Здрав оброк: Риба во бел сос

Здрав оброк: Риба во бел сос

Направете здрав оброк со риба и вкусен сос. Дури и оние кои не јадат риба ќе сакаат да пробаат 🙂

Состојки:

 • 800 гр филети од риба (ослич)
 • 100 гр кромид
 • 200 гр моркови
 • 3 лажици масло
 • 1 лажица вегета
 • 300 мл млеко
 • 50 мл кисела павлака
 • 1 кг компир

Подготовка:

 1. Рибата исечете ја на поголеми парчиња, исечете го кромидот, па ставете ги на тава со масло, во која ќе го додадете зеленчукот и павлаката кои претходно ситно ќе го исечете. Ставете една лажица вегета.
 2. Прелијте ја смесата со врело млеко и динстајте 10 мин.
 3. Послужете ја рибата со варен компир.Уживајте вп храната и гответе со љубов!

Поврзани вести на Готви.мк

Одлична идеја за ручек

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Протеини – основа на ефикасните диети

Како да ослабете според хороскопскиот знак

Пастрмка со салата

Како да зготвите вкусен лосос

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*