Пилешко во кари сос

Пилешко во кари сос

Донесете го мирисот на Индија во вашата кујна. Прекрасна идеја за ручек или вечера. Лесно за подготовка, вкусно за јадење, уживање за сите сетила. Бојана Атанасова ни открива што ни е потребно за подготовка за две порции.

Состојки:

 • 400 гр пилешки гради
 • 100 гр свежи шампињони
 • 20 гр путер
 • 1 чаша (250 мл) ориз
 • зачини

Состојки за кари сос:

 • 1 лажичка сенф
 • 1 лажица мед
 • 2 лажици кари
 • 1 лажичка куркума
 • 1 лажичка коријандер во прав
 • 1 лажичка чили во прав
 • морско оревче
 • сол и бибер
 • 300 мл павлака за готвење
 • магдонос

Начин на готвење:

 1. Најпрво подгответе ја тавата со ориз. За двајца ви е потребно во една тава да ставите една чаша ориз и 3 чаши вода.
 2. Потоа на загреана рингла многу малку го варите оризот, му додавате сол, бибер и масло за јадење. Го ставате да се пече во загреана рерна на 200 степени околу половина час. Во меѓувреме подгответе го пилешкото во кари сос.
 3. Пилешките гради ги сечеме на ленти. Во тава за пржење го ставаме путерот и ги редиме лентите да се пржат. Ги пржиме од двете страни убаво додека не заруменат.
 4. Во истата тава ги додаваме и шампињоните. Додаваме сол и бибер и пржиме уште неколку минути и ја тргаме тавата од оган.
 5. Во помало тавче ставаме една лажичка сенф, една лажица мед, 2 лажици кари, 1 лажичка куркума, 1 лажичка коријандер. По желба додаваме и една мала лажичка чили во прав ако сакате да има лут вкус, сол, бибер и морско оревче.
 6. Промешуваме и оставаме малку да се пропржат и соединат зачините. Ја додаваме павлаката за готвење и убаво промешуваме.
 7. Во тавата со пилешкото и печурките го додаваме кари сосот. Убаво промешуваме да се соединат состојките.
 8. Во чинијата најпрво сервираме 2-3 лажици ориз, а врз оризот го додаваме пилешкото во кари сос. Украсуваме со магдонос.

Готви со љубов и на здравје!

36 Коментари

 1. Pingback: Меѓународен саем на храна во организација на училиштето НОВА – Gotvi.mk

 2. Pingback: ВИДЕО: Не фрлајте храна – Животот и патот на една јагода – Gotvi.mk

 3. Pingback: Како да ослабете според хороскопскиот знак? – Gotvi.mk

 4. Pingback: Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате – Gotvi.mk

 5. Pingback: Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот – Gotvi.mk

 6. Pingback: Хороскоп – која храна треба да ја јадете, а која да ја избегнувате – Gotvi.mk

 7. Pingback: Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак – Gotvi.mk

 8. Pingback: Уметност – направете фигури од кафе пена – Gotvi.mk

 9. Pingback: Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот? – Gotvi.mk

 10. Pingback: Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција – Gotvi.mk

 11. Pingback: Ќе патувате во Грција? – Внимавајте што носите преку граница зашто… – Gotvi.mk

 12. Pingback: Ја фрлате течноста од киселите краставички? Правите голема грешка – Gotvi.mk

 13. Pingback: Рецепт кој го менува животот – направете ручек со три состојки – Gotvi.mk

 14. Pingback: „Патлиџан туризам“ – Еве како поминале туристите викендов на грчката граница – Gotvi.mk

 15. Pingback: Еве каде да аплицирате за работа на брод – Се бараат келнери, готвачи, бармени, садомијачи и менаџери – Gotvi.mk

 16. Pingback: Секој ден во јогуртот ставала од овој зачин – резултатот е неверојатен – Gotvi.mk

 17. Pingback: Сека Алексиќ – Еве што појадува додека е бремена – Gotvi.mk

 18. Pingback: Временска прогноза: Еве до кога ќе трае невремето во Скопје – Gotvi.mk

 19. Pingback: Сандра Африка открива: Како да се храните за да имате задник како Бразилка – Gotvi.mk

 20. Pingback: Манекенот од спотот на Цеца се додворувал на Анастасија во Будва – Gotvi.mk

 21. Pingback: Синоќа дожд и грмотевици во Кичево – какво ќе биде времето денеска? – Gotvi.mk

 22. Pingback: 18+ ФОТО: Хајди Клум топлес – Gotvi.mk

 23. Pingback: Завршува викендот: Еве какво ќе биде времето – Gotvi.mk

 24. Pingback: ВИДЕО: Шеикот на Дубаи во инспекција на своите вработени во 7:30 часот – Gotvi.mk

 25. Pingback: Науката потврди: Во авион храната нема ист вкус! – Gotvi.mk

 26. Pingback: ФОТО: Ана Бекута ја скрати косата – Еве зошто – Gotvi.mk

 27. Pingback: 18+ ВИДЕО: Излезе нецензурираниот спот на Кање Вест за песната Fade – Gotvi.mk

 28. Pingback: Келнери и готвачи во ресторани откриваат што никогаш не би нарачале! – Gotvi.mk

 29. Pingback: ВИДЕО: Моника Белучи гола зборува на српски или хрватски јазик – Еве како звучи тоа – Gotvi.mk

 30. Pingback: Најплатената актерка во светот објави фотографија од нејзиното омилено јадење – Gotvi.mk

 31. Pingback: ФОТО: Моника Белучи – Нејзината убавина и на 51 година остава без здив – Gotvi.mk

 32. Pingback: ФОТО: Моника Белучи ја покажа својата омилена торта – Gotvi.mk

 33. Pingback: ФОТО: Погледнете со што се насладува бремената Сека – Gotvi.mk

 34. Pingback: Иванка Трамп прекинала интервју, а еве кои се нејзините тајни за витка линија – Gotvi.mk

 35. Pingback: ФОТО: Цеца на Инстаграм: Заљубена сум! – Gotvi.mk

 36. Pingback: ТИЕ СЕ НАЈБАРАНИТЕ ДИЕТИ ЗА 2016: Ефикасни се, ќе ги пробате веднаш – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*