Ремек дело во кујната: Леб од банана

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Многу едноставен и брз рецепт, а резултатот на крај е фантастичен. Прочитајте како се прави овој специјалитет на Тоше:

Состојки:

 • 350 гр брашно
 • 2 мали лажици цимет
 • 2 мали лажици прашок за печиво
 • 1/4 мала лажица сода бикарбона
 • 1 лажичка сол
 • 150 гр кафеав шеќер
 • 250 мл маслиново масло за готвење
 • 3 јајца
 • 1 мала лажица ванилин шеќер
 • 3 пасирани банани
 • 2 лажици мед

Начин на готвење:

 1. Ставете ги брашното, циметот, прашокот за печиво, сода бикарбоната, солта и шеќерот и промешајте ги во сад за миксање.
 2. Направете длабнатина и во неа додадете ги маслиновото масло, јајцата и ванилиниот шеќер и почнете да да матите со миксер. За кратко додајте ги пасираните банани.
 3. Смесата ставете ја во сад за печење и ставете ја во веќе загреана рерна на 180 степени. Печете 40-50 минути, а на крај додека лебот е уште топол премачкајте го со мед.

Прекрасен десерт!

Прочитај поврзани рецепти:

Супер брзи овошни тортиљи

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Домашен леб со маслинки

ВИДЕО: 4 магични трикови со овошје

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Посно пире од зеленчук

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

22 Коментари

 1. Pingback: ФОТО: Џејми Оливер чека петто дете – Gotvi.mk

 2. Pingback: Брзо и освежително: Смути од шумски плодови – Gotvi.mk

 3. Pingback: ВИДЕО: Направете фантастичен суфле чизкејк со 3 состојки – Gotvi.mk

 4. Pingback: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид – Gotvi.mk

 5. Pingback: Брзо лепче со лук, буковец и маслиново масло – Gotvi.mk

 6. Pingback: Што навистина се случува со телото кога не јадеме леб? – Gotvi.mk

 7. Pingback: Џејми Оливер со рецепт за да не паѓа дожд (ФОТО) – Gotvi.mk

 8. Pingback: Совет за тело од соништата од 50-годишната секси мајка – Gotvi.mk

 9. Pingback: ВИДЕО: Чизкејк кој не се пече – десерт за 30 минути – Gotvi.mk

 10. Pingback: ВИКЕНД МЕЗЕ: Похован кашкавал на најбрз начин (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 11. Pingback: ВИДЕО: Чоколадна лава во чаша – десерт од соништата – Gotvi.mk

 12. Pingback: Домашен леб со пиво – Gotvi.mk

 13. Pingback: ВИДЕО РЕЦЕПТ: Ваков деликатес не сте пробале – Леб со пилешко и пармезан – Gotvi.mk

 14. Pingback: Италијанска кујна без мана: Запечени болоњезе тестенини – Gotvi.mk

 15. Pingback: ВИДЕО: Растопено чоколадо и богат вкус – мало парче од рајот – Gotvi.mk

 16. Pingback: ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 5 МИНУТИ: Колач со банана и бисквити кој не се пече – Gotvi.mk

 17. Pingback: ВИДЕО: Децата ќе скокаат од среќа – направете „Елза” палачинка – Gotvi.mk

 18. Pingback: Вклучете ја рерната: Запечени макарони со брокула – Gotvi.mk

 19. Pingback: ВИДЕО: Марија Шерифовиќ облече здолниште – еве како изгледа – Gotvi.mk

 20. Pingback: ВИДЕО РЕЦЕПТ: Палачинки со лиснато тесто – рецепт кој го освои светот – Gotvi.mk

 21. Pingback: ВИДЕО: Топли и крцкави сендвичи за зимата – со путер го направи ова – Gotvi.mk

 22. Pingback: Нема слава без посни кифли – еве како да ги направите – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*