Полнет запечен леб

Полнет запечен леб

Вистински деликатес! Ја има Gotvi.mk препораката како одлично предјадење за свечени ручеци или како дел од трпезата кога имате гости или било каква прослава.

Состојки:

 • 1 тркалезен леб
 • 100 гр чајна Пекабеско
 • 100 гр шунка Пекабеско
 • 3 листа марула
 • шери домати
 • маслиново масло за готвење
 • зачини по вкус

Полнет запечен леб 2

Начин на готвење:

 1. На лебот му ја отстрануваме средината (да направиме празнина која ќе ја наполниме како на сликата).
 2. Шунката Пекабеско ја сечкаме на коцки и кратко ја пропржуваме на маслиново масло.
 3. Пекабеско чајната ја редиме во круг по ѕидовите на празнината од лебот.
 4. Потоа ги додаваме ситно сечканата марула, коцките шунка и шери доматите исечкани на половини.
 5. Зачинуваме по вкус и ставаме кратко да се запече (околу 10 минути) во загреана рерна на 180 степени.

Повеќе рецепти во кои користевме Пекабеско производи тука

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти:

Домашен леб со маслинки

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Тазе домашен леб

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

ФОТО: Андриана Николоска

18 Коментари

 1. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси – Gotvi.mk

 2. Pingback: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид – Gotvi.mk

 3. Pingback: Имате бајат леб дома? – наместо да го фрлите направете деликатес – Gotvi.mk

 4. Pingback: Деликатес на денот: Полнет леб како од врвните пекари – Gotvi.mk

 5. Pingback: ЛЕБ ОД ТРИ СОСТОЈКИ БЕЗ ЈАГЛЕХИДРАТИ: Јадете го секој ден без да се плашите од вишок килограми (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 6. Pingback: Експрес брзи солени коцки со сирење – Gotvi.mk

 7. Pingback: ОДЛИЧНА ЗАМЕНА ЗА ЛЕБ: Векна со зеленчук – Gotvi.mk

 8. Pingback: Најубавиот леб на светот, а никогаш не сте го пробале: Португалска пченкарна погача со мед! – Gotvi.mk

 9. Pingback: Чепкалките за заби не се само за тоа – со 10 денари олеснете си го животот – Gotvi.mk

 10. Pingback: Маска за коса со пиво која чуда прави – Gotvi.mk

 11. Pingback: Никогаш повеќе нема да ги фрлите лушпите од компири – нема да верувате – Gotvi.mk

 12. Pingback: ФОТО: Актерката од „Парампарче” е во Скопје – Gotvi.mk

 13. Pingback: Има повеќе калциум од млекото – сусамот е полн здравје – Gotvi.mk

 14. Pingback: Мек домашен леб – Gotvi.mk

 15. Pingback: Посна лисната погача (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 16. Pingback: Свари Кола-Кола па наполни банани со неа – СОВРШЕНО – Gotvi.mk

 17. Pingback: ОВАА ТАВА Е ХИТ ВО СВЕТОТ: Ручекот никогаш не бил повкусен – Gotvi.mk

 18. Pingback: Чиниите и чашите се многу важни – Фенг Шуи вели ова носи несреќа – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*