Свежа салата со брокула

Свежа салата со брокула

Тука има и посно и освежително и детокс 🙂 Едноставна, брза и многу вкусна комбинација за Gotvi.mk салата за денес. Прочитајте што ви е потребно:

Состојки:

 • 1 главица брокула
 • 1 краставица
 • 2-3 ротквици
 • Маслиново масло
 • балсамико оцет или лимон
 • зачини

начин на подготовка:

 1. Брокулата ја ситниме и кратко ја вариме/бариме откако ќе зоврие. Оставаме да се олади.
 2. Краставицата и ротквиците ги лупиме и сечеме на тркалца.
 3. Во сад ја редиме најпрво брокулата (како на сликата) а потоа ги додаваме краставиците и ротквиците.
 4. Зачинуваме со маслиново масло, балсамико оцет или лимон и зачини по вкус.
 5. Можете одлично да ја искомбинирате со фурнарини. Еве брз и посен рецепт за фурнарини кои ќе ги направите за 1 минута.

За повеќе рецепти со салати тука

Повеќе посни и превкусни рецепи тука

ВИДЕО: Посно и брзо – како да направите домашен хумус намаз

На здравје!

21 Коментари

 1. Pingback: Седумдневна диета со вашата омилена храна – Gotvi.mk

 2. Pingback: Дресинг за Шеф салата – Gotvi.mk

 3. Pingback: Салата со маслинки и кубети – Gotvi.mk

 4. Pingback: Гравот не е само за манџа – Направете вкусна салата – Gotvi.mk

 5. Pingback: Вегетаријанска чорба со грав – супер здрава чинија за викендот – Gotvi.mk

 6. Pingback: Солени здрави топчиња – еве како маслинките го подобруваат нашето здравје – Gotvi.mk

 7. Pingback: Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво – Gotvi.mk

 8. Pingback: Летна салата: Краставица на поинаков начин – Gotvi.mk

 9. Pingback: Чорба од сирење – Gotvi.mk

 10. Pingback: Топла чорба за ноемвриските денови – кремасто уживање – Gotvi.mk

 11. Pingback: Намаз од чадена риба – Gotvi.mk

 12. Pingback: Бела пилешка крем чорба – Gotvi.mk

 13. Pingback: Чорба од праз – Gotvi.mk

 14. Pingback: ВИДЕО: Ја превитка салфетката – нема да верувате што доби – Gotvi.mk

 15. Pingback: Мафини со банана – Gotvi.mk

 16. Pingback: Чепкалките за заби не се само за тоа – со 10 денари олеснете си го животот – Gotvi.mk

 17. Pingback: Банана и камилица лечат главоболка – Gotvi.mk

 18. Pingback: ТОРТА КИЛИМАНЏАРО: Вулкан чоколадо и најфиниот крем! – Gotvi.mk

 19. Pingback: Еве зошто треба да јадете по една лажица златен мед секој ден – Gotvi.mk

 20. Pingback: ДОМАШНО, БРЗО И ВКУСНО: Ролат готов за само 15 минути! – Gotvi.mk

 21. Pingback: Домашен сок од цвекло, моркови и лимон (ВИДЕО) – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*