Домашниот леб на мајче Вера

Домашниот леб на мајче Вера

Нема ништо повкусно од домашен и тазе испечен леб. Потребна е само волја и добар рецепт. А, ние ви предлагаме одличен рецепт за да подготвите домашен леб. Еве што ви е потребно.

Состојки:

 • 500 гр р’жано брашно
 • 300 гр пченично интегрално брашно
 • 20 гр квасец
 • 1 лажица сол
 • 5 лажици ленено семе
 • 5  лажици сусам
 • 5 лажици семки од тиква
 • 350-400 мл млака вода

Начин на готвење:

 1. Квасецот го замесуваме со малку од млаката вода, сол и шеќер. Го оставаме да стаса.
 2. Двата вида брашно ги додаваме во сад, ги промешуваме, ги додаваме семките и вода. Месиме  средно меко тесто.
 3. Се остава да стаса околу 40 минути или додека да го зголеми двојно својот волумен.
 4. Потоа лесно го премесуваме и го обликуваме по желба.
 5. Тестото го ставаме во набрашнет плех. Се пече во загреана рерна 35-40 минути на температура на 220 степени.

Овој леб не е опасен за нашата телесна тежина, туку претставува вистинско здравје на трпезното мени. Секако, ако јадеме умерено 🙂

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти:

Домашен леб со маслинки

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Тазе домашен леб

Полнет запечен леб

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

11 Коментари

 1. Pingback: ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси – Gotvi.mk

 2. Pingback: Брзо лепче со лук, буковец и маслиново масло – Gotvi.mk

 3. Pingback: Деликатес на денот: Полнет леб како од врвните пекари – Gotvi.mk

 4. Pingback: Направете пудинг од бајат леб – да можно е! – Gotvi.mk

 5. Pingback: ФОТО: Сека го покажа лицето на бебето – ова е нејзината најголема љубов – Gotvi.mk

 6. Pingback: ВИДЕО: Актерката од „Парампарче” играше чочек на “Стани моме да заиграш” на својата свадба – Gotvi.mk

 7. Pingback: ВИДЕО: Исече пиперка па стави јајце на половинките – ХИТ рецепт – Gotvi.mk

 8. Pingback: ФОТО: Не им е лесно – холивудскиот актер на раб на анорексија за новиот филм – Gotvi.mk

 9. Pingback: ФОТО: Погледнете ја тортата за 25 години брак на Лепа Брена – Gotvi.mk

 10. Pingback: Ориентални ќофтиња – Gotvi.mk

 11. Pingback: ВИДЕО: Врапче се залепи за ограда од студ – она што следува ќе ве трогне – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*