Солени здрави топчиња – еве како маслинките го подобруваат нашето здравје

Солени здрави топчиња – еве како маслинките го подобруваат нашето здравје

Маслинките се совршени за сендвичи, за пица, тостови, тестенини и салати, како и за да се консумираат свежи, а ние ви ги претставуваме и здравствените придобивки од нив.Маслинките имаат голем број витамини, како витамин Е и антиоксиданси, а со сите хранливи состојки и витамини помагаат за многу заболувања.

Тие ги намалуваат негативностите од многу болести, а особено го елиминираат холестеролот во крвта.

Штитат од канцер, помагаат за слабокрвност, а исто така и ја зголемуваат плодноста.

Време е да ја приготвите вашата омилена салата која ќе ја дополните со неколку маслинки 🙂 На здравје!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*