Тазе домашен леб

Тазе домашен леб

Топол домашен леб за секој ручек. Прочитајте го овој брз и вкусен рецепт:

Состојки:

 • 500 гр Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 280 мл млака вода
 • 1 квасец
 • 2 лажички сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 3 лажици масло за готвење

Начин на подготовка:

 1. Сите состојки се ставаат во поголем длабок сад. Се замесува додека не се добие меко и изедначено тесто.
 2. Садот го покриваме и тестото се остава да стаса на собна температура околу 40 минути. Потоа, го формираме по желба или го ставаме во калап за леб.
 3. Печеме во загреана рерна на температура од 200 степени околу 30 минути.

Имајте пријатен ручек!

Брашно Жито лукс Екстра бело Тип 400

17 Коментари

 1. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси – Gotvi.mk

 2. Pingback: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид – Gotvi.mk

 3. Pingback: Брзо лепче со лук, буковец и маслиново масло – Gotvi.mk

 4. Pingback: Што навистина се случува со телото кога не јадеме леб? – Gotvi.mk

 5. Pingback: Деликатес на денот: Полнет леб како од врвните пекари – Gotvi.mk

 6. Pingback: ФОТО: Погледнете ја тортата за 25 години брак на Лепа Брена – Gotvi.mk

 7. Pingback: Одгледувајте зеленчук и во стан – еве како – Gotvi.mk

 8. Pingback: ВИДЕО: Раскошен десерт за целото семејство – Gotvi.mk

 9. Pingback: ДВЕ СОСТОЈКИ И НЕМА НЕРЕД: Сок за здравје полн витамини – Gotvi.mk

 10. Pingback: ВИЕО РЕЦЕПТ: Јајца и сланина, нема подобар рецепт за мафини – Gotvi.mk

 11. Pingback: Ова е најгугланиот рецепт за 2016 – ќе се изненадите што се готви низ цел свет – Gotvi.mk

 12. Pingback: ВИДЕО: Стави чоколадо како руменило и какао на очите – се нашминка со јадење – Gotvi.mk

 13. Pingback: УЖИВАЊЕ ЗА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО: Еве како да направите неодоливи новогодишни колачиња! – Gotvi.mk

 14. Pingback: Има повеќе калциум од млекото – сусамот е полн здравје – Gotvi.mk

 15. Pingback: Овие намирници НИКАКО не ги чувајте во фрижидер – многу е штетно – Gotvi.mk

 16. Pingback: ВИДЕО: Врапче се залепи за ограда од студ – она што следува ќе ве трогне – Gotvi.mk

 17. Pingback: Нема слава без посни кифли – еве како да ги направите – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*