Дресинг за Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Ако прашате, многумина ќе ви кажат дека најважното кога во некој ресторан порачуваат салата е вкусот на дресингот.Ви откриваме неодоливо вкусен рецепт за дресинг за Шеф салата приготвен по рецепт на Шеф Александар Божиновски од ресторанот Ла Тераца, а кој беше подготвен за време на часовите по готвење во рамките на проектот Кулинари.

Состојки:

 • 100 гр мајонез
 • 1 лажица коњак
 • 2 лажици бело вино
 • 1 лажица балсамико
 • сол
 • црн бибер

Сите состојки ги ставате во сад за мешање според горенаведениот редослед. Мешајте убаво додека смесата не стане компактна. Зачините ги ставате според желба и вкус.

На здравје!

Инаку, за време на часовите по готвење кои се реализираат месецов во средното училиште за угостителство и туризам „Лазар Танев“, Шеф Александар Божиновски ни откри дека по неговото враќање од Италија за прв пат ја воведува Шеф салатата во менито на реномираниот ресторан Балканика. Денес, оваа салата е многу популарна и ја има во менијата на речиси сите ресторани ширум Македонија.

Повеќе информации за часовите за готвење во рамките на проектот кој го спроведува Здружението за социјални иновации „АРНО“ прочитајте тука: http://gotvi.mk/2016/04/28/naucete-da-gotvite-so-profesionalni-gotvaci/. За начинот на пријавување на часовите по готвење повеќе детали прочитајте тука: https://www.facebook.com/coolinari.mk/

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

Шеф салата

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Свежа салата со брокула

Мултиколор салата + предлог за дресинг

26 Коментари

 1. Pingback: Pad Thai со пилешко – Gotvi.mk

 2. Pingback: Пржена банана – Gotvi.mk

 3. Pingback: Шеф салата – Gotvi.mk

 4. Pingback: Рости од компир – Gotvi.mk

 5. Pingback: Полнети тиквици – Gotvi.mk

 6. Pingback: Сос од сенф и мед – Gotvi.mk

 7. Pingback: Салата со брокула која ќе ја правите секој ден – Gotvi.mk

 8. Pingback: Одлична идеја за ручек – Gotvi.mk

 9. Pingback: Крем супа од зеленчук – Gotvi.mk

 10. Pingback: Турли тава по најдобар рецепт – Gotvi.mk

 11. Pingback: Имало спас: Трик за одмрзнување на месо за 10 минути – Gotvi.mk

 12. Pingback: Салата која летово ќе ја правите секој ден – Gotvi.mk

 13. Pingback: Трик во кујната: Со салфета зачувајте ја салатата свежа – Gotvi.mk

 14. Pingback: Мали тајни на големите готвачи: Ова го нема во ниедна книга со рецепти – Gotvi.mk

 15. Pingback: Вкусен чоколаден десерт за неколку минути – Gotvi.mk

 16. Pingback: Свеж зеленчук со крем сос – Gotvi.mk

 17. Pingback: Снежанка – Рецепт за таратур на бугарски начин – Gotvi.mk

 18. Pingback: Што велите? Вака ќе изгледаат супермаркетите во иднина! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 19. Pingback: РУЧЕК ЗА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО: Поховани пилешки шницли (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 20. Pingback: Мирис на сочно месо кој мами: Кременадли на француски начин – Gotvi.mk

 21. Pingback: ВИДЕО: Еве што ни посакува Шеф Марк де Јонг во Новата година – Gotvi.mk

 22. Pingback: ВИДЕО: Во овој бар може да влезете само ако сте пијани – Gotvi.mk

 23. Pingback: Дали стаклените чаши треба да стојат свртени надолу – кои се легло на бактерии? – Gotvi.mk

 24. Pingback: ИНТЕРЕСНО ПРЕДЈАДЕЊЕ: Подгответе сончоглед салата – Gotvi.mk

 25. Pingback: ТРИ НАПИВКИ кои брзо ги топат „празничните“ килограми! – Gotvi.mk

 26. Pingback: Крпите се валкани и имаат лош мирис и по перењето? – еве што да направите – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*