За секоја прослава – Тигар торта

За секоја прослава – Тигар торта

Мека торта со неодолив чоколаден вкус – одличен рецепт на Биљана за тигар торта. Направете ја и сите гости на вашата свеченост ќе бидат воодушевени 🙂

Состојки:

 • 500 гр бисквити
 • 750 мл млеко
 • 300 гр мелени ореви
 • 5 жолчки
 • 1 чоколаден пудинг
 • 200 гр чоколадо
 • 250 гр путер
 • 5 лажици шеќер

Начин на готвење:

 1. Бисквитите се дробат и им се додава 250 мл млеко.
 2. Се прави крем од жолчки кои се матат со шеќерот. Откако ќе се сматат, се додава пудингот и се миксира додека да се изедначи смесата.
 3. Останатото 500 мл млеко го ставаме во сад за варење, а откако ќе зоврие ја додаваме смесата од жолчки, шеќер и пудинг. Тивко вариме и мешаме додека да се добие крем. Во текот на варењето ги додаваме и мелените ореви. Кремот го тргаме од оган и го оставаме да се олади.
 4. Во меѓувреме, путерот го матиме со миксер и го додаваме во целосно оладениот крем. На крај, ги додаваме и бисквитите кои беа потопени во млеко.
 5. Ставаме во калап за торта кој претходно убаво сме го подмачкале со малку путер. Се остава во замрзнувач да отстои 4 до 6 часа.
 6. Украсете по вкус или како на фотографијата.

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

СОВЕТ: Ви останаа 5 белки додека ја правевте оваа торта. Не ги фрлајте, туку изматете ги убаво со миксер. Откако ќе се сматат, постепено додавајте им 10 лажици шеќер додека миксерот е сеуште вклучен.

Честитки и само за убаво да е! 🙂

29 Коментари

 1. Pingback: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет – Gotvi.mk

 2. Pingback: ВИДЕО: Чоколадна бисквит торта која не се пече – Gotvi.mk

 3. Pingback: ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече – Gotvi.mk

 4. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече – Gotvi.mk

 5. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат – Gotvi.mk

 6. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди – Gotvi.mk

 7. Pingback: Чоколадна баклава – Gotvi.mk

 8. Pingback: Торта со јагоди – Gotvi.mk

 9. Pingback: Пудинг од ориз – Gotvi.mk

 10. Pingback: Еклери со чоколаден вкус – Gotvi.mk

 11. Pingback: Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат – Gotvi.mk

 12. Pingback: Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат – Gotvi.mk

 13. Pingback: Се топат во уста: Рецепт за чоколадни коцки „Фантазија“ – Gotvi.mk

 14. Pingback: Меки мини крофни – Gotvi.mk

 15. Pingback: Домашен леб со пиво – Gotvi.mk

 16. Pingback: Подгответе вкусен капучино колач – Gotvi.mk

 17. Pingback: ЛАЖНА БАКЛАВА: Добро познатиот вкус за само половина час! – Gotvi.mk

 18. Pingback: Најдобриот брауни колач кој некогаш сте го пробале! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 19. Pingback: ФЕНОМЕНАЛЕН ТРИК: Проверена замена за едно јајце во рецептите (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 20. Pingback: ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Почнува зимата – што не чека? – Gotvi.mk

 21. Pingback: Најубавите празнични колачиња: Ежиња со чоколадо и кокос (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 22. Pingback: Поларен студ доаѓа кон Македонија – ќе има ли снежна Нова Година? – Gotvi.mk

 23. Pingback: Рекордно ниски температури во Македонија утрово – Gotvi.mk

 24. Pingback: Печен чоколаден пудинг – Gotvi.mk

 25. Pingback: КРЕМАСТ ДЕСЕРТ: Пудинг од јапонско јаболко со суво грозје – Gotvi.mk

 26. Pingback: ВИДЕО: Марија Шерифовиќ облече здолниште – еве како изгледа – Gotvi.mk

 27. Pingback: ВИДЕО РЕЦЕПТ: Палачинки со лиснато тесто – рецепт кој го освои светот – Gotvi.mk

 28. Pingback: Накачивте килограми за празниците? – слабејте со „Медицинска Диета” – Gotvi.mk

 29. Pingback: Баклава без кори со јогурт: Наједноставниот рецепт! – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*