Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Дамките од црвеното вино на вашиот омилен тепих дефинитивно не се вашата посакувана глетка. Всушност, дамките од црвено вино не се пријатна глетка на ниедна ткаенина 🙂

Меѓутоа, постои брз, ефикасен и природен начин да ги отстраните овие дамки. Но, потребно е да реагирате пред да се исуши. Ако задоцните, ќе мора да одите на хемиско чистење.

Ставете бело вино на дамката и малку сол. Нека отстојат така околу 10 минути, а потоа исчистете стандардно – со вода и крпа.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

36 Коментари

 1. Pingback: Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот – Gotvi.mk

 2. Pingback: ФОТО: Вкусна Охридска софра како круна на туристичката сезона – Gotvi.mk

 3. Pingback: ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Колку време траел катастрофалниот земјотрес во 1963 година – Gotvi.mk

 4. Pingback: Според сеизмолозите вака не треба да се однесувате за време на земјотрес (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 5. Pingback: ВИДЕО: Близначки снимаа видео за YouTube кога ги зафати земјотресот – Погледнете ја нивната реакција – Gotvi.mk

 6. Pingback: ВИДЕО: Здрма за време на снимањето на квизот на Лила – Таа ја смируваше публиката – Gotvi.mk

 7. Pingback: СЛАТКО ВИДЕО: Љубовната приказна на Тамара и Небојша од Куманово – Gotvi.mk

 8. Pingback: Британското кралско семејство ќе може да го проба Македонскиот МАМА’С ајвар – Gotvi.mk

 9. Pingback: ИНФО ОД СЕИЗМОЛОЗИТЕ: Се смирува тлото под Скопје – Gotvi.mk

 10. Pingback: ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како да отстраните мирис на лук од рацете – Gotvi.mk

 11. Pingback: ФОТО: Се реновира поранешниот ресторан на МекДоналдс во Центар – Gotvi.mk

 12. Pingback: Мирис на лук и кромид во устата? Еве како најбрзо да го отстраните – Gotvi.mk

 13. Pingback: Трет земјотрес денеска почувствуван во Македонија – Еве ги деталите – Gotvi.mk

 14. Pingback: ВИДЕО: Колку време траел земјотресот во Скопје во 1963 година? – Gotvi.mk

 15. Pingback: Земјотрес го стресе Скопје – Gotvi.mk

 16. Pingback: ФОТО: Вака Северина лупи пиперки за ајвар – Gotvi.mk

 17. Pingback: ПРОБАЈТЕ ВЕДНАШ: Трикови во кујната кои ќе ви користат – Gotvi.mk

 18. Pingback: ФОТО: Се пиеше вино до зори – вака се слави роденден на српската естрада – Gotvi.mk

 19. Pingback: Еве зошто храната која ја подготвувате не е вкусна! – Gotvi.mk

 20. Pingback: ВИДЕО: Изренда 2 домати и додаде 3 зачини – заштедете пари и уживајте! – Gotvi.mk

 21. Pingback: Направете ги познатите „перечиња” со богат вкус во вашата кујна – Gotvi.mk

 22. Pingback: ФОТО+ВИДЕО: Мекдоналдс отвори ресторан во Ватикан – Gotvi.mk

 23. Pingback: Чај од мента – еликсир за долг живот – Gotvi.mk

 24. Pingback: Сите знаеме дека мајките не тераат да јадеме но… – приказна која го шокираше светот – Gotvi.mk

 25. Pingback: Малите зрна леблебија кријат огромна моќ – Gotvi.mk

 26. Pingback: НЕМА ПЕЧЕЊЕ: Брза чоколадна торта по која полуде секоја домаќинка – Gotvi.mk

 27. Pingback: ВИДЕО: Беквалац ги засука ракавите – вака прави колачи со дечињата – Gotvi.mk

 28. Pingback: ВИДЕО: Кога храната би можела да зборува – видео за убав ден – Gotvi.mk

 29. Pingback: ВИДЕО: Што е повкусно од пица? – Торта од неа, прав деликатес – Gotvi.mk

 30. Pingback: РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Исече леб на коцки – нема да верувате каков ручек доби – Gotvi.mk

 31. Pingback: Овие намирници се помоќни за расонување од кафе – ќе се изненадите – Gotvi.mk

 32. Pingback: СПАС ВО ДОМАЌИНСТВОТО: Направете сами средство против тврдокорни наслаги – Gotvi.mk

 33. Pingback: ВИДЕО: Исече тесто на мини коцки – доби нешто неверојатно – Gotvi.mk

 34. Pingback: Ви се случува ли да не може да спиете од премор? – овие намирници се спасот – Gotvi.mk

 35. Pingback: Сите грешиме тука – што се случува кога пиеме кафе на празен стомак? – Gotvi.mk

 36. Pingback: Имате болки во кичмата? – со овој природен лек ќе исчезнат – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*