Најубавиот леб на светот, а никогаш не сте го пробале: Португалска пченкарна погача со мед!

Најубавиот леб на светот, а никогаш не сте го пробале: Португалска пченкарна погача со мед!

Кога еднаш ќе го пробате, со тешко срце ќе се вратите на обичниот леб…

Состојки:

 • 2 шолји брашно
 • 1 шолја пченкарно брашно
 • 1 шолја вода
 • половина шолја млеко
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица мед
 • 1 лажичка сол
 • 1 кесичка квасец

Начин на подготовка:

 1. Пченкарното брашно измешајте го со млако млеко и вода, па оставете го да отстои десетина минути. Додајте квасец, масло, мед и остатокот од брашното, па замесете глатко тесто. Оставете го да отстои еден час, па премесете.
 2. Обликувајте леб и ставете го во тепсија, па оставете го да отстои додека рерната не се загрее на 230 степени.
 3. Ставете го да се пече 5 минути на 230 степени, па намалете ја температурата на 200 степени. Печете уште 25 минути, извадете го и прекријте го со крпа.
 4. Откако ќе се излади, можете да уживате во својот вкусен леб.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Домашен леб со маслинки

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*