Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Вкусен и здрав оброк за двајца со калории доволно до закуска за вечера. Она што ви треба се две помали тиквички кои не мора да се лупат, но во тој случај, добро измијте ги.

Состојки:

 • 2 помали тиквички
 • 400 гр пилешки стек
 • 200 гр кашкавал
 • магдонос

Начин на готвење:

 1. Тиквичките исечете ги на половина по должината. Ставете им сол и маслиново масло по вкус.
 2. Вдлабнете ги малку и наредете го пилешкото кое е претходно исечено на коцки, посолете го и зачинрте го со црн пипер и босилок по избор.
 3. Доколку сакате, покрај пилешкото месо, можете да додадете и компир ситно сецкан на коцки или печурки.
 4. Врз месото изрендајте кашкавал и додајте магдонос.
 5. Прелијте го со маслиново масло и оставете го во рерна да се пече 30 до 40 минути на температура од 150 степени.

Пријатен апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнети тиквици

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

Ќофтиња од тиквица

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

27 Коментари

 1. Pingback: Посно, вкусно и не дебелее: Полнети пиперки на поинаков начин – Gotvi.mk

 2. Pingback: Викенд ручек: Уживајте во поховано пилешко со компири – Gotvi.mk

 3. Pingback: На денешното мени: Почнете го денот со супер пилешка салата – Gotvi.mk

 4. Pingback: Зелено бела салата полна витамини – Gotvi.mk

 5. Pingback: Пилешко месо со растопена зденка – звучи примамливо, нели? – Gotvi.mk

 6. Pingback: Ручек идеја: Неодолива пилешка тава со павлака – Gotvi.mk

 7. Pingback: Имаат повеќе витамини од портокалите и лимонот: Јадете пиперки! – Gotvi.mk

 8. Pingback: Бело месо со печурки – секој залак е сочно уживање – Gotvi.mk

 9. Pingback: Пазарите овој период изобилуваат со нив: Зошто е здраво да јадеме праски? – Gotvi.mk

 10. Pingback: Зошто е здраво да јадеме праски? – Gotvi.mk

 11. Pingback: Рецепт за летно бурито со пилешко – Gotvi.mk

 12. Pingback: Пилешко со брокула – одличен специјалитет од Кинеската кујна – Gotvi.mk

 13. Pingback: Поховано пилешко за двајца – совршен ручек за чаша вино – Gotvi.mk

 14. Pingback: Пилешко со паста и песто сос – Инспирирано од Џејми – Gotvi.mk

 15. Pingback: Пилешко во сос од кари – Gotvi.mk

 16. Pingback: Јадете боровинки – топчиња полни живот – Gotvi.mk

 17. Pingback: Праски – Еве зошто треба да ги јадеме – Gotvi.mk

 18. Pingback: Печено пилешко со домати и маслинки во тава – Gotvi.mk

 19. Pingback: Поховани фета залчиња – крцкаво и вкусно – Gotvi.mk

 20. Pingback: Чини 10 денари – Ова е една од најлековитите намирници на светот – Gotvi.mk

 21. Pingback: Нивното височество сливите – Gotvi.mk

 22. Pingback: Морковот е супер храна – еве како го чува нашето здравје – Gotvi.mk

 23. Pingback: ПРЕВКУСНО ЈАДЕЊЕ: Печени батаци со сос од лук – Gotvi.mk

 24. Pingback: СПРЕЧУВААТ СРЦЕВ УДАР: Маслинките се чувар на здравјето – еве како помагаат – Gotvi.mk

 25. Pingback: ВИДЕО: Пирошки од бајат леб – ова мезе е „прсти да излижеш” – Gotvi.mk

 26. Pingback: Вакви тестенини не сте пробале: Шпагети со праз и кикиритки – Gotvi.mk

 27. Pingback: Мирис на пирошки во кујната: Најбрзиот рецепт – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*