ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

Директната изложеност на жешко сонце и ветар, фарбањето и слично придонесуваат за оштетување и сушење на косата. Еве еден природен рецепт со кој ќе направите органска маска за длабинска нега на оштетена коса.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 1 банана
 • 3 лажици мед
 • 1/2 авокадо
 • 1 лажица рицинусово масло
 • 2 лажици кокосово масло

Начин на подготовка:

 1. Во керамичка чинија ставете го јајцето. Доколку имате масна коса, потребно е да ставите само белки. Доколку, пак, косата е сува и кршлива потребно е да ставите само жолчки.
 2. Во чинијата доадете ја бананата која е претходно пасирана. Додадете го медот, како и пасираното авокадо.
 3. На крајот додадете ги рицинисовото и кокосовото масло. Препорачливо е целата смеса откако ќе ја промешате и соедините, да ја ставите во блендер.

Се нанесува на сува коса и се остава да отстои околу 20 до 30 минути.

Повеќе детали погледнете во видеото:

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

112 Коментари

 1. Pingback: Маска од сода бикарбона за блескав тен – Gotvi.mk

 2. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за маска од сода бикарбона за блескав тен – Gotvi.mk

 3. Pingback: Мравки по дома? Направете природен рецепт со кој повеќе нема да ги видите – Gotvi.mk

 4. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за природна маска против акни и мозолчиња – Gotvi.mk

 5. Pingback: Направете маска за лице со едно јајце – Gotvi.mk

 6. Pingback: Направи сама: Природна маска за супер волумен на вашата коса – Gotvi.mk

 7. Pingback: 5 намирници за природно смирување на очите – Gotvi.mk

 8. Pingback: Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас? – Gotvi.mk

 9. Pingback: Хамбургер, шпагети, суши… Која е омилената храна на Енрике? – Gotvi.mk

 10. Pingback: На традиционален британски појадок со Џон Њуман – Gotvi.mk

 11. Pingback: Која е омилената храна на Џон Њуман? – Gotvi.mk

 12. Pingback: Измешајте кафе и маслиново – рецепт за пилинг за нега на усните – Gotvi.mk

 13. Pingback: Јадете го овој намаз 2 недели и кожата ќе ви изгледа 10 години помлада – Gotvi.mk

 14. Pingback: Енрике Иглесијас: Како може да е толку слаб, а омилена храна му се хамбургери, пици и шпагети? – Gotvi.mk

 15. Pingback: Ви откриваме маска за лице со која ќе се решите од здодевните акни – Gotvi.mk

 16. Pingback: Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! – Gotvi.mk

 17. Pingback: Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена – Gotvi.mk

 18. Pingback: Тајната на Ким Кардашијан за добра линија и борба со целулитот – Gotvi.mk

 19. Pingback: Шминка нема да ви биде потребна, акните ќе исчезнат: Исфрлете ја оваа намирница – Gotvi.mk

 20. Pingback: Баталете ја машината за садови – Нема да ви се верува колку калории троши миењето на рака! – Gotvi.mk

 21. Pingback: Колку калории треба да внесуваме дневно? Пресметајте тука – Gotvi.mk

 22. Pingback: Ослободете се од темните дамки кај лактите – евтино и брзо – Gotvi.mk

 23. Pingback: ВИДЕО: 7 причини зошто треба да пиете сода бикарбона – Gotvi.mk

 24. Pingback: Лејди Гага – Еве го нејзиното диетално мени – Gotvi.mk

 25. Pingback: Леонардо ди Каприо организира хуманитарна забава – А еве која диета ви ја препорачува – Gotvi.mk

 26. Pingback: Миранда Кер ќе се мажи, а еве како успева да изгледа неодоливо – Gotvi.mk

 27. Pingback: Сите ќе се прашуваат како ви успеало: Направете торта од лубеница – Gotvi.mk

 28. Pingback: Ви мирисаат патиките, кондурите, балетанките… Има лек кој чини 5 денари! – Gotvi.mk

 29. Pingback: ВИДЕО: Има ли повкусно? Торта со Орео колачиња што не се пече – Gotvi.mk

 30. Pingback: Како да сте биле на скап козметички третман: Ви треба само краставица – Gotvi.mk

 31. Pingback: ВИДЕО: Имате првут? Ви нудиме ефикасно решение – Gotvi.mk

 32. Pingback: За кожата да биде мека – Ви треба само една состојка од кујната – Gotvi.mk

 33. Pingback: Имате брадавици – Еве го лекот! – Gotvi.mk

 34. Pingback: Кажете збогум на потта: Направете сами гел за под пазуви – Gotvi.mk

 35. Pingback: ВИДЕО: „Game of Thrones” – Разрешена е мистеријата – Gotvi.mk

 36. Pingback: Се шокирал кога влегол дома: Му ја украле целата ракија – Gotvi.mk

 37. Pingback: Маска за побрз раст и регенерирање на косата: Сè што ви треба е квасец – Gotvi.mk

 38. Pingback: ИКЕА се исмева, но вие фотографирајте храна на Инстаграм и јадете бесплатно каде сакате – Gotvi.mk

 39. Pingback: Видео: Малата кујна веќе не е проблем – погледнете го овој генијален трик – Gotvi.mk

 40. Pingback: Како да сте излегле од фризерски салон: Направете сами регенератор за коса – Gotvi.mk

 41. Pingback: Не ви требаат пари за фризер: Осветлете ја косата со намирници од кујната – Gotvi.mk

 42. Pingback: ВИДЕО: Карлеуша соблече обожавател на сцена и играше околу него – Gotvi.mk

 43. Pingback: ФОТО: Мадона не успеа да одолее на оваа пица – Gotvi.mk

 44. Pingback: ПРАКТИЧНО: Еве како да извадите ‘рѓа од алиштата за само 5 денари – Gotvi.mk

 45. Pingback: Џастин Бибер го осигурал својот пенис на 5 милиони долари? – Gotvi.mk

 46. Pingback: Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење – Gotvi.mk

 47. Pingback: Храна која го решава проблемот со надуеноста – Gotvi.mk

 48. Pingback: БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека – Gotvi.mk

 49. Pingback: ФОТО: Марјана во жешко издание покрај океанот – Gotvi.mk

 50. Pingback: ФОТО: На Кајмакоски му излезе змија на Трпејца? – Gotvi.mk

 51. Pingback: ФОТО: Ким Кардашијан или русинката Анастасија Квитко – За која од нив би гласале? – Gotvi.mk

 52. Pingback: ВИДЕО: Усеин Болт прво и беше неверен, па ја побара за жена – Кејси прифати – Gotvi.mk

 53. Pingback: Обичаи и верувања – Еве зошто се става лук под перница – Gotvi.mk

 54. Pingback: ФОТО: Емили Ратајковски во првокативен фустан – Gotvi.mk

 55. Pingback: ДЗС ПРИРАЧНИК: Како да се однесувате за време на земјотрес – Gotvi.mk

 56. Pingback: По земјотресите во Скопје, црна вода тече во чешмите во Студеничани (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 57. Pingback: Погледнете ја реакцијата на ова маче за време на вчерашниот земјотрес во Скопје (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 58. Pingback: ВИДЕО: Здрма за време на снимањето на квизот на Лила – Таа ја смируваше публиката – Gotvi.mk

 59. Pingback: Професионално и храбро – Колешките и честитаат на Топалова за смиреноста за време на вестите на МТВ – Gotvi.mk

 60. Pingback: ФОТО: Модри патлиџани – новиот рецепт за сигурен секс? – Gotvi.mk

 61. Pingback: ВИДЕО: Вака готви Џенифер Лопез – Gotvi.mk

 62. Pingback: ВИДЕО: Како беше почувствуван саботниот земјотрес во ТЦ Капитол во Скопје – Gotvi.mk

 63. Pingback: Македонија на 98 место според загрозеноста од природни катастрофи – Gotvi.mk

 64. Pingback: ИНФО ОД СЕИЗМОЛОЗИТЕ: Се смирува тлото под Скопје – Gotvi.mk

 65. Pingback: Ана Ивановиќ не смее да забремени уште 1 година – Еве зошто – Gotvi.mk

 66. Pingback: Лила Филиповска го покажа деколтето, но и омилениот десерт (ФОТО) – Gotvi.mk

 67. Pingback: Трет земјотрес денеска почувствуван во Македонија – Еве ги деталите – Gotvi.mk

 68. Pingback: Еве каде била грешката: Цел живот погрешно ја миеме косата – Gotvi.mk

 69. Pingback: (ФОТО) Десетина земјотреси на границата меѓу Албанија и Грција – се чуствуваат во Македонија – Gotvi.mk

 70. Pingback: ВИДЕО: Бебиња прв пат пробуваат чоколадо – реакциите бесценети – Gotvi.mk

 71. Pingback: Турската актерка која ја гледаме секоја вечер во брак со Македонец – Gotvi.mk

 72. Pingback: Знаете ли кој е најдебелиот народ во Европа? – Gotvi.mk

 73. Pingback: Резултатите видливи веднаш: Есенска диета која топи килограми – Gotvi.mk

 74. Pingback: ВИДЕО: Таа секој ден јаде печени лушпи од јајца – ќе се шокирате! – Gotvi.mk

 75. Pingback: Ананасот не е едно овошје, ако мириснете банана слабеете: Изненадувачки факти за храната – Gotvi.mk

 76. Pingback: Оваа напивка делува како да сте направиле 100 стомачни! – Gotvi.mk

 77. Pingback: По мирните денови тлото се стресе: Денес повеќе земјотреси на Балканот – Gotvi.mk

 78. Pingback: Студенти ова е лекот: Две супер намирници за концентрација – Gotvi.mk

 79. Pingback: Најјаката домашна напивка: Ќе го снема салото за само 7 дена! – Gotvi.mk

 80. Pingback: Колку Македонците пијат алкохол? – еве каде се пие најмногу – Gotvi.mk

 81. Pingback: Зошто е добро да ставите лук под перница!? – Gotvi.mk

 82. Pingback: Метеоролозите прогнозираат: Кога ќе падне првиот снег – Gotvi.mk

 83. Pingback: Оваа актерка од хит серијата „Парампарче“ е во брак со Македонец – Gotvi.mk

 84. Pingback: Користите свинска маст? – ова мора да го знаете – Gotvi.mk

 85. Pingback: Пиела вода на празен желудник цел месец – резултатот фрапирачки – Gotvi.mk

 86. Pingback: Исфрлете ги сите пијалаци освен водата: Резултатот ќе ве изненади! – Gotvi.mk

 87. Pingback: Сигурно не знаевте дека ОВОЈ сируп топи масти за многу кратко време! – Gotvi.mk

 88. Pingback: Таа е најслабата пејачка на сцената – откри како ја одржува линијата – Gotvi.mk

 89. Pingback: Временска за цела недела: Ни се враќа снегот – Gotvi.mk

 90. Pingback: ВИЕО РЕЦЕПТ: Јајца и сланина, нема подобар рецепт за мафини – Gotvi.mk

 91. Pingback: Кекс со чоколаден фил – Gotvi.mk

 92. Pingback: Ова е деликатес: Посна салата за бадниковата трпеза – Gotvi.mk

 93. Pingback: Вистинска магија: Еве како да направите снег во вашиот двор (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 94. Pingback: Ако го ставите ова во домот веќе нема да видите пајак – пробајте! – Gotvi.mk

 95. Pingback: СО ПОМОШ НА СОДА БИКАРБОНА: Еве како да ги отстраните флеките од мебелот и теписите – Gotvi.mk

 96. Pingback: Имате микробранова печка? Ова морате што побргу да го направите! – Gotvi.mk

 97. Pingback: СУЛТАНОВА САРМА: Секогаш ќе барате парче повеќе – Gotvi.mk

 98. Pingback: ОБЛАНДА БОМБИЦИ: Вистински ХИТ, брзо и лесно – Gotvi.mk

 99. Pingback: Чај од невен – билка од боговите полна здравје – Gotvi.mk

 100. Pingback: Овој напиток го нарекуваат “Инфузија” – евтин е а делува веднаш – Gotvi.mk

 101. Pingback: ВИДЕО: Ако лимонот имаше уста – урнебес – Gotvi.mk

 102. Pingback: Познатата блогерка за Македонија: “Храната е скриено богатство” – Gotvi.mk

 103. Pingback: Секогаш елегантна – Меланија Трамп во сите модни изданија (ФОТО) – Gotvi.mk

 104. Pingback: Направете „Боем торта” – се е јасно од името – Gotvi.mk

 105. Pingback: Ренот има многу моќи – јадете го често – Gotvi.mk

 106. Pingback: ВИДЕО: Ова еднаш се гледа – вака готви Јелена Карлеуша – Gotvi.mk

 107. Pingback: ВИДЕО ДЕЛИКАТЕС: Ваква мусака не сте јаделе – хит кај домаќинките од регионот – Gotvi.mk

 108. Pingback: Никогаш веќе не ја ставајте храната во фолија – лекарите предупредуваат – Gotvi.mk

 109. Pingback: Турски лепињи за брз појадок – топло, крцкаво и вкусно – Gotvi.mk

 110. Pingback: Имате куче? Ништо освен ова не смеете да му давате да јаде – Gotvi.mk

 111. Pingback: За ова не сте ни сонувале: Похован кромид со фил од моцарела – Gotvi.mk

 112. Pingback: Посна слатка пита со јаболка и ореви – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*