Похован кромид со кашкавал – идеално мезе со пиво

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе со пиво

Забава и дружење со пријателите, похован кромид и пиво…има ли подобро? Ви нудиме екстра уживање за летните ноќи.

Состојки:

 • 2 поголеми главици кромид
 • 3-4 парчиња кашкавал по ваш избор
 • 5 јајца
 • 2 чаши брашно
 • 2 чаши презла
 • масло и сос по желба

Начин на подготовка:

 1. Исечете прстени од исчистениот кромид. Кашкавалот исечкајте го на ленти и ставете го врз кромидот.
 2. Кромидот потоа оставете го еден час во фрижидер, а кога ќе го извадите, убаво поминете го во изматени јајца, брашно и презла.
 3. Повторете ја постапката уште еднаш, но овој пат само во јајца и лебни трошки.
 4. Пржете го кромидот во тавче со загреано масло за јадење.

Сервирајте и уживајте во долгите и забавни муабети 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

5 Коментари

 1. Pingback: ВИДЕО РЕЦЕПТ: Француска салата – Gotvi.mk

 2. Pingback: Рецепт за лесковачки уштипци – Gotvi.mk

 3. Pingback: Поховани полнети пилешки карабатаци – Gotvi.mk

 4. Pingback: Рецепт за шпанска пита – Gotvi.mk

 5. Pingback: Пита со месо – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*