Баклава со вишни

Баклава со вишни

Баклавата е многу вкусен специјалитет. Ама, баклавата со вишна… 🙂 Еве го рецептот на Зорица:

Состојки:

 • 500 гр кори
 • 3 јајца
 • 300-400 гр вишни
 • 200 гр шеќер
 • 200 гр масло
 • 200 гр кисела павлака
 • 1 прашок за пециво
 • масло за готвење

Начин на готвење:

 1. Најпрво подгответе го премазот на следниот начин: Се матат јајцата и шеќерот додека се стопи шеќерот и потоа се додаваат маслото, павлаката и прашокот за пециво.
 2. На подмачкано тавче се редат корите и секоја кора се премачува со премазот (долните со помалку премаз, а погорните со повеќе премаз – повеќе пати се мачка иста кора).
 3. На половина од корите се додаваат вишните, па се продолжува со редење на корите и премазот.
 4. Последните 2 кори се попрскуваат само со маслото (за да бидат крцкави отккао ќе се испечат).
 5. Потоа подгответе го шербетот на следниов начин: ставете во сад да се вари 2-3 шољи (200 гр) вода, со 2-3 шољи (200 гр) шеќер, 1 прашок ванила додека да зоврие.
 6. По печењето, баклавата се прелива/попарува со шербетот.
 7. Наредената баклава се сече на начин по ваш избор и се пече на температура 20-25 минути во претходно загреана рерна на 200 степени.

Повеќе рецепти за вкусни десерти тука

Готви со љубов и уживај во храната 🙂

13 Коментари

 1. Pingback: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет – Gotvi.mk

 2. Pingback: Баклава – Gotvi.mk

 3. Pingback: Чоколадна баклава – Gotvi.mk

 4. Pingback: Еклери со чоколаден вкус – Gotvi.mk

 5. Pingback: Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат – Gotvi.mk

 6. Pingback: ФЕНОМЕНАЛЕН ТРИК: Проверена замена за едно јајце во рецептите (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 7. Pingback: Накачивте килограми за празниците? – слабејте со „Медицинска Диета” – Gotvi.mk

 8. Pingback: Крцкав компир каков што не сте јаделе – еве што е тајната – Gotvi.mk

 9. Pingback: Нема печење, нема матење со миксер: Брза и вкусна торта – Gotvi.mk

 10. Pingback: ВИДЕО: Беквалац се пофали со мафини – фановите и се смеат – Gotvi.mk

 11. Pingback: Баклава без кори со јогурт: Наједноставниот рецепт! – Gotvi.mk

 12. Pingback: Посни слатки топчиња кои ги обожаваат сите – Gotvi.mk

 13. Pingback: Сочна, вкусна и неодолива торта: Десерт за свечани трпези – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*