Салата со маслинки и кубети

Салата со маслинки и кубети

Постојат многу салати кои секојдневно ги консумираме – мешана, шопска, македонска… Но, откако ќе ја пробате оваа Gotvi.mk салата со маслинки, дефинитивно ќе ви стане омилена.

Состојки:

 • 200 гр црни маслинки без семка
 • 400 гр зелени маслинки
 • 100 гр кисели краставички
 • 100 гр моркови
 • 300 гр печени црвени пиперки
 • 100 гр зелени пиперки
 • 5 чешниња лук
 • 1 лажица оригано
 • 150 мл маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • марула
 • кубети
 • други зачини по желба

Исечкајте ги во голем сад сите состојки, освен марулата, зачинете ги со сол, бибер, оригано и маслиново масло и ставете ги во фрижидер да отстојат преку ноќ. Утредента ставете ги кубетите и уживајте.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

36 Коментари

 1. Pingback: Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната – Gotvi.mk

 2. Pingback: Грандиозна витаминска салата: шарена чинија за летните денови – Gotvi.mk

 3. Pingback: Гравот не е само за манџа – Направете вкусна салата – Gotvi.mk

 4. Pingback: На денешното мени: Почнете го денот со супер пилешка салата – Gotvi.mk

 5. Pingback: Зелено бела салата полна витамини – Gotvi.mk

 6. Pingback: Вегетаријанска чорба со грав – супер здрава чинија за викендот – Gotvi.mk

 7. Pingback: Најточниот рецепт за руска салата – главната ѕвезда на секоја прослава – Gotvi.mk

 8. Pingback: „Паризер салата” – супер комбинација за секое јадење на трпеза – Gotvi.mk

 9. Pingback: Капрезе салата – совршена летна комбинација – Gotvi.mk

 10. Pingback: Македонска трпеза не оди без тавче гравче: Здравствени придобивки од гравот – Gotvi.mk

 11. Pingback: ЈНА кувар: Рецепт за војнички грав – Gotvi.mk

 12. Pingback: Ви здодеа од готовите јадења? – направете пилешка чорба со кисело млеко – Gotvi.mk

 13. Pingback: Направете го највкусниот грашок – Gotvi.mk

 14. Pingback: Подгответе посна витаминска чорба – Gotvi.mk

 15. Pingback: Ден на гравот во Теарце – Еве некои од здравствените придобивки од редовното јадење гравче – Gotvi.mk

 16. Pingback: Наближуваат посните слави: Одличен рецепт за денешниот голем празник Крстовден – Gotvi.mk

 17. Pingback: Извонреден рецепт за печен грав (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 18. Pingback: Посна чорба со блитва и ориз – Gotvi.mk

 19. Pingback: Компир манџа со мелено месо – Gotvi.mk

 20. Pingback: ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли – Gotvi.mk

 21. Pingback: Сме мислеле погрешно цел живот: Митови за храната кои НИКАКО не се точни – Gotvi.mk

 22. Pingback: Еве како да направите намаз од свеж грашок – Gotvi.mk

 23. Pingback: Диетална чорба со леблебии – вкусен и здрав оброк! – Gotvi.mk

 24. Pingback: Чорба од сирење – Gotvi.mk

 25. Pingback: Топла чорба за ноемвриските денови – кремасто уживање – Gotvi.mk

 26. Pingback: ВИДЕО ДЕСЕРТ: Мини сунѓерчиња со мармалад – Gotvi.mk

 27. Pingback: Еве како да направите посни бајадери со кокос (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 28. Pingback: Намаз од чадена риба – Gotvi.mk

 29. Pingback: Медитеранска чорба – Gotvi.mk

 30. Pingback: Бела пилешка крем чорба – Gotvi.mk

 31. Pingback: Харинга со јаболко – Gotvi.mk

 32. Pingback: Чорба од праз – Gotvi.mk

 33. Pingback: Рецепт за чорба од печени моркови со кнедли – Gotvi.mk

 34. Pingback: БАБИНА КУЈНА: Посна здрава чорба со посни кнедли (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 35. Pingback: ЗДРАВО И ВКУСНО! Еве зошто треба да конзумирате јогурт секој ден – Gotvi.mk

 36. Pingback: Чорба со грав од само пет состојки: Здравје за мозокот – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*