Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Нешто слично на селското месо, меѓутоа сувата пиперка си го прави своето. Уживајте во овој врвен деликатес 🙂

Состојки:

 • 350 гр свинска кртина
 • 350 гр пилешки стек
 • 200 гр свежи шампињони
 • 1 главица кромид
 • 1 сува пиперка
 • 100 гр кашкавал
 • сол и бибер
 • масло за готвење

Начин на готвење:

 1. Месото се сече на коцки и се става во тава со загреано масло на оган да се пржи. Местото се динста во сопствениот сок околу 10 минути.
 2. Потоа му се додаваат ситно исецканите кромид и сува пиперка. Продолжуваме со динстање уште 20 минути.
 3. Потоа ги додаваме сецканите свежи шампињони и зачинуваме по вкус. Налеваме половина чаша вода и продолжуваме со динстање уште половина час.
 4. Откако течноста ќе испари и месото ќе порумени го додаваме ренданиот кашкавал.
 5. Промешуваме додека кашкавалот да се растопи. Сервираме со печени компири и свежа салата.

Уживај во храната и готви со љубов 🙂

Прочитај поврзани рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Селско месо по едноставен рецепт

Турли тава со пилешко месо

Печени шницли со зеленчук

Повеќе Gotvi.mk рецепти за главни јадења

39 Коментари

 1. Pingback: Гнездо од компри со селско месо – Gotvi.mk

 2. Pingback: Гнездо од компири со селско месо – Gotvi.mk

 3. Pingback: Меѓународен саем на храна во организација на училиштето НОВА – Gotvi.mk

 4. Pingback: Пијани печурки – Gotvi.mk

 5. Pingback: Вистинска кафе уметност – Како да направите фигури со лате пена? – Gotvi.mk

 6. Pingback: Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот – Gotvi.mk

 7. Pingback: Полнет домат – Gotvi.mk

 8. Pingback: Уметност – направете фигури од кафе пена – Gotvi.mk

 9. Pingback: Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција – Gotvi.mk

 10. Pingback: Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот? – Gotvi.mk

 11. Pingback: Голем хуманитарен гурмански пикник во Скопје – Gotvi.mk

 12. Pingback: Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција – Gotvi.mk

 13. Pingback: Полнети печурки по најдобар рецепт – Gotvi.mk

 14. Pingback: Ќе патувате во Грција? – Внимавајте што носите преку граница зашто… – Gotvi.mk

 15. Pingback: Направете селска тава – одличен вкус со малку труд – Gotvi.mk

 16. Pingback: Солена бајадера – одлично оди со добро вино – Gotvi.mk

 17. Pingback: Тајната е во путерот – рецептот за вкусен тост на принцот Чарлс – Gotvi.mk

 18. Pingback: Принцот Хари е на диета – прочитајте што не смее да јаде – Gotvi.mk

 19. Pingback: Наместо да слабеете се дебелеете? Прочитајте што е причината – Gotvi.mk

 20. Pingback: Кои се состојките за вкусна турлитава? Рецепт „прсти да излижеш“ – Gotvi.mk

 21. Pingback: ФОТО: Бремената Сека јаде за двајца – погледнете го нејзиниот појадок – Gotvi.mk

 22. Pingback: ВИДЕО: Невреме во Кичево, поплавен патот кон Охрид – Gotvi.mk

 23. Pingback: Најплатената актерка во светот објави фотографија од нејзиното омилено јадење – Gotvi.mk

 24. Pingback: ВИДЕО: Моника Белучи гола зборува на српски или хрватски јазик – Еве како звучи тоа – Gotvi.mk

 25. Pingback: ФОТО: Погледнете со што се насладува бремената Сека – Gotvi.mk

 26. Pingback: ФОТО: Андреј од ДНК го откри еликсирот на младоста – Gotvi.mk

 27. Pingback: Тик-так, тик-так: Бремената Сека пред породување – Gotvi.mk

 28. Pingback: ФОТО: Српската пејачка без шминка – колешките многу и љубоморат – Gotvi.mk

 29. Pingback: Гурмански преснец со бел дроб – Gotvi.mk

 30. Pingback: Работите пред компјутер? Ова е совршен ручек за на работа – Gotvi.mk

 31. Pingback: Рецепт за вработени мајки: Брз ручек од кој децата ќе бидат сити – Gotvi.mk

 32. Pingback: Евтин и брз ручек: Подгответе вкусен ѓувеч – Gotvi.mk

 33. Pingback: Ручек за половина час: Пекарски ѓувеч – Gotvi.mk

 34. Pingback: Едноставен, а неодолив празничен десерт: Лава колач од шолја! – Gotvi.mk

 35. Pingback: Овие намирници имаат НУЛА калории – Gotvi.mk

 36. Pingback: Ќофте во сос од вино – Gotvi.mk

 37. Pingback: Еве во што е тајната на совршено подготвено месо – Gotvi.mk

 38. Pingback: ВИДЕО: Мараја Кери фалшираше на новогодишниот настап во Њујорк – Gotvi.mk

 39. Pingback: Полнети шампињони – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*