Летна освежителна салата на трпеза: Компир со краставица

Летна освежителна салата на трпеза: Компир со краставица

Направете вкусна и необична салата која има неодолив вкус. Компир и краставица се совршена комбинација за одлична салата на вашата летна трпеза.

Состојки:

 • неколку компири 
 • краставица 
 • ротквици 
 • 4 лажици маслиново масло 
 • 3 лажици јаболков оцет 
 • 2 лажици сенф 
 • зачини

Подготовка:

 1. Излупете го компирот, исечете го на коцки, па варете го во солена вода. Краставиците и ротквиците измијте ги и исечете ги исто така на коцки. 
 2. Во чинија ставете 4 лажици маслиново масло, 3 лажици јаболков оцет, зачини и две лажици сенф. Компирот ставете го внатре заедно со краставиците и ротквиците. Добро измешајте. 
 3. Оставете во ладилник половина час пред послужување. 
 4. На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*