Супер рецепт: Леден кафе колач

Супер рецепт: Леден кафе колач

Кафето не е само за будење наутро и за уживање од чаша. Направете си вкусен леден десерт од кафе.

Состојки:

 • 140 грама путер
 • 8 јајца
 • 200 грама шеќер
 • Лажиче кафе
 • 2 лажици бисквити
 • 2 лажици брашно
 • 140 грама мелени ореви, бадеми или лешници по избор
 • Рум
 • 1 шолја варено кафе
 • 100 грама чоколадо
 • 50 грама путер

Начин на подготовка:

 1. Изматете ги јајцата со путерот, шеќерот и брашното, па додајте ги орасите, бадемите или лешниците во зависност од тоа што сте одбрале, заедно со бисквитот, кој претходно ќе го ставите во рум  и кафе.
 2. Печете на 200 степени 20 минути.
 3. Потоа прелијте со чаша кафе.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце

Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути

ВИДЕО: Трикови за печење колачиња кои ќе ги пробате веднаш

Овошен колач со јагоди

Колач со печени јаболка

 

 

 

 

 

 

32 Коментари

 1. Pingback: Конечно: Највкусниот десерт за кој даваме куп пари направете го дома – Gotvi.mk

 2. Pingback: За неодолива арома во вашиот дом – потребни ви се две намирници – Gotvi.mk

 3. Pingback: Јогурт-крем: Лесен и евтин црвено жолт десерт – Gotvi.mk

 4. Pingback: Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации – Gotvi.mk

 5. Pingback: Чоколаден десерт готов за 20 минути – Gotvi.mk

 6. Pingback: Лебарките се вашиот проблем во домот? – Решете се од нив засекогаш! – Gotvi.mk

 7. Pingback: ВИДЕО: Неверојатни трикови со овошје – лето полно здравје и забава – Gotvi.mk

 8. Pingback: Домаќинките „збеснаа” по оваа торта: Се прави за пет минути! – Gotvi.mk

 9. Pingback: Топло чоколадо со нутела – кремасто есенско задоволство – Gotvi.mk

 10. Pingback: Секоја земја си има свое јадење како заштитен знак – По што се познати земјите? – Gotvi.mk

 11. Pingback: Десерт на денот: Чоколадна кремпита – Gotvi.mk

 12. Pingback: ДЕСЕРТ КОЈ ГИ БУДИ СИТЕ СЕТИЛА: Чоколадно уживање за викендот – Gotvi.mk

 13. Pingback: Ултимативен пијалак за оваа зима: Заборавете на варено вино и топло чоколадо! – Gotvi.mk

 14. Pingback: ВИДЕО: Стави варени јајца во краставици – резултатот совршенство – Gotvi.mk

 15. Pingback: ОМИЛЕНАТА ЗИМСКА НАПИВКА: Еве како да направите совршено варено вино! – Gotvi.mk

 16. Pingback: Вклучете ја рерната: Запечени макарони со брокула – Gotvi.mk

 17. Pingback: САНГРИЈА: Совршен пијалок за празниците! – Gotvi.mk

 18. Pingback: СЕ ПРАВАТ ЗА 20 МИНУТИ: Неодоливи чоколадни топчиња со ликер кои ќе ги обожавате! – Gotvi.mk

 19. Pingback: Почнала да го сече тестото на мали ленти. Кога ќе видите што направила веднаш ќе одите во кујна! – Gotvi.mk

 20. Pingback: Чоколаден мус – Gotvi.mk

 21. Pingback: Бомбици од банана и кокос – Gotvi.mk

 22. Pingback: Еве како да направите домашен јафа колач! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 23. Pingback: НЕОДОЛИВО ВКУСНИ: Топчиња со бело чоколадо – Gotvi.mk

 24. Pingback: Неодолив колач со само ДВЕ состојки! – Gotvi.mk

 25. Pingback: ПИЈАН ДЕСЕРТ: Компот од крушки во вино – Gotvi.mk

 26. Pingback: Еве како да направите домашни таблети против кашлица и воспаление на грлото! – Gotvi.mk

 27. Pingback: САКАТЕ ПРЕПЕЧЕНИ ЈАДЕЊА? После ОВА веќе нема да ги јадете! – Gotvi.mk

 28. Pingback: Мафини со ореви и јаболка – Gotvi.mk

 29. Pingback: ДОМАШНО, БРЗО И ВКУСНО: Ролат готов за само 15 минути! – Gotvi.mk

 30. Pingback: Српската водителка била на раб на анорексија – откри како ја победила – Gotvi.mk

 31. Pingback: Меланија Трамп е секс бомба – откри како ја одржува линијата – Gotvi.mk

 32. Pingback: РУЧЕК ЗА 30 МИНУТИ: Брзи макарони со шунка и кикирики (ВИДЕО) – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*