БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Во многу случаи овие рецепти можат успешно да се употребат за чистење флеки и брзо и лесно перење на облека. Станува збор за вода од свеж компир и вода од сварен грав. Еколошки и евтино.

Вода од свеж компир

Оваа вода служи за перење свилена ткаенина како и делови од облеката кои се од свила. Се лупат и се сечат неколку компири кои се ставаат во вода. После неколку часа водата треба да се процеди и во истата да се потопат свилените алишта кои сакаме да ги испереме. После перењето во оваа вода треба да се исперат со чиста вода или во машина за алишта.

Вода од сварен грав

Бел грав се вари во вода без сол. Во оладената вода во која се сварил гравот, се потопуваат алиштата кои сакаме да ги испереме. Се перат без сапун. После перењето во оваа вода треба да се исперат со чиста вода или во машина за алишта. На овој начин можат да се отстранат многу флеки од свилени, волнени и памучни материјали.

Водата при готвењето на овие јадења најчесто ја фрламе. Но, отсега имате бесплатни отстранувачи на флеки за вашата облека 🙂

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

47 Коментари

 1. Pingback: Мувла? Еве ефикасно и многу евтино решение – Gotvi.mk

 2. Pingback: ВИДЕО: Дали препишувањето на рецепти оди во минатото? 3Д печатена храна – Gotvi.mk

 3. Pingback: ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Измешајте ги овие 4 состојки и ќе ги прочистите цревата – Gotvi.mk

 4. Pingback: Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите – Gotvi.mk

 5. Pingback: Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи – Gotvi.mk

 6. Pingback: Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг – Gotvi.mk

 7. Pingback: БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта – Gotvi.mk

 8. Pingback: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите – Gotvi.mk

 9. Pingback: ФОТО: Земјотреси во Скопје: Еве што регистрираше Earthquaketrack.com – Gotvi.mk

 10. Pingback: Професионално и храбро – Колешките и честитаат на Топалова за смиреноста за време на вестите на МТВ – Gotvi.mk

 11. Pingback: Цела обложувалница се испразни – Уште едно видео од саботниот земјотрес во Скопје – Gotvi.mk

 12. Pingback: Постои трик со кој ќе го омекнете тврдото месо – Еве го – Gotvi.mk

 13. Pingback: Трет земјотрес денеска почувствуван во Македонија – Еве ги деталите – Gotvi.mk

 14. Pingback: Фантастичен трик за отстранување на лошиот здив од лук! – Gotvi.mk

 15. Pingback: И денес земјотреси во регионов: Еве каде – Gotvi.mk

 16. Pingback: Сеизмолози: По силните земјотрес во Италија, може да се стресат Македонија и регионот – Gotvi.mk

 17. Pingback: ПОСЕН ДЕЛИКАТЕС: Ќофтиња од леќа за големиот христијански празник – Gotvi.mk

 18. Pingback: Малите зрна леблебија кријат огромна моќ – Gotvi.mk

 19. Pingback: Само една лажица од ова ја смирува кашлицата – победете ја болката во грлото – Gotvi.mk

 20. Pingback: Вистинска магија: Еве како да направите снег во вашиот двор (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 21. Pingback: Силен земјотрес во Грција почувствуван и во Македонија – Gotvi.mk

 22. Pingback: ВИДЕО: Замрзнаа и Плитвичките езера во Хрватска – Gotvi.mk

 23. Pingback: Докторите го кажаа своето: Еве како да се храните на студот – Gotvi.mk

 24. Pingback: ОБЛАНДА БОМБИЦИ: Вистински ХИТ, брзо и лесно – Gotvi.mk

 25. Pingback: ВИДЕО: Ги тркалаше палачинките во тава – од сега ќе правите само вакви – Gotvi.mk

 26. Pingback: Чај од невен – билка од боговите полна здравје – Gotvi.mk

 27. Pingback: ФОТО: Дете заработи милиони со лимонада – ставило само еден додаток кој го имаме дома – Gotvi.mk

 28. Pingback: Омилениот вкус на сите генерации настанал по грешка – измислен е од дете – Gotvi.mk

 29. Pingback: ХИТ ФОТО: За поубав ден – оваа фотка со храна го насмеа светот – Gotvi.mk

 30. Pingback: ВИДЕО: Ако лимонот имаше уста – урнебес – Gotvi.mk

 31. Pingback: Познатата блогерка за Македонија: “Храната е скриено богатство” – Gotvi.mk

 32. Pingback: Секогаш елегантна – Меланија Трамп во сите модни изданија (ФОТО) – Gotvi.mk

 33. Pingback: ВИДЕО: Земете фолија – веќе никогаш нема да ви студи во зима – Gotvi.mk

 34. Pingback: Ренот има многу моќи – јадете го често – Gotvi.mk

 35. Pingback: Температурите паѓаат – од петок ново изненадување со времето – Gotvi.mk

 36. Pingback: ВИДЕО: Го наполни шприцот па ги наполни лушпите од јајца – ова е десерт! – Gotvi.mk

 37. Pingback: ВИДЕО: Ова еднаш се гледа – вака готви Јелена Карлеуша – Gotvi.mk

 38. Pingback: Викенд временска – ново изненадување со времето, збогум на студот – Gotvi.mk

 39. Pingback: ВИДЕО ДЕЛИКАТЕС: Ваква мусака не сте јаделе – хит кај домаќинките од регионот – Gotvi.mk

 40. Pingback: ВИДЕО: Стави кроасани во тава и го доби ова – НЕВЕРОЈАТНО – Gotvi.mk

 41. Pingback: ХИТ РЕЦЕПТ: Нареди шпагети на мелено месо – ДЕЛИКАТЕС – Gotvi.mk

 42. Pingback: Се гледа крајот на зимата – промени со времето – Gotvi.mk

 43. Pingback: Ќе се шокирате од овие кока-кола трикови – генијално   – Gotvi.mk

 44. Pingback: Неверојатен трик: Најбрзо излупете јајце, одделете ја жолчката… – Gotvi.mk

 45. Pingback: ВИДЕО: Десертот не е целосен без декорација – гледајте и учете – Gotvi.mk

 46. Pingback: ВИДЕО: Крцкаво задоволство – вакви компири не сте јаделе – Gotvi.mk

 47. Pingback: И денеска невреме – еве до кога ќе врне и грми – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*