Малиџано – одличен домашен рецепт

Малиџано – одличен домашен рецепт

Една од најбараните крем салати која можете да ја приготвите во текот на целата година. Прочитајте го овој одличен домашен рецепт.

Состојки:

 • 3 модри патлиџани
 • 100 гр мешано или овчо сирење
 • 100 гр ореви
 • 2 чешниња лук
 • 300-400 мл кисела павлака
 • масло за јадење

Начин на готвење:

 1. Модриот патлиџан го печеме во рерна и го лупиме. Го ставаме во блендер и блендираме се додека не добиеме мазна смеса.
 2. Во добиената смеса го рендаме сирењето. Го додаваме и ситно исечканиот лук. Додаваме и масло за јадење по потреба.
 3. Оревите ги мелиме и ги додаваме во смесата, а потоа ја ставаме и павлаката. Мешаме убаво да се соединат сите состојки.

На здравје!

Прочитај поврзани рецепти:

Неодолива крем салата

Макарони салата

Енергетска салата

Цезар салата

Повеќе рецепти за Gotvi.mk свежи и крем салати

 

27 Коментари

 1. Pingback: ВИДЕО рецепт: Еве која е тајната за вкусно домашно ѕаѕики – Gotvi.mk

 2. Pingback: Дресинг за Шеф салата – Gotvi.mk

 3. Pingback: Шеф салата – Gotvi.mk

 4. Pingback: Рости од компир – Gotvi.mk

 5. Pingback: ВИДЕО: Домашно крем сирење со само 2 состојки – Gotvi.mk

 6. Pingback: Полнети тиквици – Gotvi.mk

 7. Pingback: Грандиозна витаминска салата: шарена чинија за летните денови – Gotvi.mk

 8. Pingback: Гравот не е само за манџа – Направете вкусна салата – Gotvi.mk

 9. Pingback: Најточниот рецепт за руска салата – главната ѕвезда на секоја прослава – Gotvi.mk

 10. Pingback: „Паризер салата” – супер комбинација за секое јадење на трпеза – Gotvi.mk

 11. Pingback: Солени здрави топчиња – еве како маслинките го подобруваат нашето здравје – Gotvi.mk

 12. Pingback: Капрезе салата – совршена летна комбинација – Gotvi.mk

 13. Pingback: Македонска трпеза не оди без тавче гравче: Здравствени придобивки од гравот – Gotvi.mk

 14. Pingback: ЈНА кувар: Рецепт за војнички грав – Gotvi.mk

 15. Pingback: Ви здодеа од готовите јадења? – направете пилешка чорба со кисело млеко – Gotvi.mk

 16. Pingback: Маринирано поховано пилешко месо во тава – Gotvi.mk

 17. Pingback: Зелена чинија со многу витамини: Шпагети од тиквички – Gotvi.mk

 18. Pingback: Летна освежителна салата на трпеза: Компир со краставица – Gotvi.mk

 19. Pingback: Овошна енергија за работа – Одличен рецепт за сезонска овошна салата – Gotvi.mk

 20. Pingback: Посна чорба со блитва и ориз – Gotvi.mk

 21. Pingback: Рецепт за чорба од печени моркови со кнедли – Gotvi.mk

 22. Pingback: Бомбици со алва – ќе ги изедете во еден здив – Gotvi.mk

 23. Pingback: БАБИНА КУЈНА: Посна здрава чорба со посни кнедли (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 24. Pingback: Мафини со ореви и јаболка – Gotvi.mk

 25. Pingback: ДОМАШНО, БРЗО И ВКУСНО: Ролат готов за само 15 минути! – Gotvi.mk

 26. Pingback: Еве зошто треба да јадете по една лажица златен мед секој ден – Gotvi.mk

 27. Pingback: Пилешко во сос од мед и сенф – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*