Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

За сите љубители на кинеската кујна, Тоше открива неколку тајни како дома да подготвите неодолива брокула со печурки. Вкусот е ист како да ја јадеш во кинески ресторан, вели тој 🙂

Состојки:

 • 500 гр брокула
 • 300 гр свежи печурки
 • 50 гр сусам
 • 50 гр лута пиперка
 • 3 чешниња лук
 • 50 гр ојстер сос
 • 30 гр соја сос

Начин на готвење:

 1. Измијте ги брокулата и печурките и убаво иситнете ги на парчиња.
 2. Исецкајте ги и лукот и пиперката и запржете ги во тава на среден оган со малку маслиново масло, потоа додадете ги брокулата и печурките и покриете со капак додека брокулата и печурките не омекнат. Промешувајте ја содржината на тавата често.
 3. Потоа додадете соја сос и сусам, но не премногу за да не преовладува солениот вкус. Пржете 3 минути на силен оган.
 4. Додадете го ојстер сосот. Пржете на силен оган уште 3 минути и цело време промешувајте.
 5. На крај додадете 50 мл вода за да ја намали густината на сосовите и промешувајте уште 3 минути на силен оган.

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со брокула тука

Рецепт за пилешко со брокула тука

Совет: Ојстер сосот е на база на шеќер и е многу густ, па од тие причини се додава многу малку, во случајот една супена лажица.

На здравје 🙂

113 Коментари

 1. Pingback: Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки – Gotvi.mk

 2. Pingback: ФОТО: Џејми Оливер чека петто дете – Gotvi.mk

 3. Pingback: Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? – Gotvi.mk

 4. Pingback: ВИДЕО: Не фрлајте храна – Животот и патот на една јагода – Gotvi.mk

 5. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук – Gotvi.mk

 6. Pingback: Оризови нудли со зеленчук – Gotvi.mk

 7. Pingback: Како да ослабете според хороскопскиот знак? – Gotvi.mk

 8. Pingback: Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате – Gotvi.mk

 9. Pingback: Полнет пилешки стек – Gotvi.mk

 10. Pingback: Маринирани пилешки ражниќи – Gotvi.mk

 11. Pingback: Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? – Gotvi.mk

 12. Pingback: Pad Thai со пилешко – Gotvi.mk

 13. Pingback: Пржена банана – Gotvi.mk

 14. Pingback: Веге нудли – Gotvi.mk

 15. Pingback: Нудли со зеленчук – Gotvi.mk

 16. Pingback: ВИДЕО: Колку состојки беа потребни за најдолгата пица на светот? – Gotvi.mk

 17. Pingback: 10 „убијци“ на вишокот калории – Gotvi.mk

 18. Pingback: Без диета и вежбање – 5 совети за лесно симнување на килограмите – Gotvi.mk

 19. Pingback: Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како – Gotvi.mk

 20. Pingback: Јадете го ова и заборавете на целулитот – Gotvi.mk

 21. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за природен пијалок за слабеење од 4 состојки – Gotvi.mk

 22. Pingback: Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна – Gotvi.mk

 23. Pingback: Хороскоп – која храна треба да ја јадете, а која да ја избегнувате – Gotvi.mk

 24. Pingback: Уметност – направете фигури од кафе пена – Gotvi.mk

 25. Pingback: Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена – Gotvi.mk

 26. Pingback: Палента со кашкавал и пармезан – Gotvi.mk

 27. Pingback: Протеините – основа на ефикасните диети – Gotvi.mk

 28. Pingback: Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција – Gotvi.mk

 29. Pingback: ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето – Gotvi.mk

 30. Pingback: Кој е наједноставниот трик со кој најбрзо ќе го изладите жешкото кафе? – Gotvi.mk

 31. Pingback: Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите – Gotvi.mk

 32. Pingback: Со Нордиска диета слабејте без гладување – Gotvi.mk

 33. Pingback: Мравки по дома? Направете природен рецепт со кој повеќе нема да ги видите – Gotvi.mk

 34. Pingback: Проверете дали држите погрешна диета – Gotvi.mk

 35. Pingback: Салата со нудли – Gotvi.mk

 36. Pingback: Броз кафе или 7г еспресо студио – каде го пиете омиленото кафе? – Gotvi.mk

 37. Pingback: Лесни начини како да изгубите 3 килограми за 1 недела – Gotvi.mk

 38. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за маска од сода бикарбона за блескав тен – Gotvi.mk

 39. Pingback: Научници открија „ген на виткоста“ – дали ќе биде ставен крај на дебелината? – Gotvi.mk

 40. Pingback: Додека возите кафето ви е готово – Направен минијатурен апарат за кафе – Gotvi.mk

 41. Pingback: Откриваме важни трикови во кујната: Еве како да готвите побрзо и повкусно – Gotvi.mk

 42. Pingback: Ја фрлате течноста од киселите краставички? Правите голема грешка – Gotvi.mk

 43. Pingback: Зошто никогаш не треба да правите чај во два пати зовриена вода? – Gotvi.mk

 44. Pingback: Руски научник советува: Само со една билка ослободете се од стресот – Gotvi.mk

 45. Pingback: Прочистете ја крвта со листови од коприва – Gotvi.mk

 46. Pingback: Најслатко ви е јадењето навечер? Еве што смеете да јадете, а да не се здебелите – Gotvi.mk

 47. Pingback: Додека мажите гледаат Европско… – Gotvi.mk

 48. Pingback: Направи сама: Природна маска за супер волумен на вашата коса – Gotvi.mk

 49. Pingback: Веднаш на пазар да ја набавите оваа намирница: Брокулата како лек – Gotvi.mk

 50. Pingback: Внимателно прочитајте: 19 навики поради кои се здебелувате – Gotvi.mk

 51. Pingback: Дињата како лек – Свежина и здравје во летните денови – Gotvi.mk

 52. Pingback: На појадок со Џон Њуман – Gotvi.mk

 53. Pingback: Која е омилената храна на Џон Њуман? – Gotvi.mk

 54. Pingback: Комарците бегаат од овие 3 билки – Прочитајте кои се тие – Gotvi.mk

 55. Pingback: Поскапување на цигарите – еве која храна ќе ви помогне да се откажете од пушењето – Gotvi.mk

 56. Pingback: Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија – Gotvi.mk

 57. Pingback: Важни совети пред да започнете со диета – Gotvi.mk

 58. Pingback: Наместо диета – 10 начини да ослабете без откажување – Gotvi.mk

 59. Pingback: Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци – Gotvi.mk

 60. Pingback: Гледате романтични филмови? Проверете, можеби затоа се дебелеете – Gotvi.mk

 61. Pingback: Роналдо нема намера да се пензионира – Еве која е неговата тајна за топ форма – Gotvi.mk

 62. Pingback: Летен освежителен коктел: Свеж ананас во чаша – Gotvi.mk

 63. Pingback: Леонардо ди Каприо организира хуманитарна забава – Еве која диета ви ја препорачува – Gotvi.mk

 64. Pingback: ФОТО: Еве го најдоброто селфи на Џејми Оливер – Gotvi.mk

 65. Pingback: Совет за тело од соништата од 50-годишната секси мајка – Gotvi.mk

 66. Pingback: Фенг Шуи: Еве што треба да направите во кујната за да се збогатите – Gotvi.mk

 67. Pingback: НАРЕДБА: Девојки, мора да ослабете! – Gotvi.mk

 68. Pingback: 18+ ФОТО: Хајди Клум топлес – Gotvi.mk

 69. Pingback: По невремето во Кичево, патот кон Охрид повторно отворен за сообраќај – Gotvi.mk

 70. Pingback: Разладете се со диња – Еве како да ја одберете најсочната – Gotvi.mk

 71. Pingback: Марјана како Памела Андерсон во „Чувари на плажата“ – Gotvi.mk

 72. Pingback: ВИДЕО: Ким Кардашијан откри – Пијам витамини за коса – Gotvi.mk

 73. Pingback: Пак ќе се прска против комарци – Еве природен рецепт против здодевните инсекти – Gotvi.mk

 74. Pingback: Северина во Берово – Еве со кое видео го најави концертот – Gotvi.mk

 75. Pingback: Градот прскаше против комарци, а овие инсекти бегаат од 3 билки – Gotvi.mk

 76. Pingback: ВИДЕО: Северина секси во новиот спот – Gotvi.mk

 77. Pingback: Тајната е во путерот – рецептот за вкусен тост на принцот Чарлс – Gotvi.mk

 78. Pingback: ФОТО ГАЛЕРИЈА: Каде престојуваше и јадеше Северина во Берово – Gotvi.mk

 79. Pingback: ВИДЕО: Како изгледала последната свечена вечера на Јосип Броз Тито – Gotvi.mk

 80. Pingback: Читатели откриваат: Која е тајната за најлесно слабеење и согорување на калории? – Gotvi.mk

 81. Pingback: ВИДЕО: Викторија не била трезна кога го запознала Бекам, а еве ги нејзините тајни за шминкање – Gotvi.mk

 82. Pingback: ФОТО: Бред Пит направил вистински хаос на траект во Хрватска – Gotvi.mk

 83. Pingback: Направете го ова пред спиење и веќе нема да имате проблеми со килограмите – Gotvi.mk

 84. Pingback: ФОТО: Елена Ристеска во дилема кои чевли да ги избере – Gotvi.mk

 85. Pingback: ВИДЕО: Анџелина Џоли во посета на бегалски камп во Јордан – Gotvi.mk

 86. Pingback: ВИДЕО: Готвењето не е лесна работа – ова видео е доказ – Gotvi.mk

 87. Pingback: Овие 3 намирници ќе направат да спиете како бебе – Gotvi.mk

 88. Pingback: (ВИДЕО) Џоли била љубоморна – Еве со која девојка се шпекулира дека Бред Пит имал афера – Gotvi.mk

 89. Pingback: (ФОТО) Бред е сингл – Норвешката авиокомпанија со одлична реклама – Gotvi.mk

 90. Pingback: Дали млекото дебелее? Еве го одговорот – Gotvi.mk

 91. Pingback: Само Бред Пит да заборави на Анџелина – Секс гуру му нуди дури 7 девојки (ФОТО) – Gotvi.mk

 92. Pingback: Одиме на пица во Спицикото во Скопје Сити Мол – Gotvi.mk

 93. Pingback: Зимница во тегла: Пеглани пиперки – Gotvi.mk

 94. Pingback: Смешно е колку лесно се прави: Оброк за оние кои немаат многу време – Gotvi.mk

 95. Pingback: Здрав и вкусен појадок: Намирниците ги имате дома – Gotvi.mk

 96. Pingback: ВИДЕО: Не сте ни помислиле дека може да се направат вакви компири! – Gotvi.mk

 97. Pingback: ВИДЕО ИДЕЈА: Нареди компири во тава – резултатот совршенство! – Gotvi.mk

 98. Pingback: Таа е најпребарувана на порно страниците – Причината е разводот на Бред и Анџелина – Gotvi.mk

 99. Pingback: Ражнич од компир со пармезан, необичен и вкусен! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 100. Pingback: ЉУБИТЕЛИТЕ НА МЕСО ЌЕ УЖИВААТ: Царско месо на трпеза – Gotvi.mk

 101. Pingback: Компир во сос од лимон – Gotvi.mk

 102. Pingback: Ароматичен компир од рерна – Gotvi.mk

 103. Pingback: БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Рецепт за вкусно домашно чоколадо – Gotvi.mk

 104. Pingback: ВИДЕО: Направи дупче во јајцето – испече колач во него! – Gotvi.mk

 105. Pingback: Совршена напивка за детоксикација по празниците – Gotvi.mk

 106. Pingback: За две минути направете вкусна туна салата – Gotvi.mk

 107. Pingback: Оваа храна е полна калории – Eве што да избегнувате – Gotvi.mk

 108. Pingback: Спас за менструалните болки на жените: Јадете ја оваа намирница за здравје – Gotvi.mk

 109. Pingback: Овој витамин е спасот: Еве што да правите наместо да се изгладнувате со диети – Gotvi.mk

 110. Pingback: Чоколаден чизкејк од 3 состојки! – Gotvi.mk

 111. Pingback: Ваков фрижидер сигурно ќе посакате во својот дом – Gotvi.mk

 112. Pingback: НАУЧНИЦИТЕ ТВРДАТ: Црниот чај е лек за најтешката болест – Gotvi.mk

 113. Pingback: ВКУСЕН РУЧЕК: Пиперки полнети со салата од туна – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*