Пудинг од ориз

Пудинг од ориз

Пудингот од ориз или кај нас попознат како сутлијаш е со потекло од турската кујна. Голем дел од нас уживаат во овој десерт, а сите познаваме многумина кои не се љубители на солениот ориз, но знаат да изедат и по два тањира сутлијаш 🙂 Еве го рецептот на Јулија:

Состојки:

 • 1 литар млеко
 • 200 мл вода
 • 1,5 шолји ориз
 • 15-16 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 лажица масло за готвење

Начин на готвење:

 1. Млекото се става во сад за варење.
 2. Се додава шеќерот, ванилиниот шеќер и маслото за готвење.
 3. Се вари додека не зоврие.
 4. Во меѓувреме оризот го миеме и го враќаме во шолјата малку да набабри.
 5. Кога ќе зоврие млекото се додава набабрениот ориз.
 6. Вариме околу 1 час на тивок оган. Промешуваме за да не загори. Доколку во текот на варењето сутлијашот почне премноги да се згуснува, додаваме чаша вода и продолжуваме со варењето.
 7. Чашите за послужување ги миеме и ги оставаме влажни. Во нив го сервираме сутлијашот.
 8. Одозгора додаваме цимет, а по вкус може и какао.

За побогат вкус во текот на варењето можете да додадете и рендана кора од лимон.

Готви со љубов и уживај во храната 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Егзотичен сутлијаш

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

28 Коментари

 1. Pingback: Рецепт за единствените Макаронс колачи – Gotvi.mk

 2. Pingback: Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути – Gotvi.mk

 3. Pingback: Веге рижото – Gotvi.mk

 4. Pingback: Направете ги највкусните колачиња од само три состојки – Gotvi.mk

 5. Pingback: Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега! – Gotvi.mk

 6. Pingback: Чајни колачиња со мармалад – Gotvi.mk

 7. Pingback: Фантазија во кујната – Растопено чоколадо врз киви на стапче – Gotvi.mk

 8. Pingback: Чоколадни бомбици што се топат во уста – Gotvi.mk

 9. Pingback: Сочен колач со чоколадо готов за 30 минути – Gotvi.mk

 10. Pingback: ВИДЕО рецепт за кул мајки: Шарена торта од најубавите бонбони за деца – Gotvi.mk

 11. Pingback: Израдувајте ги своите домашни и направете колач од само 3 состојки! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 12. Pingback: БРЗ КРЕМАСТ ДЕСЕРТ: Чизкејк со чоколаден крем – Gotvi.mk

 13. Pingback: Совршен кафе колач со банани – Gotvi.mk

 14. Pingback: Брза плазма торта – Gotvi.mk

 15. Pingback: Есенски колач со јаболко и банана – Gotvi.mk

 16. Pingback: Сараевски или мерак колач: Исклучително лесен и сочен – Gotvi.mk

 17. Pingback: ВИДЕО ДЕСЕРТ: Чоколадно кафе задоволство – лесно се прави, полесно се јаде – Gotvi.mk

 18. Pingback: Ви недостига вкусот на Грција: Направете локумадес – Gotvi.mk

 19. Pingback: ВИДЕО РЕЦЕПТ: Направете вкусни крофни! – Gotvi.mk

 20. Pingback: ВИДЕО: Кујната ја прави куќата дом – направете го готвењето вистинска уметност и забава – Gotvi.mk

 21. Pingback: Почнала да го сече тестото на мали ленти. Кога ќе видите што направила веднаш ќе одите во кујна! – Gotvi.mk

 22. Pingback: ВИДЕО: Нема печење, готов е за минута – чоколаден десерт – Gotvi.mk

 23. Pingback: Јаболка со карамел и лешници – Gotvi.mk

 24. Pingback: ПОЛНЕТИ КРОФНИ: Слатко изненадување во средината! – Gotvi.mk

 25. Pingback: Нугат крофни – Gotvi.mk

 26. Pingback: ПИЈАН ДЕСЕРТ: Компот од крушки во вино – Gotvi.mk

 27. Pingback: Најлесниот чоколаден чизкејк БЕЗ ПЕЧЕЊЕ! Сите домаќинки ќе го обожаваат… (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 28. Pingback: Дожд, снег, сонце – до крајот на неделата промена на времето – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*