Солени палачинки

Солени палачинки

Можете да ги сервирате кога ќе ви се најават гости или како предјадење за целото семејство.

Состојки:

 • 7 лажици Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 3 јајца
 • 300 мл млеко
 • 125 гр путер
 • 200 гр павлака
 • 200 гр шунка
 • 200 гр кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Се матат јајцата заедно со брашното и млекото сé додека не се добие смеса за палачинки.
 2. Во голем плех се става путерот и се загрева во загреана рерна на температура од 180 степени додека целосно не се растопи.
 3. Ја додаваме смесата на загреаниот и растопен путер. Печеме околу 20 минути на истата температура. Ја оставаме палачинката малку да се олади.
 4. Филуваме со павлака, парчиња кашкавал и шунка. Потоа ја ролуваме во форма на голема палачинка, сечеме на парчиња и сервираме во украсна чинија.

На здравје!

Екстра бело брашно тип 400 Жито Лукс

28 Коментари

 1. Pingback: Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено – Gotvi.mk

 2. Pingback: Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки – Gotvi.mk

 3. Pingback: Направете палачинки кои можете да ги јадете неограничено – Gotvi.mk

 4. Pingback: Заборавете како сте правеле палачинки – ви требаат само две состојки – Gotvi.mk

 5. Pingback: Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво – Gotvi.mk

 6. Pingback: Ќе бидете „најкул” мајка: Направете Вини Пу палачинки за децата – Gotvi.mk

 7. Pingback: Креативни идеи за викенд скара: Ражничи од стек – Gotvi.mk

 8. Pingback: Идеја за ручек: Солени палачинки со многу месо – Gotvi.mk

 9. Pingback: Интегрални палачинки: Слатко задоволство кое не дебелее – Gotvi.mk

 10. Pingback: Интернетот полуде за новиот рецепт за палачинки – Gotvi.mk

 11. Pingback: Генијален трик за палачинки: Ќе ги правите секој ден – Gotvi.mk

 12. Pingback: Светски ден на пивото – Рецепт за палачинки со пиво – Gotvi.mk

 13. Pingback: МИСЛИТЕ ДЕКА ГИ ЗНАЕТЕ СИТЕ РЕЦЕПТИ? – Не сте пробале нешто вакво – Gotvi.mk

 14. Pingback: Палачинки без јајца и млеко – Gotvi.mk

 15. Pingback: Ручек за десет минути: Полнети пиперки со вкусен фил – Gotvi.mk

 16. Pingback: Што јадат Путин  и Хилари Клинтон – тајни од кујните на лидерите – Gotvi.mk

 17. Pingback: ВИДЕО: Појадок за кој полудеа 50 милиони луѓе – видеото ќе во покаже зошто – Gotvi.mk

 18. Pingback: ТУРСКИ РАФАЕЛО: Десерт за 15 минути – Gotvi.mk

 19. Pingback: ГОТОВ ЗА 10 МИНУТИ: Неодолив кокос ролат (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 20. Pingback: Стави кесе на дршките на бананите – ќе го правите ова секогаш – Gotvi.mk

 21. Pingback: Сите генерации лудуваат по нив: Слатки корнети – десерт за медал – Gotvi.mk

 22. Pingback: Полнети печени поховани пиперки – Gotvi.mk

 23. Pingback: НЕВЕРОЈАТНА КОМБИНАЦИЈА: Направете фигаро обланди (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 24. Pingback: Посни полнети пиперки – прсти да излижеш! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 25. Pingback: НИКАКО не јадете пред да спиете – причината опасна по живот – Gotvi.mk

 26. Pingback: НАЈВКУСНОТО ПОСНО ЈАДЕЊЕ: Пиперки полнети со грав – Gotvi.mk

 27. Pingback: Пиперки полнети со туна – Gotvi.mk

 28. Pingback: Полесно не може да биде: Отстранете го мирисот на кромид од даската за кујна – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*