Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

Силната желба за цигара веднаш после јадење е нешто заедничко кај повеќето пушачи. Често веднаш палат затоа што мислат дека ќе им помогне при варењето на храната, но науката целосно се спротивставува на нивната теорија.

Имено, цигарата ги иритира цревата, но и останатиот дел од дигестивниот систем кој тогаш влијае на целото тело. Никотинот од цигарите се врзува за кислородот во крвта бидејќи после јадење, кога дигестивниот систем работи под полна пареа, послесно се апсорбира. Поради тоа пушењето после јадење може да предизвика низа проблеми во дигестивниот систем, од иритација до сериозни заболувања.

Бројни истражувања покажале дека пушењето после јадење е 10 пати полошо од „нормалното“. Поточно, една испушена цигара има влијание како 10. Затоа после оброк причекајте минимум половина час пред да запалите цигара.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Прес24: http://press24.mk/zoshto-ne-smeete-da-zapalite-cigara-vednash-po-jadenjeto

42 Коментари

 1. Pingback: ВИДЕО: Колку состојки беа потребни за најдолгата пица на светот? – Gotvi.mk

 2. Pingback: Иновативно – Бурек со еурокрем и плазма – Gotvi.mk

 3. Pingback: Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите – Gotvi.mk

 4. Pingback: Кој е наједноставниот трик со кој најбрзо ќе го изладите жешкото кафе? – Gotvi.mk

 5. Pingback: Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите – Gotvi.mk

 6. Pingback: Броз кафе или 7г еспресо студио – каде го пиете омиленото кафе? – Gotvi.mk

 7. Pingback: Додека возите кафето ви е готово – Направен минијатурен апарат за кафе – Gotvi.mk

 8. Pingback: Откриваме важни трикови во кујната: Еве како да готвите побрзо и повкусно – Gotvi.mk

 9. Pingback: Додека мажите гледаат Европско… – Gotvi.mk

 10. Pingback: Напиток кој го менува денот – Смути од кафе и банана – Gotvi.mk

 11. Pingback: Дињата како лек – Свежина и здравје во летните денови – Gotvi.mk

 12. Pingback: Направете смути од портокал кое децата ќе го обожаваат – Gotvi.mk

 13. Pingback: Наутро: Прво вода, па дури потоа пијте кафе – Gotvi.mk

 14. Pingback: Енергија за цел ден: Почнете го денот со чоколадно смути – Gotvi.mk

 15. Pingback: Почнете ја неделата здраво: Смути за подобрување на метаболизмот – Gotvi.mk

 16. Pingback: Камилицата е чувар на здравјето: Направете смути од неа – Gotvi.mk

 17. Pingback: Розева чаша за здравје и енергија: Направете летно смути – Gotvi.mk

 18. Pingback: Слабејте и уживајте: Смути со јаболка идеално за најавените горештини – Gotvi.mk

 19. Pingback: Ќе се шокирате: Никогаш повеќе нема да го фрлите талогот од кафе – Gotvi.mk

 20. Pingback: Кое овошје треба да го избегнувате за правење смути? – Gotvi.mk

 21. Pingback: Свеж старт на работната недела: Смути со банана и путер од кикиритки – Gotvi.mk

 22. Pingback: Царот на овошните сокови: Зошто треба да пиете сок од јаболка? – Gotvi.mk

 23. Pingback: Со ракија до 100 години – Ама по една чашка дневно! – Gotvi.mk

 24. Pingback: Не смеете два пати да пиете вода од пластично шише – еве зошто – Gotvi.mk

 25. Pingback: ВАЖНО: Пијте многу вода – еве зошто му е потребна на телото – Gotvi.mk

 26. Pingback: Машината за садови има и друга намена – ова не сте го знаеле – Gotvi.mk

 27. Pingback: Ослободете се од главоболката без апчиња – Gotvi.mk

 28. Pingback: За љубителите на чколадо: 9 рецепти во едно видео – Gotvi.mk

 29. Pingback: Домакинки, со овој трик тестото ќе расте како „лудо” – Gotvi.mk

 30. Pingback: Изгледа како обична витрина, но погледнете во што се претвора кога ќе го допре стаклото! Ова ќе го посакате во својот дом! – Gotvi.mk

 31. Pingback: Ајде да месиме: Интегрални лепињи од вашата кујна – Gotvi.mk

 32. Pingback: ГОТОВИ СЕ ЗА 10 МИНУТИ: Мирис на тазе печени кифлички – Gotvi.mk

 33. Pingback: ВИДЕО: Најмеките топчиња од тесто – куќата ќе замириса на дом – Gotvi.mk

 34. Pingback: Користете нане – вреди злато! – Gotvi.mk

 35. Pingback: Ќе барате парче повеќе: Совршен рецепт за незаборавни маргарити (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 36. Pingback: Нема да верувате: Појадокот на холивудската актерка чини колку една македонска плата – Gotvi.mk

 37. Pingback: ВИДЕО: Сунѓерот не е само за во кујна – искористете го паметно – Gotvi.mk

 38. Pingback: Ваков фрижидер сигурно ќе посакате во својот дом – Gotvi.mk

 39. Pingback: 100 колачи во еден: Со еден трик се менува вкусот, мора да пробате – Gotvi.mk

 40. Pingback: Кората од мандарина ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како… – Gotvi.mk

 41. Pingback: Заборавете на скап прашок за перење! За правилно перење фармерки доволна ви е само ОВАА НАМИРНИЦА! – Gotvi.mk

 42. Pingback: Со овој СУПЕР ТРИК веќе никогаш нема да ви се насобира прашина на површините – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*