Црно бела торта

Црно бела торта

Толку вкусна торта која можете да ја направите за различни поводи како родендени, слави, имендени и други свечености. Уште ако вложите во декорирање, ќе ви нема рамни на вас 🙂

Состојки:

 • пандишпан
 • бел фил
 • чоколаден фил

Начин на готвење:

 1. Подгответе го пандишпанот според овој рецепт. Во тестото за пандишпан можете да додадете и 6 лажици мелени ореви.
 2. Во посебен сад 250 гр путер се мати со 150 гр шеќер во прав.
 3. Во друг сад се матат 6 јајца со 6 лажици шеќер.
 4. Се соединуваат двете смеси и се матат со миксер уште 1 минута.
 5. Филот се дели на половина. Од едната половина е добиен белиот фил.
 6. Во садот со втората половина од филот додаваме 200 гр чоколадо за готвење или по вкус, кое претходно е стопено на пареа. На овој начин се добива чоколадниот фил.
 7. Редете по следниот распоред: пандишпан, бел фил, пандишпан, чоколаден фил и најодозгора третиот дел од пандишпанот.
 8. Тортата декорирајте по ваша желба: шлаг, топено чоладо, овошје во топено чоколадо…

Совет: Секоја кора пандишпан прелијте ја со сок од свежо цеден портокал.

Уживајте и секогаш гответе со љубов 🙂

15 Коментари

 1. Pingback: Пудинг од ориз – Gotvi.mk

 2. Pingback: Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат – Gotvi.mk

 3. Pingback: Се топат во уста: Рецепт за чоколадни коцки „Фантазија“ – Gotvi.mk

 4. Pingback: Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус – Gotvi.mk

 5. Pingback: Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините – Gotvi.mk

 6. Pingback: Домашен леб со пиво – Gotvi.mk

 7. Pingback: ВИДЕО: Донесете ја новогодишната магија на трпеза – Gotvi.mk

 8. Pingback: Домашен пудинг од ванила – Gotvi.mk

 9. Pingback: Жербо торта со лешници (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 10. Pingback: Бомбици од кикирики – Gotvi.mk

 11. Pingback: Три киви на ден ја спречуваат тешката болест – Gotvi.mk

 12. Pingback: ВИДЕО: Сека е најзгодна мајка на естрадата – покажа како се храни – Gotvi.mk

 13. Pingback: Домашна солена штрудла со сирење (Видео) – Gotvi.mk

 14. Pingback: Нема слава без посни кифли – еве како да ги направите – Gotvi.mk

 15. Pingback: Посна пита со ориз – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*