Шарена тава со зеленчук и пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Или народски кажано турлитава 🙂 Ако немате идеја за ручек разгледајте што зеленчук имате и направете шарена тава, предлага Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club.

Состојки:

 • компир
 • ориз
 • морков
 • брокула
 • кромид
 • лук
 • пилешки стек
 • сушен зеленчук
 • сушен босилок
 • хималајска сол, мелен црвен пипер, мелен црн бибер
 • ладно цедено маслиново масло

Начин на готвење:

 1. Пилешкиот стек го вариме.
 2. Целиот зеленчук го сецкаме и го ставаме во тавче. Ставаме вода колку да се потопи зеленчукот и зачинуваме по вкус.
 3. Кога ќе испари половина од водата го додаваме свареното пилешко исецкано на коцки.
 4. За неколку минути ја исклучуваме рерната и пропрскуваме со маслиново масло.
 5. Како прилог сервирајте го со свежа салата – на пример марула салата.

Повеќе рецепти на Елена прочитајте тука

Напомена: Количината зависи од тавчето и за колку луѓе готвите.

Пријатен фамилијарен ручек!

*За подетални информации, совети или консултации со Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club, контактирајте ја на нејзиниот Facebook профил или преку e-mail: etrajkovska@gmail.com

114 Коментари

 1. Pingback: ВИДЕО: Не фрлајте храна – Животот и патот на една јагода – Gotvi.mk

 2. Pingback: Турлитава со соја сос – Gotvi.mk

 3. Pingback: 5 намирници со кои ќе заборавите на целулитот – Gotvi.mk

 4. Pingback: Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? – Gotvi.mk

 5. Pingback: Веге нудли – Gotvi.mk

 6. Pingback: Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот – Gotvi.mk

 7. Pingback: Елбасан тава на поинаков начин – Gotvi.mk

 8. Pingback: ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација – Gotvi.mk

 9. Pingback: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса – Gotvi.mk

 10. Pingback: Индиски рецепт – Домашен еликсир за супер потенција – Gotvi.mk

 11. Pingback: Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како – Gotvi.mk

 12. Pingback: Јадете го ова и заборавете на целулитот – Gotvi.mk

 13. Pingback: Без диета и вежбање – 5 совети за лесно симнување на килограмите – Gotvi.mk

 14. Pingback: Хороскоп – која храна треба да ја јадете, а која да ја избегнувате – Gotvi.mk

 15. Pingback: Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак – Gotvi.mk

 16. Pingback: ВИДЕО: Топла вода со лимон – чудотворен напиток или заблуда? – Gotvi.mk

 17. Pingback: Уметност – направете фигури од кафе пена – Gotvi.mk

 18. Pingback: ВИДЕО: Домашен рецепт за гумени бомбони – Gotvi.mk

 19. Pingback: Брза диета според вашата градба на тело – Gotvi.mk

 20. Pingback: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот – Gotvi.mk

 21. Pingback: Неодолива крем салата – Gotvi.mk

 22. Pingback: Палента со кашкавал и пармезан – Gotvi.mk

 23. Pingback: Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак – Gotvi.mk

 24. Pingback: Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција – Gotvi.mk

 25. Pingback: Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите – Gotvi.mk

 26. Pingback: Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот? – Gotvi.mk

 27. Pingback: Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција – Gotvi.mk

 28. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за маска од сода бикарбона за блескав тен – Gotvi.mk

 29. Pingback: Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите – Gotvi.mk

 30. Pingback: Ќе патувате во Грција? – Внимавајте што носите преку граница зашто… – Gotvi.mk

 31. Pingback: Хранливо и вкусно смути – дневна доза витамини – Gotvi.mk

 32. Pingback: Салата со нудли – Gotvi.mk

 33. Pingback: Магичен рецепт: За пет дена топи пет килограми – Gotvi.mk

 34. Pingback: Лесни начини како да изгубите 3 килограми за 1 недела – Gotvi.mk

 35. Pingback: Броз кафе или 7г еспресо студио – каде го пиете омиленото кафе? – Gotvi.mk

 36. Pingback: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот – Gotvi.mk

 37. Pingback: Рецепт кој го менува животот – направете ручек со три состојки – Gotvi.mk

 38. Pingback: Мохито овошна салата – рецепт за летно разладување – Gotvi.mk

 39. Pingback: Со пет вкусни намирници до здраво срце – Gotvi.mk

 40. Pingback: Ослободете се од целулитот со облоги од оцет – Gotvi.mk

 41. Pingback: Прочистете ја крвта со листови од коприва – Gotvi.mk

 42. Pingback: Ќе се плаќа данок од 30 денари за литар газиран сок – Gotvi.mk

 43. Pingback: Додека мажите гледаат Европско… – Gotvi.mk

 44. Pingback: „Патлиџан туризам“ – Еве како поминале туристите викендов на грчката граница – Gotvi.mk

 45. Pingback: Хамбургер, шпагети, суши… Која е омилената храна на Енрике? – Gotvi.mk

 46. Pingback: Пица 720 денари, чаша вино 280 денари – погледнете ги овие цени во Хрватска – Gotvi.mk

 47. Pingback: И оваа година хрватското примоје за оние со подлабок џеб – еве ги моменталните цени – Gotvi.mk

 48. Pingback: Измешајте кафе и маслиново – рецепт за пилинг за нега на усните – Gotvi.mk

 49. Pingback: Комарците бегаат од овие 3 билки – Прочитајте кои се тие – Gotvi.mk

 50. Pingback: Поскапување на цигарите – еве која храна ќе ви помогне да се откажете од пушењето – Gotvi.mk

 51. Pingback: Читатели реагираат: Грција не е толку скапа за одмор! Еве ги цените – Gotvi.mk

 52. Pingback: Цени на Халкидики на плажа: Клуб сендвич 300, цеден сок 360 денари – Gotvi.mk

 53. Pingback: И Маријана го препорачува: Природен сок со кој ќе се вратите со бронзен тен од плажа – Gotvi.mk

 54. Pingback: ФОТО: Вака расте ананас – Јелена Ѓоковиќ направи бум на Инстаграм – Gotvi.mk

 55. Pingback: Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! – Gotvi.mk

 56. Pingback: Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена – Gotvi.mk

 57. Pingback: Со 4 портокали направете девет литри свеж сок – Gotvi.mk

 58. Pingback: Подгответе се за изненадување – Колку калории трошиме седејќи пред компјутер? – Gotvi.mk

 59. Pingback: Маријана главна ѕвезда на Пивофест – А, еве кој напиток за бронзен тен го препорачува! – Gotvi.mk

 60. Pingback: Баталете ја машината за садови – Нема да ви се верува колку калории троши миењето на рака! – Gotvi.mk

 61. Pingback: Колку калории треба да внесуваме дневно? Пресметајте тука – Gotvi.mk

 62. Pingback: Излечете ги изгорениците од сонцето за еден ден – Природен рецепт – Gotvi.mk

 63. Pingback: Емина Јаховиќ објави фотографија на Instagram и доби 12.000 комплименти – Gotvi.mk

 64. Pingback: Доста со фалш совети – Еве како да ослабете брзо и здраво – Gotvi.mk

 65. Pingback: Девет момчиња се степаа за тазе бурек – Gotvi.mk

 66. Pingback: ВИДЕО: Цеца и Лепа Брена пеат во дует – обожавателите воодушевени – Gotvi.mk

 67. Pingback: ХОРОСКОП: Кое е омиленото чоколадо на секој знак – Gotvi.mk

 68. Pingback: ФОТО: Бремената Сека јаде за двајца – погледнете го нејзиниот појадок – Gotvi.mk

 69. Pingback: ВИДЕО: Роберт де Ниро прошета по црвениот тепих на Сараевскиот филмски фестивал – Gotvi.mk

 70. Pingback: ФОТО: Упорноста се исплати: Погледнете колку ослабе Сека од почетокот на кариерата – Gotvi.mk

 71. Pingback: Северина се прејала, па за малку фалело да го откаже планираниот стајлинг за настап на Гуча – Gotvi.mk

 72. Pingback: Ким Кардашијан – Еве зошто ова видео е гледано повеќе од милион пати – Gotvi.mk

 73. Pingback: ВИДЕО: Пораката на Боки 13 по невремето и поплавите кои го зафатија Скопје – Gotvi.mk

 74. Pingback: ФОТО: Ја замени Моника Белучи со Тина Кунаки – Gotvi.mk

 75. Pingback: 18+ ВИДЕО: Дали ова видео на ЈуТјуб е порно или музички спот? – Gotvi.mk

 76. Pingback: ФОТО: Имала 146 килограми – сега е фитнес модел – Gotvi.mk

 77. Pingback: (ВИДЕО) По невремето и поплавите: Какво овошје и зеленчук ќе се најде на пазарите? – Gotvi.mk

 78. Pingback: ВИДЕО: Чоколадни колачи со смокви – Gotvi.mk

 79. Pingback: Мора да знаете: Бојата на овошјето и зеленчукот е најважна – Еве зошто – Gotvi.mk

 80. Pingback: ФОТО: Кој го врти Милан – Северина објави фотографија со синот – Gotvi.mk

 81. Pingback: Градот прскаше против комарци, а овие инсекти бегаат од 3 билки – Gotvi.mk

 82. Pingback: ВИДЕО: 30, 50 или 70.000 народ на Северина во Берово? – Gotvi.mk

 83. Pingback: ФОТО: Елизабет Харли го покажа својот омилен десерт – Gotvi.mk

 84. Pingback: Наоми Кемпбел со кратка коса на насловната на њујоршки „Paper“ – Gotvi.mk

 85. Pingback: ФОТО: Марко Јариќ – Се разведе од Лима, се теши со најпозната старлета – Gotvi.mk

 86. Pingback: ВИДЕО: Како изгледала последната свечена вечера на Јосип Броз Тито – Gotvi.mk

 87. Pingback: Бред Пит направил вистински хаос на траект во Хрватска – Gotvi.mk

 88. Pingback: ВИДЕО: Цеца повторно во венчаница, но нема да се мажи – Gotvi.mk

 89. Pingback: ФОТО: До кога ќе биде вака грозна сликата на нашите излетнички места? – Gotvi.mk

 90. Pingback: ВИДЕО: Моника Белучи гола зборува на српски или хрватски јазик – Еве како звучи тоа – Gotvi.mk

 91. Pingback: ФОТО ГАЛЕРИЈА: Анџелина Џоли блеска во својата хумана мисија – Gotvi.mk

 92. Pingback: ФОТО: Моника Белучи ја покажа својата омилена торта – Gotvi.mk

 93. Pingback: ФОТО: Леонтина ослабена и со променет имиџ во новата сезона на „Пинк ѕвездички“ – Gotvi.mk

 94. Pingback: ФОТО: И вие да го јадете ова, ќе изгледате како Ирина Шаек – Gotvi.mk

 95. Pingback: ЗДРАВА ИСХРАНА: Совети на медицинска сестра која ослабела 35 килограми – Gotvi.mk

 96. Pingback: ФОТО Галерија: Малиот принц Џорџ кралски пречекан во Канада – Gotvi.mk

 97. Pingback: ФОТО: Еве на кого личи британскиот принц Џорџ – Gotvi.mk

 98. Pingback: Дали млекото дебелее? Еве го одговорот – Gotvi.mk

 99. Pingback: СУПЕР СОВЕТ: Како експресно да одмрзнете пилешко месо? – Gotvi.mk

 100. Pingback: Омилено чоколадо според хороскопскиот знак – Gotvi.mk

 101. Pingback: ХУМАНОСТ: Боки Јовановски обезбеди покрив над глава за малиот Лука и неговото семејство – Gotvi.mk

 102. Pingback: КЕЛНЕРИТЕ ОТКРИВААТ: Еве кои пијалаци не би требало да ги пиете во кафуле – Gotvi.mk

 103. Pingback: Брз чоколаден колач со јогурт – Gotvi.mk

 104. Pingback: Ваков фрижидер сигурно ќе посакате во својот дом – Gotvi.mk

 105. Pingback: Кофеинско смути за здрав и енергичен старт на денот – Gotvi.mk

 106. Pingback: 10 намирници кои создаваат зависност како дрога! – Gotvi.mk

 107. Pingback: СТАР ЛЕБ И ЈАБОЛКА: Рецепт за неверојатен колач! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 108. Pingback: Изгледа како обична витрина, но погледнете во што се претвора кога ќе го допре стаклото! Ова ќе го посакате во својот дом! – Gotvi.mk

 109. Pingback: Рецепт за руска шарлота – Gotvi.mk

 110. Pingback: Ја чувате храната во пластични садови? – НИКАКО не купувајте со оваа ознака – Gotvi.mk

 111. Pingback: Фалафел – Gotvi.mk

 112. Pingback: Кога еднаш ќе го пробате, ќе го правите секогаш! Италијански прелив за салата – Gotvi.mk

 113. Pingback: ЈУГОСЛОВЕНСКИ КОЛАЧ – еве што го прави посебен – Gotvi.mk

 114. Pingback: Здрава и посна комбинација – кељ со компир – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*