Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Верувајте никој не може да им одолее. Десерт с вкус кој никогаш нема да го заборавите. А, одлични се за сервирање бидејќи имаат интересна боја и многу добро изгледаат. Прочитајте го рецептот на Билјана.

Состојки за тесто:

 • 250 гр брашно
 • 2 јајца
 • 400 мл млеко
 • 2 лажици какао
 • 2 лажици шеќер
 • 1 лажица масло за јадење или путер

Состојки за фил:

 • 1 пудинг од ванила
 • 500 мл млеко
 • 500 гр јагоди
 • 50 гр чоколадо

Чоко палачинки со ванила и јагода 2

Начин на готвење:

 1. Во сад за матење со миксер пенасто ги матиме јајцата. Ги додаваме млекото и брашното, а продолжуваме со матење за да не се формираат грутчиња.
 2. Ги додаваме шеќерот, какаото и маслото за јадење. Матиме додека да добиеме мазна смеса. Смесата ја оставаме околу 10 минути да отстои.
 3. Во меѓувреме го вариме пудингот од ванила заедно со млекото според упатството на кесичката. Пудингот го оставаме убаво да се олади.
 4. Палачинките ги пржиме на тивок оган во тавче со малку масло за готвење. Од оваа смеса ќе добиете 10 – 15 палачинки.
 5. Откако сите палачинки ќе бидат готови, ги филуваме со пудингот од ванила и јагодите кои претходно сме ги исечкале на тркалца. Ги редиме на чинија за сервирање и ги прелеваме со претходно растопеното чоколадо на оган.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

39 Коментари

 1. Pingback: ВИДЕО: Едноставен трик за најбрзо вадење на семките од цреши и вишни? – Gotvi.mk

 2. Pingback: Печена пица палачинка – Gotvi.mk

 3. Pingback: Слатко од јагоди – се прави сега, а се јаде цела година – Gotvi.mk

 4. Pingback: Работите ноќе или не спиете до доцна? – ова овошје мора да го јадете – Gotvi.mk

 5. Pingback: Десет причини зошто да јадете јагоди – Gotvi.mk

 6. Pingback: Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце – Gotvi.mk

 7. Pingback: Здрав напиток од само 80 калории: Јагоди во чаша – Gotvi.mk

 8. Pingback: Здрав старт: Појадок за неверојатни промени на организмот – Gotvi.mk

 9. Pingback: Храна која го буди хормонот на среќата – Gotvi.mk

 10. Pingback: Розово задоволство – направете милк шејк – Gotvi.mk

 11. Pingback: Појадок, ручек и вечера: Нов рецепт за вкусни палачинки од компири – Gotvi.mk

 12. Pingback: ВИДЕО: Чоколадно уживање – Огромна „кит кет” торта – Gotvi.mk

 13. Pingback: Разладете се со богат вкус: Сладолед со кокос и банана – Gotvi.mk

 14. Pingback: Направете вкусни палачинки во блендер – готово за миг – Gotvi.mk

 15. Pingback: Палачинки со боровинки готови за 2 минути – Gotvi.mk

 16. Pingback: Палачинки од блендер: Десерт готов за 5 минути! – Gotvi.mk

 17. Pingback: ПРЕДЛОГ ЗА ВЕЧЕРА: Уштипци од компир со шампињони – Gotvi.mk

 18. Pingback: Палачинки како главно јадење? Оваа комбинација е непогрешлива! – Gotvi.mk

 19. Pingback: Фантазија во кујната: Бомбици со бело чоколадо – Gotvi.mk

 20. Pingback: Палачинки со кафе – Gotvi.mk

 21. Pingback: Јадете го ова за појадок и стомакот ќе ви биде рамен како даска – Gotvi.mk

 22. Pingback: Брз тирамису – Десерт со кој ќе ги разнежните сите сетила – Gotvi.mk

 23. Pingback: Мини палачинки од компир и сирење – прекрасна арома од кујната – Gotvi.mk

 24. Pingback: ВИДЕО: Торта мека како перниче: Нема подобар десерт – Gotvi.mk

 25. Pingback: ВИДЕО РЕЦЕПТ: Вкусни Орео стапчиња – совршен десерт за вашите деца – Gotvi.mk

 26. Pingback: Чоко-банана палачинки – Gotvi.mk

 27. Pingback: Здрава есенска супер намирница: Јадете тиква – Gotvi.mk

 28. Pingback: Полнети потпечени палачинки (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 29. Pingback: На наједноставен начин подгответе го овој есенски десерт – Gotvi.mk

 30. Pingback: ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 15 МИНУТИ: Руски чајни бомбици – Gotvi.mk

 31. Pingback: БРЗО ТИРАМИСУ ГОТОВО ЗА 5 МИНУТИ: Десерт кој го освои светот! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 32. Pingback: Рецепт за брзо јадење: Уштипци со туна – Gotvi.mk

 33. Pingback: Тиква со мелено месо – Gotvi.mk

 34. Pingback: Тирамису со шумско овошје – Gotvi.mk

 35. Pingback: ПИЈАН ДЕСЕРТ: Компот од крушки во вино – Gotvi.mk

 36. Pingback: Сјаен колач со нутела и кикирики! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 37. Pingback: ЌЕ ГИ ОБОЖАВАТЕ: Чизкејк тортици – Gotvi.mk

 38. Pingback: Уштипци од варено пилешко месо – Gotvi.mk

 39. Pingback: ИЗГЛЕДА СОВРШЕНО: Направи рубикова коцка од колачиња – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*