Многу вкусно – Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Многу вкусно – Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Вистински специјалитет на кој тешко ќе му одолеете. Всушност станува збор за рецепт за потпечена тава со пилешко месо, кашкавал и печурки. Превкусно!

Состојки:

 • 2 кг стек
 • 3 главици кромид
 • 3 чешниња лук
 • 500 гр печурки
 • 1 лажица сенф
 • 100 мл бело вино
 • 200 гр рендан кашкавал
 • 200 гр кисела павлака
 • 1 лажица црвен пипер

Начин на готвење:

 1. Измијте го стекот и ставете го во сад за варење. Додадете сол по вкус и варете 20 минути на среден оган. Откако стекот ќе се свари, исецкајте го стекот на не многу мали коцки, полијте го со масло за готвење, додајте зачинал и убаво промешајте ги парчињата стек. Оставете ги да отстојат малку.
 2. Во загреано тавче се запржува кромидот со малку масло и сол. Се додаваат претходно исецканите печурки да се пропржат заедно со кромидот. Содржината од тавчето се истура во поголем сад и се меша.
 3. Истовремено, во големиот сад се додаваат и исецканиот варен стек, сенфот, биберот, црвениот пипер, солта, магдоносот и белото вино. Сето ова убаво се промешува.
 4. Наредете во земјена тава за печење. На дното се става малку масло, а потоа се додава половина од ренданиот кашкавал кој се распоредува подеднакво на сите страни. Се ставаат 3 лажици од киселата павлака, се додаваат мешаните состојки од големиот сад и повторно се реди кашкавал и павлака (ние употребивме павлака Пекабела).
 5. Земјеното тавче се става во загреана рерна на 250-300 степени и се пече 40 минути или се додека месото не зацрвени.

Повеќе Gotvi.mk рецепти со пилешко месо тука

Можете да го сервирате со зеленчук или пржен компир, а може и без ништо. На здравје 🙂

149 Коментари

 1. Pingback: Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки – Gotvi.mk

 2. Pingback: Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек – Gotvi.mk

 3. Pingback: Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? – Gotvi.mk

 4. Pingback: Пијани печурки – Gotvi.mk

 5. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук – Gotvi.mk

 6. Pingback: Како да ослабете според хороскопскиот знак? – Gotvi.mk

 7. Pingback: ВИДЕО: Калиопи пеела за „Донер ќебап” – што разбрале странците од „Дона“? – Gotvi.mk

 8. Pingback: ВИДЕО: Колку состојки беа потребни за најдолгата пица на светот? – Gotvi.mk

 9. Pingback: Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот – Gotvi.mk

 10. Pingback: Полнети печурки по најдобар рецепт – Gotvi.mk

 11. Pingback: Иновативно – Бурек со еурокрем и плазма – Gotvi.mk

 12. Pingback: Полнет домат – Gotvi.mk

 13. Pingback: ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација – Gotvi.mk

 14. Pingback: Облоги од ѓумбир за топење на салото на стомакот – Gotvi.mk

 15. Pingback: Елбасан тава на поинаков начин – Gotvi.mk

 16. Pingback: Еве што треба да јадете за да бидете подобар во креветот – Gotvi.mk

 17. Pingback: Без диета и вежбање – 5 совети за лесно симнување на килограмите – Gotvi.mk

 18. Pingback: Исхрана за дефинирање на мускулите – Gotvi.mk

 19. Pingback: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса – Gotvi.mk

 20. Pingback: Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како – Gotvi.mk

 21. Pingback: Јадете го ова и заборавете на целулитот – Gotvi.mk

 22. Pingback: Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна – Gotvi.mk

 23. Pingback: Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак – Gotvi.mk

 24. Pingback: Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак – Gotvi.mk

 25. Pingback: ВИДЕО: Топла вода со лимон – чудотворен напиток или заблуда? – Gotvi.mk

 26. Pingback: Уметност – направете фигури од кафе пена – Gotvi.mk

 27. Pingback: Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција – Gotvi.mk

 28. Pingback: Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот? – Gotvi.mk

 29. Pingback: Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите – Gotvi.mk

 30. Pingback: Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена – Gotvi.mk

 31. Pingback: Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција – Gotvi.mk

 32. Pingback: Голем хуманитарен гурмански пикник во Скопје – Gotvi.mk

 33. Pingback: Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите – Gotvi.mk

 34. Pingback: Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција – Gotvi.mk

 35. Pingback: Проверете дали држите погрешна диета – Gotvi.mk

 36. Pingback: Мравки по дома? Направете природен рецепт со кој повеќе нема да ги видите – Gotvi.mk

 37. Pingback: Хранливо и вкусно смути – дневна доза витамини – Gotvi.mk

 38. Pingback: 5 намирници кои можат да ги заменат десертите – Gotvi.mk

 39. Pingback: Лесни начини како да изгубите 3 килограми за 1 недела – Gotvi.mk

 40. Pingback: Портокал, праска, кајсија… Здравствени предности на природните oвошни сокови – Gotvi.mk

 41. Pingback: Научници открија „ген на виткоста“ – дали ќе биде ставен крај на дебелината? – Gotvi.mk

 42. Pingback: Додека возите кафето ви е готово – Направен минијатурен апарат за кафе – Gotvi.mk

 43. Pingback: Природен сок со кој ќе се вратите со бронзен тен од плажа – Gotvi.mk

 44. Pingback: Летово бидете во топ форма: 3 намирници со кои ќе слабеете – Gotvi.mk

 45. Pingback: Руски научник советува: Само со една билка ослободете се од стресот – Gotvi.mk

 46. Pingback: Зошто никогаш не треба да правите чај во два пати зовриена вода? – Gotvi.mk

 47. Pingback: Напиток кој го менува денот – Смути од кафе и банана – Gotvi.mk

 48. Pingback: Додека мажите гледаат Европско… – Gotvi.mk

 49. Pingback: Дињата како лек – Свежина и здравје во летните денови – Gotvi.mk

 50. Pingback: Хамбургер, шпагети, суши… Која е омилената храна на Енрике? – Gotvi.mk

 51. Pingback: 5 намирници за природно смирување на очите – Gotvi.mk

 52. Pingback: Викенд ручек: Уживајте во поховано пилешко со компири – Gotvi.mk

 53. Pingback: Важни совети пред да започнете со диета – Gotvi.mk

 54. Pingback: Комарците бегаат од овие 3 билки – Прочитајте кои се тие – Gotvi.mk

 55. Pingback: Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија – Gotvi.mk

 56. Pingback: Без диета: Еликсир кој ги топи килограмите, а содржи само две состојки – Gotvi.mk

 57. Pingback: Енрике Иглесијас: Како може да е толку слаб, а омилена храна му се хамбургери, пици и шпагети? – Gotvi.mk

 58. Pingback: Пилешко месо со растопена зденка – звучи примамливо, нели? – Gotvi.mk

 59. Pingback: Наместо диета – 10 начини да ослабете без откажување – Gotvi.mk

 60. Pingback: Гледате романтични филмови? Проверете, можеби затоа се дебелеете – Gotvi.mk

 61. Pingback: Ручек идеја: Неодолива пилешка тава со павлака – Gotvi.mk

 62. Pingback: Денеска на мени: Крцкави потпечени копанчиња – Gotvi.mk

 63. Pingback: Бело месо со печурки – секој залак е сочно уживање – Gotvi.mk

 64. Pingback: Тајната е во путерот – рецептот за вкусен тост на принцот Чарлс – Gotvi.mk

 65. Pingback: Рецепт за летно бурито со пилешко – Gotvi.mk

 66. Pingback: Роналдо нема намера да се пензионира – Еве која е неговата тајна за топ форма – Gotvi.mk

 67. Pingback: Лејди Гага – Еве го нејзиното диетално мени – Gotvi.mk

 68. Pingback: Леонардо ди Каприо организира хуманитарна забава – А еве која диета ви ја препорачува – Gotvi.mk

 69. Pingback: Лекот за изгореници и иритации на кожата: Веднаш купете сок од кајсија – Gotvi.mk

 70. Pingback: Поховано пилешко за двајца – совршен ручек за чаша вино – Gotvi.mk

 71. Pingback: Пилешко со паста и песто сос – Инспирирано од Џејми – Gotvi.mk

 72. Pingback: Печено пилешко со домати и маслинки во тава – Gotvi.mk

 73. Pingback: Принцот Хари е на диета – прочитајте што не смее да јаде – Gotvi.mk

 74. Pingback: Вкусот на летото во чаша: Направете смути од диња – Gotvi.mk

 75. Pingback: Наместо да слабеете се дебелеете? Прочитајте што е причината – Gotvi.mk

 76. Pingback: Летен ручек: Полнет модар домат во тава – Gotvi.mk

 77. Pingback: ФОТО: Северина со јака реклама за Скопско – Gotvi.mk

 78. Pingback: Девет момчиња се степаа за тазе бурек – Gotvi.mk

 79. Pingback: ФОТО: Роналдо повторно се лакира – Зошто? – Gotvi.mk

 80. Pingback: Сезона на модри патлиџани – Рецепт кој често ќе го правите – Gotvi.mk

 81. Pingback: Со 4 портокали направете девет литри свеж сок – Gotvi.mk

 82. Pingback: ФОТО: Бремената Сека јаде за двајца – погледнете го нејзиниот појадок – Gotvi.mk

 83. Pingback: Северина држи диета кога е бремена – Еве која – Gotvi.mk

 84. Pingback: ВИДЕО: Роберт де Ниро со овации пречекан на отворањето на Сараевскиот филмски фестивал – Gotvi.mk

 85. Pingback: Фенг Шуи: Еве што треба да направите во кујната за да се збогатите – Gotvi.mk

 86. Pingback: ВИДЕО: Невреме во Кичево, поплавен патот кон Охрид – Gotvi.mk

 87. Pingback: Синоќа дожд и грмотевици во Кичево – какво ќе биде времето денеска? – Gotvi.mk

 88. Pingback: Завршува викендот: Еве какво ќе биде времето – Gotvi.mk

 89. Pingback: ФОТО: Која е најголемата модна утка на Ријана? – Gotvi.mk

 90. Pingback: „Bright side” за Македонија: Што може да купите за јадење во малата и пријатна земја – Gotvi.mk

 91. Pingback: Сувите смокви ги топат маснотиите – Направете го овој рецепт – Gotvi.mk

 92. Pingback: Модар патлиџан во пикантен сос – Многу состојки, малку труд – Gotvi.mk

 93. Pingback: ФОТО ГАЛЕРИЈА: Каде престојуваше и јадеше Северина во Берово – Gotvi.mk

 94. Pingback: Клучот за јак имунитет и здравје на организмот – Gotvi.mk

 95. Pingback: Редена салата со модри патлиџани – Gotvi.mk

 96. Pingback: Наоми Кемпбел: Еве како изгледа нејзиниот утрински пијалак – Gotvi.mk

 97. Pingback: ВИДЕО: Како изгледала последната свечена вечера на Јосип Броз Тито – Gotvi.mk

 98. Pingback: Билка која вреди како злато: Темјанот и неговите лековити својства – Gotvi.mk

 99. Pingback: ФОТО: Марко Јариќ – Се разведе од Лима, се теши со најпозната старлета – Gotvi.mk

 100. Pingback: ФОТО: Марија Шерифовиќ се фотографираше со бебе – Фановите воодушевени – Gotvi.mk

 101. Pingback: ФОТО: Бред Пит ужива во Шибеник, а направил и вистинска узбуна на траект за Вис – Gotvi.mk

 102. Pingback: ВИДЕО: Хаос во Белград – Фрлил 7 молотови коктели врз ресторан на Мекдоналдс, внатре имало многу деца – Gotvi.mk

 103. Pingback: ВИДЕО: Профи шминка – Викторија Бекам ќе ве научи како се прави тоа – Gotvi.mk

 104. Pingback: Бред Пит направил вистински хаос на траект во Хрватска – Gotvi.mk

 105. Pingback: ВИДЕО: Анастасија ја објави Цеца облечена во венчаница – Gotvi.mk

 106. Pingback: Станија: Тешко е да се биде пејачка, многу поубаво се снаоѓам како старлета (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 107. Pingback: Најплатената актерка во светот објави фотографија од нејзиното омилено јадење – Gotvi.mk

 108. Pingback: ВИДЕО: Моника Белучи гола зборува на српски или хрватски јазик – Еве како звучи тоа – Gotvi.mk

 109. Pingback: ФОТО: Моника Белучи – Нејзината убавина и на 51 година остава без здив – Gotvi.mk

 110. Pingback: ВИДЕО: Анџелина Џоли – Конечно малку се поправи и повторно изгледа прекрасно – Gotvi.mk

 111. Pingback: ФОТО: Цеца на Инстаграм: Заљубена сум! – Gotvi.mk

 112. Pingback: Дејвид Бекам и Кевин Харт со реклама за H&M (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 113. Pingback: ВИДЕО: Решете се од седите влакна – Еве што ви треба – Gotvi.mk

 114. Pingback: Јапонската тајна за младост: Оваа маска ги брише годините од лицето – Gotvi.mk

 115. Pingback: (ВИДЕО) Анџелина Џоли со најинспиративниот говор досега – Gotvi.mk

 116. Pingback: Вино, мезе и музика: Пет дена ќе уживаме во Вино Скоп – Gotvi.mk

 117. Pingback: Оваа храна е полна калории – Eве што да избегнувате – Gotvi.mk

 118. Pingback: Детокс напивка за слабеење! – Gotvi.mk

 119. Pingback: ВИДЕО: Примамливо, вкусно, шарено – работата во кујна претворете ја во забава – Gotvi.mk

 120. Pingback: Одиме на пица во Спицикото во Скопје Сити Мол – Gotvi.mk

 121. Pingback: 10 намирници кои создаваат зависност како дрога! – Gotvi.mk

 122. Pingback: Врти сучи, постојано готвиме исто – овој рецепт е деликатес на годината! – Gotvi.mk

 123. Pingback: За лицето има шминка, но за вратот… – избришете ги годините со домашна маска – Gotvi.mk

 124. Pingback: ДОКТОР ОТКРИ ГЕНИЈАЛЕН ТРИК: Против најголемиот проблем со една намирница од кујната – Gotvi.mk

 125. Pingback: Докторите го препорачуваат наместо лекови: Јадете го секој ден – Gotvi.mk

 126. Pingback: Пица-мусака: Јадењето кое го освои Балканот – Gotvi.mk

 127. Pingback: Еве како да избегнете пена во газираните пијалаци (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 128. Pingback: Мелем за душа: Солени сусам бомбици – Gotvi.mk

 129. Pingback: Едноставен рецепт за совршено тесто за пица – еве во што е тајната! – Gotvi.mk

 130. Pingback: РЕЦЕПТ ЗА ПОЧЕТНИЦИ! Направете тортиљи за буквално 15 минути! – Gotvi.mk

 131. Pingback: Тријте го лицето со кора од портокал – ефектот неверојатен – Gotvi.mk

 132. Pingback: Рачното миење садови е штетно – еве зошто – Gotvi.mk

 133. Pingback: Македонија во бело – поларни температури и силен ветер – Gotvi.mk

 134. Pingback: Ммм прсти да излижеш: Сос со зденки за највкусни тестенини – Gotvi.mk

 135. Pingback: БРЗО И ЛЕСНО: Бомбици со кикиритки – Gotvi.mk

 136. Pingback: Цеца ја почна Новата година со дует (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 137. Pingback: Најбрзиот овошен чизкејк – Gotvi.mk

 138. Pingback: Најздрави намирници за вашите кожа, коса и нокти – Gotvi.mk

 139. Pingback: Како за недела дена да се решите од салото на стомакот!? – Gotvi.mk

 140. Pingback: КЕЛНЕРИТЕ ОТКРИВААТ: Еве кои пијалаци не би требало да ги пиете во кафуле – Gotvi.mk

 141. Pingback: Совети од нашите баби: Зошто е здрава киселата зелка и расолницата? – Gotvi.mk

 142. Pingback: Фалафел – Gotvi.mk

 143. Pingback: Предјадење за 5 ѕвезди: Пробајте кафанска проја – Gotvi.mk

 144. Pingback: СУСАМ ПИЦА: Омиленото италијанско јадење со нов додаток! – Gotvi.mk

 145. Pingback: ВИДЕО: Пресече лименка Кока-Кола – доби нешто модерно и корисно – Gotvi.mk

 146. Pingback: Кога еднаш ќе го пробате, ќе го правите секогаш! Италијански прелив за салата – Gotvi.mk

 147. Pingback: Ќе заборавите на поховани и пржени: „Сендвич-тиквици” – Gotvi.mk

 148. Pingback: Повторно силно невреме – лоши вести за неработниот ден – Gotvi.mk

 149. Pingback: ГУРМАНСКИ ДЕЛИКАТЕС: Поховани кременадли – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*