Вкусно месо во сос: Пилешко со павлака и индиски ореви

Вкусно месо во сос: Пилешко со павлака и индиски ореви

На менито денеска ви предлагаме да приготвите одлично пилешко со павлака кое има неверојатен вкус. Еве го рецептот:

Состојки:

  • 450 гр пилешко месо
  • 1 шолја јогурт
  • 1 шолја индиски ореви
  • 1 лажица сенф
  • зачини по вкус

Подготовка:

  1. Пилешкото месо најпрво се вари во солена вода, а во меѓувреме се мати јогуртот со сенфот, се додаваат зачините, како и ситно смелените индиски ореви.
  2. Се цедат пилешките гради од водата и се мешаат со сосот. 
  3. Уживајте во одличниот вкус.

Повеќе рецепти на Готви.мк

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*