Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Зашеќерени јаболка се омилен десерт на сите генерации. Ги јаделе нашите родители, ги јадеме ние, а со нив ќе се насладуваат и нашите деца. Еве како да ги направите во својот дом.

Состојки:

 • 10 мали јаболка
 • 1 кг шеќер
 • 10 стапчиња долги 20 см
 • црвена боја за колачи

Начин на подготовка:

 1. Јаболката добро измијте ги, исчистете ги и на средина ставете им стапче.
 2. Карамелизирајте го шеќерот додека не добиете бледо жолта боја. Додајте ја црвената боја и тргнете ја смесата од оган.
 3. Убаво поминете ги јаболката во смесата и ставете ги на плех со хартија.
 4. Прелијте ги со остатокот.

 Поврзани вести на Gotvi.mk:

Јогурт крем: лесен и евтин црвено жолт десерт

Ви остана лиснато тесто во кујната? – направете брз и вкусен десерт 

Десерт готов за 20 минути

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ледено уживање – Брз десерт во чаша

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце

61 Коментари

 1. Pingback: Десерт за цело семејство: Ресана бомбици – Gotvi.mk

 2. Pingback: Нема печење на горештините – торта “Егзотик” со овошје за само 300 денари – Gotvi.mk

 3. Pingback: Бомбици со јаболка – меки топчиња за кои сите ќе ви бараат рецепт – Gotvi.mk

 4. Pingback: ВИДЕО: Измеша бела и црна чоколада – декорацијата за торта ќе ве остави без зборови – Gotvi.mk

 5. Pingback: ВИДЕО: Превртена чоколадна торта – Gotvi.mk

 6. Pingback: Блага торта со кисело млеко – Необичен, но многу вкусен рецепт – Gotvi.mk

 7. Pingback: Чоколадни бомбици – домашен рецепт за ресана топчиња – Gotvi.mk

 8. Pingback: Чоколадна торта со шлаг готова за 15 минути – Gotvi.mk

 9. Pingback: Рецепт за најздравиот десерт кој ќе го правите цело лето – Gotvi.mk

 10. Pingback: ВИДЕО: Е ова е торта! Ќе ви застане здивот – Gotvi.mk

 11. Pingback: За незаборавен викенд: Лесен десерт готов за 20 минути – Gotvi.mk

 12. Pingback: ВИДЕО: Чоколадна фантазија во кујната – Gotvi.mk

 13. Pingback: Чоколаден колач од микро готов за 5 минути – Gotvi.mk

 14. Pingback: ВИДЕО трик: Исечете портокал без да испрскате сè во кујната – Gotvi.mk

 15. Pingback: Трик со кој коцките лед ќе се стврднат многу побрзо – Gotvi.mk

 16. Pingback: Лебарките се вашиот проблем во домот? – Решете се од нив засекогаш! – Gotvi.mk

 17. Pingback: Бомбици од бела чоколада – Gotvi.mk

 18. Pingback: Разбудете го детето во себе: Направете ги омилените карамела бонбони – Gotvi.mk

 19. Pingback: Децата ќе скокаат од радост: Направете мињон палачинка – Gotvi.mk

 20. Pingback: Сочен колач со чоколадо готов за 30 минути – Gotvi.mk

 21. Pingback: ВИДЕО рецепт за кул мајки: Шарена торта од најубавите бонбони за деца – Gotvi.mk

 22. Pingback: Банани, бисквити и шлаг – лесна торта без стоење до шпорет – Gotvi.mk

 23. Pingback: ВИДЕО: Немате идеја што да подарите за роденден? – подарок кој не се заборава – Gotvi.mk

 24. Pingback: ВИДЕО: Чоколадно уживање – Огромна „кит кет” торта – Gotvi.mk

 25. Pingback: Израдувајте ги своите домашни и направете колач од само 3 состојки! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 26. Pingback: БРЗ КРЕМАСТ ДЕСЕРТ: Чизкејк со чоколаден крем – Gotvi.mk

 27. Pingback: Крофни со орео колачиња за експлозија од уживање – Gotvi.mk

 28. Pingback: Домаќинките „збеснаа” по оваа торта: Се прави за пет минути! – Gotvi.mk

 29. Pingback: Совршен кафе колач со банани – Gotvi.mk

 30. Pingback: Брза плазма торта – Gotvi.mk

 31. Pingback: ДОАЃААТ МАНДАРИНИТЕ: Четири причини зошто максимално да ги искористите! – Gotvi.mk

 32. Pingback: ВИДЕО: Пет јадења од микро – Ручек и десерти за 5 минути – Gotvi.mk

 33. Pingback: Руска чоколадна торта со кокос – Gotvi.mk

 34. Pingback: Магичен колач од 3 слоеви подготвен во еден плех! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 35. Pingback: Есенски колач со јаболко и банана – Gotvi.mk

 36. Pingback: МОЖНО Е: Од само 4 портокали направете 9 литри сок! – Gotvi.mk

 37. Pingback: Сараевски или мерак колач: Исклучително лесен и сочен – Gotvi.mk

 38. Pingback: Ви недостига вкусот на Грција: Направете локумадес – Gotvi.mk

 39. Pingback: ВИДЕО: Нема печење: Чоколадни кокос топчиња готови за миг – Gotvi.mk

 40. Pingback: ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 10 МИНУТИ: Вкусни чоко бисквити – Gotvi.mk

 41. Pingback: ЧИНИЈА ПОЛНА БОИ: Видео рецепт за најслаткиот десерт на светот – Gotvi.mk

 42. Pingback: ВИДЕО РЕЦЕПТ: Направете вкусни крофни! – Gotvi.mk

 43. Pingback: ВИДЕО: Кујната ја прави куќата дом – направете го готвењето вистинска уметност и забава – Gotvi.mk

 44. Pingback: Тестенини со модар патлиџан – нов вкус од италијанската кујна – Gotvi.mk

 45. Pingback: Рецепт за најмеките домашни крофни – Gotvi.mk

 46. Pingback: Почнала да го сече тестото на мали ленти. Кога ќе видите што направила веднаш ќе одите во кујна! – Gotvi.mk

 47. Pingback: ЕДНОСТАВНО И БРЗО: Чизкејк од карамела во чаша – Gotvi.mk

 48. Pingback: БРЗ ДЕСЕРТ ВО ШОЛЈА: Ќе го соберете целото семејство за неколку минути – Gotvi.mk

 49. Pingback: Ставила јаболко среде лиснато тесто. Еве како овошјето го претворила во вкусен десерт! – Gotvi.mk

 50. Pingback: Колачи по рецепт на нашите баби – Gotvi.mk

 51. Pingback: РЕЦЕПТ КОЈ ГО СРУШИ ИНТЕРНЕТОТ: Чизкејк од три состојки го освојува светот! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 52. Pingback: Јаболка со карамел и лешници – Gotvi.mk

 53. Pingback: ПОЛНЕТИ КРОФНИ: Слатко изненадување во средината! – Gotvi.mk

 54. Pingback: Нугат крофни – Gotvi.mk

 55. Pingback: Ги сакаат и млади и стари: Вака се прават највкусните бонбони – Gotvi.mk

 56. Pingback: СОВРШЕНА КУЌА ОД СЛАТКИ: Без печење, готова е за 5 минути! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 57. Pingback: Цел живот ПОГРЕШНО сечкавте јаболка! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 58. Pingback: Домашни енергетски колачиња од само 3 состојки! – Gotvi.mk

 59. Pingback: Еве како да подготвите преубави домашни карамели! – Gotvi.mk

 60. Pingback: ЌЕ ГИ ОБОЖАВАТЕ: Чизкејк тортици – Gotvi.mk

 61. Pingback: Најлесниот чоколаден чизкејк БЕЗ ПЕЧЕЊЕ! Сите домаќинки ќе го обожаваат… (ВИДЕО) – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*