Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Дали им робувате на цигарите и баш никако не можете да ги оставите и покрај кашлицата и другите штетни последици? Во тој случај почесто консумирајте производи и напитоци кои можат да ги прочистат белите дробови и да ви овозможат полесно да дишете.

Можат да ви помогнат чаевите, пред се, оние од свеж ѓумбир, но и од борови иглички или коприва, кои можете да ги јадете и како салата. Јадете риба и јагнешко, затоа што содржат моќен антиоксиданс – селен. Консумирајте и јајца и житарки.

Пченката шеќерец е полна со бета-криптоксантин кој докажани ги штити белите дробови од карцином затоа што се однесува како моќен антиоксиданс. Ако е некако можно, набавете од оној што е природно, органски одгледан. Слично дејство имаат и портокалите.

Црвениот и белиот кромид заради својот состав имаат антиканцерогено дејство. Студиите покажале дека кај луѓето со карцином кои редовно го консумираат овој зеленчук, е спречено настанувањето на нови туморни клетки. Секако, непријатниот здив е неизбежен, но помислете и на мирисот на цигари во устата и на облеката, па кромидот нема да ви делува толку неподносливо.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Хајд Парк

22 Коментари

 1. Pingback: Љубители сте на риба? – направете вкусна и крцкава печена пастрмка – Gotvi.mk

 2. Pingback: Поскапување на цигарите – еве која храна ќе ви помогне да се откажете од пушењето – Gotvi.mk

 3. Pingback: Исчистете го мирисот на дим од цигари од вашиот дом – Gotvi.mk

 4. Pingback: Машината за садови има и друга намена – ова не сте го знаеле – Gotvi.mk

 5. Pingback: Не знаете како да ги исчистите садовите? Со овој трик ќе бидат како нови! – Gotvi.mk

 6. Pingback: Чистењето на шпоретот веќе никогаш нема да ви биде НОЌЕН КОШМАР! Овој ТРИК ги решава сите ваши проблеми! – Gotvi.mk

 7. Pingback: Јадете блитва – зелени листови полни здравје – Gotvi.mk

 8. Pingback: Заштитниот знак на есента: Зошто треба да јадеме костени? – Gotvi.mk

 9. Pingback: Маска за суво лице: Три состојки за решение на проблемот – Gotvi.mk

 10. Pingback: Највкусни се на скара! Научете да подготвувате костени дома! – Gotvi.mk

 11. Pingback: Ставете го ова во утринското кафе и слабејте! – Gotvi.mk

 12. Pingback: Овој плод ги штити бубрезите и содржи витамин Ц – Gotvi.mk

 13. Pingback: Претворете го своето утринско кафе во најслатко задоволство – Gotvi.mk

 14. Pingback: Користете нане – вреди злато! – Gotvi.mk

 15. Pingback: ВАЖНО: Јајцата и млекото стојат на вратата на фрижидерот? – огромна грешка, еве како треба – Gotvi.mk

 16. Pingback: Кората од мандарина ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како… – Gotvi.mk

 17. Pingback: ОВА НЕ СТЕ ГО ЗНАЕЛЕ: Оваа овошка ги пере садовите како детергент – Gotvi.mk

 18. Pingback: Секој ден јадете по едно јајце – ќе се случи ова – Gotvi.mk

 19. Pingback: Еве како правилно да ги наредите садовите во машината за перење (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 20. Pingback: СПАС ЗА ГЛАВОБОЛКАТА! Со ова овошје ќе ви биде подобро за само неколку минути – Gotvi.mk

 21. Pingback: ЗДРАВ И ВКУСЕН ДОРУЧЕК: Подгответе намаз од спанаќ – Gotvi.mk

 22. Pingback: Ви загореа садовите? Потребни се само две состојки и наслагите ќе ги снема за миг! – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*