Шеф салата

Шеф салата

Задолжително направете ја оваа Шеф салата по неодоливо вкусен рецепт на Шеф Александар Божиновски од ресторанот Ла Тераца, а кој беше подготвен за време на часовите по готвење во рамките на проектот Кулинари.

Состојки за 1 порција:

 • 1/2 китка марула (доколку е мала може и цела)
 • 100 гр краставици
 • 100 гр домат
 • 50 гр шампињони
 • 50 гр кравји кашкавал
 • 50 грама пршута (свинска/говедска)
 • 3 ливчиња магдонос

За подготовка на ова јадење потребна ви е и длабока чинија за сервирање.

Начин на подготовка:

 1. Марулата ја сечете на средни парчиња и ја ставате во чинијата за сервирање. Останатиот зеленчук го сечете на ленти и го ставате врз марулата. Краставицата може да ја сечете накосо.
 2. Следно го приготвувате доматот: го двоите семето – срцевината на доматот, а за рецептот го користите тврдиот – месест дел од доматот, и го сечете на ленти, но не подолги од 5 cm.
 3. Шампињоните и кашкавалот ги сечкате на тенки лентички и ги додавате во чинијата.
 4. Последниот чекор за овој рецепт е дресингот за шеф салатата кој ќе го приготвите по следниов рецепт: http://gotvi.mk/2016/05/19/dresin-za-sef-salata/ Вака приготвениот дресинг го полевате врз салатата.
 5. За декорација ја користите пршутата. Ја мотате во вид на цвет и ја ставате во салатата. За крај, ставате и едно гранче магдонос.

Добар апетит!

Инаку, за време на часовите по готвење кои се реализираат месецов во средното училиште за угостителство и туризам „Лазар Танев“, Шеф Александар Божиновски ни откри дека по неговото враќање од Италија за прв пат ја воведува Шеф салатата во менито на реномираниот ресторан Балканика. Денес, оваа салата е многу популарна и ја има во менијата на речиси сите ресторани ширум Македонија.

Повеќе информации за часовите за готвење во рамките на проектот кој го спроведува Здружението за социјални иновации „АРНО“ прочитајте тука: http://gotvi.mk/2016/04/28/naucete-da-gotvite-so-profesionalni-gotvaci/. За начинот на пријавување на часовите по готвење повеќе детали прочитајте тука: https://www.facebook.com/coolinari.mk/

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

 

35 Коментари

 1. Pingback: Дресинг за Шеф салата – Gotvi.mk

 2. Pingback: Рости од компир – Gotvi.mk

 3. Pingback: Полнети тиквици – Gotvi.mk

 4. Pingback: Салата со брокула која ќе ја правите секој ден – Gotvi.mk

 5. Pingback: Турли тава по најдобар рецепт – Gotvi.mk

 6. Pingback: Нов и неодолив рецепт во кујната – Чоколаден колач со Гинис – Gotvi.mk

 7. Pingback: Зелена чинија со многу витамини: Шпагети од тиквички – Gotvi.mk

 8. Pingback: Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју сос – Gotvi.mk

 9. Pingback: Ручек „Авијација“: Брз рецепт со состојки кои ги имате по дома – Gotvi.mk

 10. Pingback: Четири оброци, четири намирници = Ручек за 200 денари – Gotvi.mk

 11. Pingback: Ако ви е доста од компир, месо, тестенини… – Овој ручек е фантазија – Gotvi.mk

 12. Pingback: Есенска чорба за имунитет: Морков и куркума за здравје – Gotvi.mk

 13. Pingback: ВИДЕО: Шарени и вкусни ражничи – ручек за чиста десетка – Gotvi.mk

 14. Pingback: Нов закон во Србија: Ако имате два промили алкохол во крвта останувате без автомобилот – Gotvi.mk

 15. Pingback: ОМИЛЕНИОТ ГРЧКИ РЕЦЕПТ: Направете гиро пита во својот дом – Gotvi.mk

 16. Pingback: Вистинска домаќинска чорба – пробајте, нема да згрешите! – Gotvi.mk

 17. Pingback: ВИДЕО: Не сте се сетиле вака да испечете компири – Gotvi.mk

 18. Pingback: Мирис на сочно месо кој мами: Кременадли на француски начин – Gotvi.mk

 19. Pingback: ВИДЕО: Во овој бар може да влезете само ако сте пијани – Gotvi.mk

 20. Pingback: Тие ни го одбележаа детството: Направете си Киндер јајца дома – Gotvi.mk

 21. Pingback: Меки кременадли – Gotvi.mk

 22. Pingback: ВИДЕО: Од мини питички направи пита во форма на цвет – вкусот бесценет! – Gotvi.mk

 23. Pingback: НЕОДОЛИВО ВКУСНА: Посна пита со ориз и праз (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 24. Pingback: Оброк кој радо ќе го правите: Пилешки ражничи со крцкава сланина и димена колбасица (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 25. Pingback: Цезар салатата се јаде низ целиот свет но ова сигурно не го знаевте! – Gotvi.mk

 26. Pingback: Намирници кое се многу важни ако работите канцелариска работа – Gotvi.mk

 27. Pingback: ВИДЕО: Сонот на секоја девојка – маска за здрави и долги нокти – Gotvi.mk

 28. Pingback: Кременадли во сос со бибер – Gotvi.mk

 29. Pingback: Ражничи од пилешко месо со јаболка – Gotvi.mk

 30. Pingback: Царица на салатите: Зимска салата повкусна од руска и пилешка – Gotvi.mk

 31. Pingback: Едно тесто, куп кифлички: Направете совршено пециво – Gotvi.mk

 32. Pingback: ВКУСНО: Погачици кои се топат во уста! – Gotvi.mk

 33. Pingback: УХМР најавува снег – Gotvi.mk

 34. Pingback: Свински медаљони во бел сос – Gotvi.mk

 35. Pingback: Пиле полнето со шунка и сливи – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*