Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Верувале или не, може да направите идеален сладолед за својот сопруг или партнер, а рецептот кој ви го предлагаме е сладолед од пиво.

Состојки:

 • 200 гр млечна чоколада
 • 1 шолја млеко
 • 100 гр шеќер
 • 4 жолчки
 • 1 шолја павлака за готвење
 • 180 мл пиво
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • малку сол

Подготовка:

 1. Чоколадото се става да се растопи во сад, а во посебен сад се ставаат млекото, шеќерот и малку сол.
 2. Изматете ги жолчките, па додајте ги во садот со млеко, шеќер и сол. Мешајте за да се соедини смесата, и крчкајте додека не се згусне. Потоа измешајте ја со чоколадото.
 3. Додајте ги павлаката, пивото и ванилата и сè убаво соединете.
 4. Ставете ја смесата во сад и ставете ја во ладилник.
 5. Пред да сервирате изрендајте чоколадо одозгора.
 6. Уживајте и гответе со љубов!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

 

18 Коментари

 1. Pingback: Светски ден на пивото – Еве зошто треба умерено да го пиеме – Gotvi.mk

 2. Pingback: Истражување: Пивскиот стомак е мит! – Gotvi.mk

 3. Pingback: ВИДЕО трик: Отворете пиво со лист хартија – Ќе бидете главни во друштво – Gotvi.mk

 4. Pingback: Еве зошто вашето тело сака пиво – Gotvi.mk

 5. Pingback: УРНЕБЕСНО ВИДЕО: За малку ќе се запалеше додека наздравуваше – Gotvi.mk

 6. Pingback: Пуштена во употреба првата европска „фонтана за пиво“ – Gotvi.mk

 7. Pingback: Алкохолот во калории – колку навистина дебелеат пивото, виното и жестоките пијалаци? – Gotvi.mk

 8. Pingback: Уживате во црно и бело вино: А дали би пробале сино? – Gotvi.mk

 9. Pingback: ТРИК: Разладете вино за само 7 минути! – Gotvi.mk

 10. Pingback: Ликер од портокал – Gotvi.mk

 11. Pingback: Едноставен трик со кој вашето евтино вино ќе поприми вкус на скапоцено – Gotvi.mk

 12. Pingback: Еве зошто не би требало да пиете алкохол навечер – Gotvi.mk

 13. Pingback: ПОТРЕБНИ ВИ СЕ САМО 4 СОСТОЈКИ: Направете фантастичен ликер од лимон! – Gotvi.mk

 14. Pingback: Ликер од ванила – Gotvi.mk

 15. Pingback: Домашен битер лемон – Gotvi.mk

 16. Pingback: МЕЗЕТО Е ЗАДОЛЖИТЕЛНО: Еве зошто сакате да јадете кога пиете алкохол – Gotvi.mk

 17. Pingback: Цел живот ја користиме погрешно: Еве за што служи фиоката под шпоретот – Gotvi.mk

 18. Pingback: Домашно амарето – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*