Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Оваа торта е исто толку вкусна како благата торта. За многумина дури и повкусна 🙂 Еве како да го направите ова неодоливо вкусно предјадење:

Состојки:

 • 24 парчиња тост леб
 • 200 гр мајонез
 • 200 мл кисела павлака
 • 150 гр шунка Пекабеско
 • 150 гр кашкавал
 • 2 варени јајца
 • 4 кисели краставички

Дополнително купете павлака и кашкавал за декорација врз тортата.

Солена торта Пекабеско

ФОТО: Андриана Николоска

Начин на готвење:

 1. Во сад ги мешаме Пекабела павлаката и мајонезот да се соединат.
 2. Шунката Пекабеско, кашкавалот, јајцето и краставичките ги сецкаме на ситни коцки.Добиената смеса од павлака и мајонез ја делиме на 3 еднакви дела.
 3. Во првиот дел ја додаваме шунката, во вториот јајцата и киселите краставички а во третиот дел кашкавалот.
 4. На парчињата леб им ги отстрануваме корките.
 5. Лебот го редиме на  долгнавеста чинија во 3 реда по 8 парчиња.
 6. Првиот ред го премачкуваме со филот од павлака и мајонез со кашкавал, вториот го премачкуваме со филот од павлака и мајонез со јајца и кисели краставички и третиот ред го премачкуваме со филот од павлака и мајонез со шунка.
 7. На крајот целата торта премачкајте ја со павлака и врз неа изрендајте кашкавал.

На здравје!

Повеќе неодоливи рецепти во кои употребивме Пекабеско производи тука

Пекабеско шунки дизајн

24 Коментари

 1. Pingback: Полнет запечен леб – Gotvi.mk

 2. Pingback: За секоја прослава – Тигар торта – Gotvi.mk

 3. Pingback: Похован кашкавал – Gotvi.mk

 4. Pingback: ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал – Gotvi.mk

 5. Pingback: Пудинг од ориз – Gotvi.mk

 6. Pingback: Палачинки за гурмани – Gotvi.mk

 7. Pingback: Се топат во уста: Рецепт за чоколадни коцки „Фантазија“ – Gotvi.mk

 8. Pingback: Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус – Gotvi.mk

 9. Pingback: Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега! – Gotvi.mk

 10. Pingback: Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините – Gotvi.mk

 11. Pingback: ВИДЕО: Ви треба 1 минута и само 3 состојки – Има ли подобар летен десерт? – Gotvi.mk

 12. Pingback: „Кралот” на сè што е месено: Направете бурек со месо – Gotvi.mk

 13. Pingback: Банана пудинг за совршени ноќи со семејството – Gotvi.mk

 14. Pingback: Брзо егзотично уживање: Ананас торта – Gotvi.mk

 15. Pingback: ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Почнува зимата – што не чека? – Gotvi.mk

 16. Pingback: Домашен леб со јогурт – Gotvi.mk

 17. Pingback: Домашно тоблероне – Gotvi.mk

 18. Pingback: Лепче со паричка, ореви, баклава… Одлична понуда за Бадниковата вечер – Gotvi.mk

 19. Pingback: Направивте ли план? Ова се неработните денови во 2017 година – Gotvi.mk

 20. Pingback: НАПРАВЕТЕ ГИ, НЕМА ДА ЗГРЕШИТЕ: Мини кифлички со сирење (ВИДЕО РЕЦЕПТ) – Gotvi.mk

 21. Pingback: Проверете уште колку продолжени викенди има до крајот на 2017 година – Gotvi.mk

 22. Pingback: Седум дена ја ставала оваа смеса на глава – косата и растела како луда – Gotvi.mk

 23. Pingback: Од ова чоколадно уживање ве делат само 5 минути! – Gotvi.mk

 24. Pingback: Солена торта готова за половина час: Идеална за секоја прилика! – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*