Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Марулата или зелена салата е вистински симбол на секоја пролет. Салатите почнуваат да бидат се печесто присутни на нашите домашни трпези за време на секој оброк.

Зелената салата е добар извор на хлорофил и витамин К. Таа е богата и со минерални соли, лутеин и со бета-каротин. Изобилува и со витамин Ц, калциум, растителни влакна, фолна киселина и железо. Марулата вклучува во својот состав и други неопходни материи за организмот, меѓу кои витамин А, Б6, ликопен и калиум.

Марулата ги штити и чува нервите, но истовремено го јакне и одржува имунитетот, па нејзиното користење за време на сезоната на настинка и грип е можеме да кажеме неопходно. Но, многу важно е што зелената салата е природен диуретик, таа го елиминира вишокот течности во организамот, го штити срцето и крвните садови и го подобрува функционирањето на бубрезите.

Зелена салата

Дали знаете како правилно треба да се мие зелената салата? Одговорот е на линкот: http://gotvi.mk/2016/04/29/eve-kako-treba-pravilno-da-se-mie-zelenata-salata/

Во продолжение прочитајте топ 5 пролетни салати со марула:

Цезар салата

 1. Цезар салата – покрај одличен рецепт за оваа култна салата, прочитајте и 2 рецепти за дресинг соса кои совршено одат со оваа салата: http://gotvi.mk/2016/02/26/cezar-salata/
 2. Зелена салата со сирење и џем од јагоди – можеби ќе ви звучи необично на прв поглед, но овој рецепт е испробан и оваа салата навистина има неодолив вкус. Еве како да ја направите: http://gotvi.mk/2016/05/06/zelena-salata-so-sirenje-i-dzem-od-jagodi/
 3. Салата Примавера – вистинска пролетна салата која ги содржи сите пролетни бои. Одлично предјадење за секој викенд ручек, а начинот на подготовка прочитајте го на линкот: http://gotvi.mk/2016/04/22/salata-primavera/
 4. Енергетска салата – со добра замисла и идеја, салатите може да бидат цел оброк или, пак, многу вкусна ужина која ќе го оттргне гладот до следниот главен оброк. Прочитајте што ви е потребно за да ја направите оваа енергетска салата: http://gotvi.mk/2016/03/03/energetska-salata/
 5. Туна салата – нискокалорична, а истовремено многу хранлива салата. Заменува цел оброк, а одлична е да ја направите доколку постите или се храните вегетаријански. Еве го рецептот: http://gotvi.mk/2016/01/23/tuna-salata/

Зелена салата со сирење и џем од јагоди

Прочитајте поврзани Gotvi.mk рецепти:

Неодоливо: Топ 10 мафин рецепти

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Топ 10 вкусни рецепти за домашнa питa

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со брокула

54 Коментари

 1. Pingback: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата – Gotvi.mk

 2. Pingback: Седумдневна диета со вашата омилена храна – Gotvi.mk

 3. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот – Gotvi.mk

 4. Pingback: Мултиколор салата + предлог за дресинг – Gotvi.mk

 5. Pingback: Нема да ви се верува – еве како најлесно да ја одвоите жолчката од белката (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 6. Pingback: Шеф салата – Gotvi.mk

 7. Pingback: Рости од компир – Gotvi.mk

 8. Pingback: Полнети тиквици – Gotvi.mk

 9. Pingback: Салата со рукола и пилешко – Gotvi.mk

 10. Pingback: Телешко месо во сос од буковка – Gotvi.mk

 11. Pingback: Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви – Gotvi.mk

 12. Pingback: Полнети тиквички по најдобар рецепт – Gotvi.mk

 13. Pingback: Салата со маслинки и кубети – Gotvi.mk

 14. Pingback: Грандиозна витаминска салата: шарена чинија за летните денови – Gotvi.mk

 15. Pingback: Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика – Gotvi.mk

 16. Pingback: Солени здрави топчиња – еве како маслинките го подобруваат нашето здравје – Gotvi.mk

 17. Pingback: Македонска трпеза не оди без тавче гравче: Здравствени придобивки од гравот – Gotvi.mk

 18. Pingback: Мали тајни на големите готвачи: Ова го нема во ниедна книга со рецепти – Gotvi.mk

 19. Pingback: Свеж зеленчук со крем сос – Gotvi.mk

 20. Pingback: Што да се јаде денеска: Батаци со пармезан – Gotvi.mk

 21. Pingback: Каква комбинација: Плескавици полнети со печурки за прави гурмани – Gotvi.mk

 22. Pingback: Има 100 години и е како младо момче – открива што да јадеме за долг живот – Gotvi.mk

 23. Pingback: ВИДЕО: Замеси леб – нема да вeрувате што излезе кога го пресече – Gotvi.mk

 24. Pingback: Карфиол посладок и од месо – рецепт кој не се заборава – Gotvi.mk

 25. Pingback: ДОМОТ НЕКА ЗАМИРИСА НА МЕСО: Сочен викенд рецепт – Gotvi.mk

 26. Pingback: ВИДЕО: Супа од компир – вкусен и здрав есенски ручек – Gotvi.mk

 27. Pingback: Брзо гурманско јадење: Запечени компири со колбаси – Gotvi.mk

 28. Pingback: Оваа торта стана хит на Инстаграм – погледнете го ова волшебство – Gotvi.mk

 29. Pingback: ФОТО: Еве како Марк де Јонг го честиташе Денот на готвачите – Gotvi.mk

 30. Pingback: ТАКА Е РЕДОТ: Посен деликатес од три состојки за овој петок – Gotvi.mk

 31. Pingback: Би пробале ли “Путиновача” ракија? – Gotvi.mk

 32. Pingback: ВИДЕО: Го наполни лебот со кашкавал, компирите со сланина – доби деликатес! – Gotvi.mk

 33. Pingback: БРЗО И ЛЕСНО: Полнети солени стапчиња (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 34. Pingback: Подгответе го миксерот: Чоколадна торта со кокос – совршен спој – Gotvi.mk

 35. Pingback: Посна бела торта преполна со чоколадо: Лесна како сон, готова за момент! – Gotvi.mk

 36. Pingback: Леб со млеко – Gotvi.mk

 37. Pingback: НЕМА ДА ОДОЛЕЕТЕ! Направете домашен крцкав ѓеврек (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 38. Pingback: Фантастична посна торта со банани (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 39. Pingback: Посни стапчиња за грицкање со семки! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 40. Pingback: Чепкалките за заби не се само за тоа – со 10 денари олеснете си го животот – Gotvi.mk

 41. Pingback: Пита од стар леб – Gotvi.mk

 42. Pingback: Посна карамел торта со бисквити и овошје (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 43. Pingback: Леб со маслинки и магдонос – Gotvi.mk

 44. Pingback: ОВА МОРАТЕ ДА ГО ПРОБАТЕ! Чикаго пица со дебело и крцкаво тесто, полно со прелив! – Gotvi.mk

 45. Pingback: Имате темни подочници? – оваа овошка ќе ве спаси – Gotvi.mk

 46. Pingback: Со нож пресекол пиперка. По ова, секогаш ќе го користите овој феноменален трик! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 47. Pingback: Џанфранко Киарини со светски гастрономски перформанс во Скопје – Gotvi.mk

 48. Pingback: Пица пита ролат (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 49. Pingback: Царица на салатите: Зимска салата повкусна од руска и пилешка – Gotvi.mk

 50. Pingback: Едно тесто, куп кифлички: Направете совршено пециво – Gotvi.mk

 51. Pingback: ВКУСНО: Погачици кои се топат во уста! – Gotvi.mk

 52. Pingback: Свински медаљони во бел сос – Gotvi.mk

 53. Pingback: ТОРТА КИЛИМАНЏАРО: Вулкан чоколадо и најфиниот крем! – Gotvi.mk

 54. Pingback: РУЧЕК ЗА 30 МИНУТИ: Брзи макарони со шунка и кикирики (ВИДЕО) – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*