Посно: Палачинки без зејтин

Посно: Палачинки без зејтин

Заблуда е дека палачинките не може да бидат посни. Прочитајте го овој Gotvi.mk рецепт за посни палачиники и уживајте во брзината на готвењето 🙂

Состојки:

 • 1 шолја брашно
 • 1 шолја вода
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер

Начин на подготовка:

 1. Во сад ставете ги сите состојки и мешајте со миксер додека смесата не се изедначи, односно додека не се разбијат грутките.
 2. Печете со малку масло за готвење. Доколку постите без зејтин, печете ги палачинките во тавче во кое пече без додавање на масло за готвење.
 3. Сервирајте со мед и ореви, мармалад или направете ја во посна солена варијанта со многу зеленчук 🙂

Повеќе посни и вегетаријански рецепти тука

За повеќе рецепти означени со палачинки тука

Совет: Додека мешате со миксер доколку тестото ви стане премногу водесто додајте малку брашно и продолжете со мешање. Доколку, пак, ви стане премногу густо, додадете малку вода.

Готви со љубов 🙂

22 Коментари

 1. Pingback: За сите гурмани – Палачинки кватро салами – Gotvi.mk

 2. Pingback: Супер брзи овошни тортиљи – Gotvi.mk

 3. Pingback: Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки – Gotvi.mk

 4. Pingback: Печена пица палачинка – Gotvi.mk

 5. Pingback: Направете палачинки кои можете да ги јадете неограничено – Gotvi.mk

 6. Pingback: Палачинки за гурмани – Gotvi.mk

 7. Pingback: Заборавете како сте правеле палачинки – ви требаат само две состојки – Gotvi.mk

 8. Pingback: ВИДЕО: Пет паметни трикови за во кујна – Gotvi.mk

 9. Pingback: Земјотрес утрово во Македонија – Gotvi.mk

 10. Pingback: ФОТО: Калиопи првото кафе го пиеше со луто пиперче – Gotvi.mk

 11. Pingback: Гответе со љубов: Мини хот-дог мафини – Gotvi.mk

 12. Pingback: Џемперот го стави во ладилник – светнете ја гардеробата со трикови од кујната – Gotvi.mk

 13. Pingback: ВИДЕО: Може да гледате како се крчка – од сега пица ќе се прави вака – Gotvi.mk

 14. Pingback: Лекот за испукани капилари се крие во кујната – Gotvi.mk

 15. Pingback: Домашен хот-дог – Gotvi.mk

 16. Pingback: Чини 15 денари а е бомба со витамини – Gotvi.mk

 17. Pingback: Временска за цела недела: Доаѓа студен бран – Gotvi.mk

 18. Pingback: Стави кесе на дршките на бананите – ќе го правите ова секогаш – Gotvi.mk

 19. Pingback: Како реагира телото кога ќе прескокнете оброк? – Gotvi.mk

 20. Pingback: Рецепт за највкусниот хот-дог (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 21. Pingback: СУПЕР ИЗУМ! Кој не сака сланина? А еве како да ја подготвите со овој неверојатен изум! – Gotvi.mk

 22. Pingback: Пикантен хамбургер каков што не сте пробале! – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*