Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Состојки за кора:

 • 400 гр мелени бисквити
 • неколку дробени ореви
 • 5 лажици млеко
 • 90 гр путер

Начин на подготовка:

 1. Од состојките се замесува тесто и се обложува во округла модла за торта.
 2. Се пече околу 20 до 30 минути на температура од 180 степени.
 3. Врз кората се мачка тенок слој нутела, а врз него се ставаат вишни или некое шумско овошје по избор.

Состојки за крем:

 • 3 шлаг креми од ванила или пена
 • 300 гр млеко
 • 250 гр кисела павлака
 • јагоди

Начин на подготовка:

 1. Шлаг кремите или пената се матат со млекото, а на крај се додава и киселата павлака.
 2. Матиме со миксерот додека не добиеме компектна и цврста смеса.
 3. Нанесуваме рамномерно врз вишните во форма на тортата.
 4. Јагодите ги миеме, чистиме и сечкаме на половинки. Ги ставаме врз кремот како на фотографијата.
 5. Пред да ја послужиме ја оставаме да отстои 2 часа во фрижидер.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Зелена салата со сирење и џем од јагоди

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

Неодоливи чоколадни јагоди

„Катица“ торта

27 Коментари

 1. Pingback: Торта со јагоди – Gotvi.mk

 2. Pingback: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди – Gotvi.mk

 3. Pingback: Чоколадна баклава – Gotvi.mk

 4. Pingback: Печена пица палачинка – Gotvi.mk

 5. Pingback: Еклери со чоколаден вкус – Gotvi.mk

 6. Pingback: Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце – Gotvi.mk

 7. Pingback: Брз колач: Десерт готов за миг – Gotvi.mk

 8. Pingback: Чоко коцки во чаша готови за 4 минути – нема побрз десерт – Gotvi.mk

 9. Pingback: Фантазија во кујната – Растопено чоколадо врз киви на стапче – Gotvi.mk

 10. Pingback: Појадок, ручек и вечера: Нов рецепт за вкусни палачинки од компири – Gotvi.mk

 11. Pingback: Палачинки со боровинки готови за 2 минути – Gotvi.mk

 12. Pingback: Израдувајте ги своите домашни и направете колач од само 3 состојки! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 13. Pingback: Топло чоколадо со нутела – кремасто есенско задоволство – Gotvi.mk

 14. Pingback: Здрава есенска супер намирница: Јадете тиква – Gotvi.mk

 15. Pingback: Ултимативен пијалак за оваа зима: Заборавете на варено вино и топло чоколадо! – Gotvi.mk

 16. Pingback: Направете домашно чоколадо – Gotvi.mk

 17. Pingback: ОМИЛЕНАТА ЗИМСКА НАПИВКА: Еве како да направите совршено варено вино! – Gotvi.mk

 18. Pingback: ВИДЕО: Зема Марс чоколади и ги растопи – ова е повеќе од десерт – Gotvi.mk

 19. Pingback: ВИДЕО: Исече јаболка па ги замота во тесто – доби деликатес – Gotvi.mk

 20. Pingback: По оваа вест уште почесто ќе пиете кафе – Gotvi.mk

 21. Pingback: САНГРИЈА: Совршен пијалок за празниците! – Gotvi.mk

 22. Pingback: Поларен студ на Балканот – И Халкидики затрупан со снег – Gotvi.mk

 23. Pingback: Неодолив колач со само ДВЕ состојки! – Gotvi.mk

 24. Pingback: Подгответе вкусен капучино колач – Gotvi.mk

 25. Pingback: Накачивте килограми за празниците? – слабејте со „Медицинска Диета” – Gotvi.mk

 26. Pingback: Деновиве студ потоа изненадување со времето – Gotvi.mk

 27. Pingback: Баклава без кори со јогурт: Наједноставниот рецепт! – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*