Брза диета според вашата градба на тело

Брза диета според вашата градба на тело

Диетите кои делуваат на одреден дел од телото најчесто се оние најбараните и најефикасните.

Постојат 3 основни типа женска градба – јаболка, крушка и песочен часовник. Одредете го вашиот тип и откријте како би требало да се храните за побрзо да ги победите килограмите.

Тип на градба – Јаболка: Посното месо го топи салото околу струкот

Кај жените со облик на телото во вид на јаболка, вишокот сантиметри најчесто се таложат во пределот на струк и стомак. Затоа, испробајте го следниов начин на исхрана:

 1. Зголемете ја количината на храна богата со целулоза (житарки, мешунки)
 2. Денот започнете го со свежо овошје
 3. Намалете ја употребата на маснотии со животинско потекло
 4. Јадете посно месо, од слатките консумирајте само суво овошје и мед, а од овошјето исклучиво цитрусни плодови. Препорачливо е да внесувате повеќе соја, риба и ореви.
 5. Повеќе течности, односно водата и билните чаеви се секогаш добредојдени. Препорачлив е чајот од ѓумбир, кој е одличен пијалак за детоксикација.

Тип на градба – Крушка: Помалку скроб за послаби бедра

Крушкастиот тип на градба ќе го препознаете по изразени колкови и поголем задник, а тесен струк и раменици. За да го намалите обемот во долниот дел од телото, држете се до овие правила:

 1. Што помалку храна богата со скроб
 2. Избегнувајте маснотии од секаков тип
 3. Наместо сокови, консумирајте свежо овошје
 4. Јадете сирење со низок процент на маснотии, риба, морски плодови, интегрален леб, интегрален ориз…
 5. Доматот содржи биоактивни супстанци кои ја регенерираат кожата и ја тонираат. Сокот од домат помага во забрзувањето на метаболизмот, па затоа е препорачлив за вашиот тип на градба.

Тип на градба – Песочен часовник: Килограмите лесно одат долу

Ова е најсовршен тип на градба. Жените чија фигура потсетува на песочен часовник се претежно со идеални пропорции, но склони се кон дебелеење. За да ја задржите фигурата, погрижете се да се придржувате до овие 2 едноставни правила:

 1. Исфрлете ги слатките, оревите и авокадото од исхраната
 2. Секој ден јадете храна богата со протеини – безмасни меса, јајца, млеко со низок процент маснотии и зеленчук

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Превземено од Хајд Парк

53 Коментари

 1. Pingback: Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена – Gotvi.mk

 2. Pingback: Комарци? Рецепт со кој ќе бидете мирни цело лето – Gotvi.mk

 3. Pingback: Комарците бегаат од овие 3 билки – Прочитајте кои се тие – Gotvi.mk

 4. Pingback: И богатите „гладуваат”: Ова се најлудите диети на светските ѕвезди – Gotvi.mk

 5. Pingback: Лекот за изгореници и иритации на кожата: Веднаш купете сок од кајсија – Gotvi.mk

 6. Pingback: Зошто се прават мекици и зошто мајките не се присутни? – Gotvi.mk

 7. Pingback: Природен сок кој го убива уморот – Gotvi.mk

 8. Pingback: ПРИРОДНО: Рецепт со кој ќе ги прочистите бубрезите од отрови – Gotvi.mk

 9. Pingback: Одличен рецепт: Диетален напиток без калории и многу енергија – Gotvi.mk

 10. Pingback: Еве до колку часот можете да јадете без да се здебелите – Gotvi.mk

 11. Pingback: ОСЛАБЕТЕ: Оваа диета согорува и до килограм дневно! – Gotvi.mk

 12. Pingback: ВИДЕО: Роберт де Ниро со овации пречекан на отворањето на Сараевскиот филмски фестивал – Gotvi.mk

 13. Pingback: Комарци и муви во домот? Со овие 2 намирници нема ни да припарат – Gotvi.mk

 14. Pingback: Големи плати мали кирии: Во овој град луѓето јадат и пијаш што сакаат и колку сакаат – Gotvi.mk

 15. Pingback: Морковот е супер храна – еве како го чува нашето здравје – Gotvi.mk

 16. Pingback: НАРЕДБА: Девојки, мора да ослабете! – Gotvi.mk

 17. Pingback: Справете се со досадните комарци – Едноставен начин со кој чешањето исчезнува – Gotvi.mk

 18. Pingback: Пак ќе се прска против комарци – Еве природен рецепт против здодевните инсекти – Gotvi.mk

 19. Pingback: Градот прскаше против комарци, а овие инсекти бегаат од 3 билки – Gotvi.mk

 20. Pingback: Билка која вреди како злато: Темјанот и неговите лековити својства – Gotvi.mk

 21. Pingback: Читатели откриваат: Која е тајната за најлесно слабеење и согорување на калории? – Gotvi.mk

 22. Pingback: ВИДЕО: Викторија не била трезна кога го запознала Бекам, а еве ги нејзините тајни за шминкање – Gotvi.mk

 23. Pingback: ФОТО: Бред Пит ужива во Шибеник, а направил и вистинска узбуна на траект за Вис – Gotvi.mk

 24. Pingback: ФОТО: Бред Пит направил вистински хаос на траект во Хрватска – Gotvi.mk

 25. Pingback: ФОТО: До кога ќе биде вака грозна сликата на нашите излетнички места? – Gotvi.mk

 26. Pingback: Произведен каиш кој предупредува на прејадување – Gotvi.mk

 27. Pingback: ГРЕЈПФРУТ: Совршен за добро здравје и фит линија! – Gotvi.mk

 28. Pingback: МАСТИ: 5 вистини кои морате да ги знаете ако сакате да ослабете! – Gotvi.mk

 29. Pingback: Ослабете со овошје – Ова нека се најде на вашето мени! – Gotvi.mk

 30. Pingback: Роботот Mykie наскоро доаѓа во нашите кујни да ни помогне – Gotvi.mk

 31. Pingback: РЕЦЕПТ за совршен мармалад од моркови – Gotvi.mk

 32. Pingback: Не палете цигара и не шетајте по јадењето: Правила за здравје вредни злато – Gotvi.mk

 33. Pingback: ПОБЕДЕТЕ ЈА ЕСЕНТА: Природен сируп против настинка – Gotvi.mk

 34. Pingback: Ова се масни намирници кои ТРЕБА ДА ГИ ЈАДЕТЕ! – Gotvi.mk

 35. Pingback: Ручекот не е ручек без салата: Зошто е добро да се јаде црвена зелка? – Gotvi.mk

 36. Pingback: Ви треба само морков за да имате млада и здрава кожа – Gotvi.mk

 37. Pingback: ДРЕВЕН РЕЦЕПТ ЗА ДОЛГ ЖИВОТ: Чај за долговечност – Gotvi.mk

 38. Pingback: Дали знаевте за сите овие лековити својства на зелката?! – Gotvi.mk

 39. Pingback: Калоричната храна е добра за слабеење?! – Gotvi.mk

 40. Pingback: Малку калории, многу витамини – јадете го ова овошје – Gotvi.mk

 41. Pingback: (ВИДЕО) Здрава и нездрава храна: Еве како изгледаат 200 калории! – Gotvi.mk

 42. Pingback: ЛЕКАР СОВЕТУВА: Како да се решите од настинка во само 24 часа? – Gotvi.mk

 43. Pingback: Овој чај ќе ви помогне во борбата против грипот! – Gotvi.mk

 44. Pingback: Знаете ли што значат броевите на налепниците на овошјето? – Gotvi.mk

 45. Pingback: Заморот ве тера да јадете масна храна! – Gotvi.mk

 46. Pingback: ДОВОЛНИ ВИ СЕ САМО 5 СЕКУНДИ: Научниците велат дека оваа навика е клучна за слабеење! – Gotvi.mk

 47. Pingback: ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА: Овој чај го подобрува видот и го чисти отпадот од бубрезите! – Gotvi.mk

 48. Pingback: ЗАПРЕТЕ ГО СТАРЕЕЊЕТО: Кои витамини и минерали ја продолжуваат младостта – Gotvi.mk

 49. Pingback: НА ОВА НЕ СТЕ СЕ СЕТИЛЕ: Ги стави компирите во шприц за готвење – Gotvi.mk

 50. Pingback: ИМА ЛЕК! Излечете ја настинката со овој зачин – Gotvi.mk

 51. Pingback: 10 намирници кои создаваат зависност како дрога! – Gotvi.mk

 52. Pingback: Намирница која го продолжува животот: Лутите пиперки го чуваат срцето и мозокот – Gotvi.mk

 53. Pingback: ЧУДО ЗА САЛОТО НА СТОМАКОТ! Испијте две лажици од ова масло дневно… – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*