Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Со овие 5 едноставни правила можете да го забрзате метаболизмот и да го забрзате процесот на слабеење.Па ако мислевте денес да го прескокнете појадокот, размислете уште еднаш.

Внесете најмалку 8 грама влакна

Влакната ќе ве одржат сити и нема да посегнете по грицки сè до ручекот. Затоа важно е да консумирате житарки, тиква, круши, банани, портокал…

Појадувајте штом се разбудите

Искористете го потенцијалот на организмот за согорување на масти и јадете штом станете, односно најдоцна 1 час откако ќе се разбудите. На тој начин ќе го забрзате метаболизмот и ќе ги избегнете нападите на глад.

Јадете протеини, а помалку шеќери

Слатката храна изгледа примамливо, но е погрешен избор. Наместо да бирате храна со повеќе калории која не ви дава енергија, консумирајте намирници полни со протеини како јајца и печива од брашно од цело зрно.

Грижете се за големината на порцијата

Појадокот треба да ве засити, не да ве прејаде. Сите нутриционисти препорачуваат околу 350 калории за појадок.

Никогаш не го прескокнувајте појадокот

Прескокнувањето на оброци е најлошото нешто што може да го направите кога се обидувате да ослабете. Ова посебно се однесува на појадокот, кој доколку не го внесете на време може да ви предизвика константна глад во текот на целиот ден.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Преземено од Хајд Парк

33 Коментари

 1. Pingback: Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна – Gotvi.mk

 2. Pingback: Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак – Gotvi.mk

 3. Pingback: ВИДЕО: Топла вода со лимон – чудотворен напиток или заблуда? – Gotvi.mk

 4. Pingback: Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена – Gotvi.mk

 5. Pingback: ВИДЕО: Домашен рецепт за гумени бомбони – Gotvi.mk

 6. Pingback: Палента со кашкавал и пармезан – Gotvi.mk

 7. Pingback: Проверете дали држите погрешна диета – Gotvi.mk

 8. Pingback: Лесни начини како да изгубите 3 килограми за 1 недела – Gotvi.mk

 9. Pingback: Прочистете ја крвта со листови од коприва – Gotvi.mk

 10. Pingback: Комарци? Рецепт со кој ќе бидете мирни цело лето – Gotvi.mk

 11. Pingback: Комарците бегаат од овие 3 билки – Прочитајте кои се тие – Gotvi.mk

 12. Pingback: Алкохолот и хороскопот: Кога ќе се напијат овие знаци, бегајте! – Gotvi.mk

 13. Pingback: ПРИРОДНО: Рецепт со кој ќе ги прочистите бубрезите од отрови – Gotvi.mk

 14. Pingback: Одличен рецепт: Диетален напиток без калории и многу енергија – Gotvi.mk

 15. Pingback: Еве до колку часот можете да јадете без да се здебелите – Gotvi.mk

 16. Pingback: ОСЛАБЕТЕ: Оваа диета согорува и до килограм дневно! – Gotvi.mk

 17. Pingback: Големи плати мали кирии: Во овој град луѓето јадат и пијаш што сакаат и колку сакаат – Gotvi.mk

 18. Pingback: Биковите, раковите и вагите читаат рецепти – Што пребаруваат хороскопските знаци на интернет? – Gotvi.mk

 19. Pingback: Сигурно не сте знаеле: Ако го јадете ова ќе бидете магнет за комарци – Gotvi.mk

 20. Pingback: ВИДЕО: Мечка и мечиња се бањаат на плажа во Калифорнија – Gotvi.mk

 21. Pingback: Читатели откриваат: Која е тајната за најлесно слабеење и согорување на калории? – Gotvi.mk

 22. Pingback: ФОТО: Бред Пит направил вистински хаос на траект во Хрватска – Gotvi.mk

 23. Pingback: ГРЕЈПФРУТ: Совршен за добро здравје и фит линија! – Gotvi.mk

 24. Pingback: ВИДЕО: Анџелина Џоли во посета на бегалски камп во Јордан – Gotvi.mk

 25. Pingback: ФОТО: Леонтина ослабена и со променет имиџ во новата сезона на „Пинк ѕвездички“ – Gotvi.mk

 26. Pingback: Овие 3 намирници ќе направат да спиете како бебе – Gotvi.mk

 27. Pingback: (ВИДЕО) Џоли била љубоморна – Еве со која девојка се шпекулира дека Бред Пит имал афера – Gotvi.mk

 28. Pingback: (ФОТО) Бред е сингл – Норвешката авиокомпанија со одлична реклама – Gotvi.mk

 29. Pingback: Роботот Mykie наскоро доаѓа во нашите кујни да ни помогне – Gotvi.mk

 30. Pingback: Само Бред Пит да заборави на Анџелина – Секс гуру му нуди дури 7 девојки (ФОТО) – Gotvi.mk

 31. Pingback: Таа е најпребарувана на порно страниците – Причината е разводот на Бред и Анџелина – Gotvi.mk

 32. Pingback: Ретвитни оброк – Еве како и вие да бидете хумани и да помогнете – Gotvi.mk

 33. Pingback: Овој сок лечи се – со децении се прави низ светот – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*