Полнети тиквици

Полнети тиквици

Од француската кујна, а по неодоливо вкусен рецепт на Шеф Marc De Jongh ги издвојуваме полнетите тиквици. Овој специјалитет беше подготвен за време на часовите по готвење во рамките на проектот Кулинари.

Состојки:

 • Половина тиквица (средна големина)
 • 4 шери домати
 • Сол и бибер по вкус

Состојки за фил за полнење на тиквиците:

 • 100 гр модар домат
 • 2 чешниња лук
 • сол по вкус
 • 50 мл масло за јадење

За подготовка на овој прилог за главно јадење потребно ви е и тава, сад за печење и блендер.

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците ги сечете на долги правоаголници (со должина од 5 сантиметри) и со лажица вадите половина од средишниот дел, а потоа ги ставате во тава за печење заедно со шери доматите, малку вода, сол и бибер по вкус.
 2. Ги печете 10 минути во предходно загреана рерна на 180 степени.
 3. За филот потребно е модриот патлиџан, лукот и кромидот со малку масло за јадење и сол да се изблендираат. Смесата за фил ја пропржувате на загреана тава со малку масло за јадење. Тиквиците ги полните со филот и одозгора ги ставате шери доматите.

Добар апетит!

Повеќе информации за часовите за готвење во рамките на проектот кој го спроведува Здружението за социјални иновации „АРНО“ прочитајте тука: http://gotvi.mk/2016/04/28/naucete-da-gotvite-so-profesionalni-gotvaci/. За начинот на пријавување на часовите по готвење кои се одржуваат во средното училиште за угостителство и туризам „Лазар Танев“ повеќе детали прочитајте тука: https://www.facebook.com/coolinari.mk/

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

24 Коментари

 1. Pingback: Телешко месо во сос од буковка – Gotvi.mk

 2. Pingback: Часови за готвење: Британска кујна – Научете како се готват шкотски стек, чоколадна торта со Гинис… – Gotvi.mk

 3. Pingback: Салата со рукола и пилешко – Gotvi.mk

 4. Pingback: Сос од сенф и мед – Gotvi.mk

 5. Pingback: Салата со брокула која ќе ја правите секој ден – Gotvi.mk

 6. Pingback: Одлична идеја за ручек – Gotvi.mk

 7. Pingback: Печени тиквички со пилешко и зеленчук – Gotvi.mk

 8. Pingback: Домашен рецепт за ќофтиња од тиквички – Gotvi.mk

 9. Pingback: Изненадете го семејството со полнети запечени тиквички – Gotvi.mk

 10. Pingback: Полнети тиквички – со овој рецепт летово ќе ги правите секој ден – Gotvi.mk

 11. Pingback: Вкусна ручек идеја: Уштипци од тиквичка – топло ви ги препорачуваме – Gotvi.mk

 12. Pingback: Идеја за ручек: Тиквички со сирење – Gotvi.mk

 13. Pingback: Имало спас: Трик за одмрзнување на месо за 10 минути – Gotvi.mk

 14. Pingback: Топчиња со богат вкус: Ќофтиња со зеленчук – Gotvi.mk

 15. Pingback: Сигурно ќе барате репете: Плескавици од тиквичка – Gotvi.mk

 16. Pingback: Брза летна вечера – Gotvi.mk

 17. Pingback: Мини ролат од тиквички и сирење – Gotvi.mk

 18. Pingback: Тиквички во крем сос со месо – Ручек готов за 30 минути – Gotvi.mk

 19. Pingback: Зелен зеленчук полн витамини: Јадете тиквички – Gotvi.mk

 20. Pingback: Мини ролати од тиквички и сирење – Gotvi.mk

 21. Pingback: Ролат од пилешко месо и леб – деликатес кој морате да го пробате! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 22. Pingback: Вкусен рецепт: Мини ролати од тиквички и сирење – Gotvi.mk

 23. Pingback: ОРИГИНАЛЕН РЕЦЕПТ: Еве како да направите домашен француски багет – Gotvi.mk

 24. Pingback: Млечен леб со кајмак – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*