Цезар салата

Цезар салата

Секој ресторан приготвува цезар салата со различен вкус. Нашиот Gotvi.mk рецепт прочитајте го тука. На крајот ви нудиме и два предлог рецепти за подготовка на дресинг за оваа салата.

Состојки:

 • 1 пилешки стек
 • зелена салата
 • запечен леб или кубети
 • шери домати
 • пармезан
 • дресинг

Начин на готвење:

 1. Пилешкиот стек се зачинува и се пропржува во тавче со масло за готвење. Пржете додека месото не добие румена боја. Месото исечете го на ленти.
 2. Во истото тавче пропржете го лебот кој е претходно исечен на коцки. Пржете го со малку масло додека не добие румена боја и кора.
 3. Зелената или ајсберг салата измијте ја и ситно исецкајте ја. Ставете ја во сад за сервирање.
 4. Во садот додадете го пилешкото месо, лебот, шери доматите пресечени на половинки, како и тенко исечените парчиња пармезан.
 5. Одозгора прелијте со дресинг сос.

За дресинг сосот ви предлагаме два начина на подготовка:

Билјана дресингот за цезар салата го прави мешајки ги следниве состојки: мајонез, сенф, сок од 1 лимон, маслиново масло и 1 чешне иситнет или истолчен лук.

Илија го прави неговиот дресинг за цезар салата од следните состојки: мајонез, сенф, јаболков оцет, пармезан, бибер, соја сос и сол

За да се разреди дресингот по потреба може да се додаде вода.

Готви со љубов и уживај во храната 🙂

Еве како треба правилно да се мие зелената салата

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Салата Примавера

ПОСНО: Свежа пролетна салата

Енергетска салата

Свежа салата со моцарела

Освежителна салата

Како да ја подготвите превкусната Рукола салата со шери домати?

За повеќе рецепти за салати кликни тука

54 Коментари

 1. Pingback: Неодолива крем салата – Gotvi.mk

 2. Pingback: Топ 5 пролетни салати со марула – Gotvi.mk

 3. Pingback: Дресинг за Шеф салата – Gotvi.mk

 4. Pingback: Мултиколор салата + предлог за дресинг – Gotvi.mk

 5. Pingback: Шеф салата – Gotvi.mk

 6. Pingback: Полнети тиквици – Gotvi.mk

 7. Pingback: Телешко месо во сос од буковка – Gotvi.mk

 8. Pingback: Сос од сенф и мед – Gotvi.mk

 9. Pingback: Салата со брокула која ќе ја правите секој ден – Gotvi.mk

 10. Pingback: Салата со маслинки и кубети – Gotvi.mk

 11. Pingback: Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната – Gotvi.mk

 12. Pingback: Гравот не е само за манџа – Направете вкусна салата – Gotvi.mk

 13. Pingback: Ручек идеја за денеска: Направете вкусни шницли со сос – Gotvi.mk

 14. Pingback: Солени здрави топчиња – еве како маслинките го подобруваат нашето здравје – Gotvi.mk

 15. Pingback: Салата со многу зеленчук и кубети – Gotvi.mk

 16. Pingback: ЈНА кувар: Рецепт за војнички грав – Gotvi.mk

 17. Pingback: Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво – Gotvi.mk

 18. Pingback: Летна салата: Краставица на поинаков начин – Gotvi.mk

 19. Pingback: Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво – Gotvi.mk

 20. Pingback: Маринирано поховано пилешко месо во тава – Gotvi.mk

 21. Pingback: Вкусно месо во сос: Пилешко со павлака и индиски ореви – Gotvi.mk

 22. Pingback: Летна освежителна салата на трпеза: Компир со краставица – Gotvi.mk

 23. Pingback: Овошна енергија за работа – Одличен рецепт за сезонска овошна салата – Gotvi.mk

 24. Pingback: Денот по утрото се познава: Појадок готов за 10 минути – Gotvi.mk

 25. Pingback: Маринада за пилешко месо – Gotvi.mk

 26. Pingback: Рецепт за пица кој ги урна рекордите на гледаност: Нема да верувате – Gotvi.mk

 27. Pingback: СОВРШЕН ТРИК: Еве како домашното тесто за пица секогаш да ви успева! – Gotvi.mk

 28. Pingback: Овој есенски зеленчук има повеќе витамин Ц од портокалот – Gotvi.mk

 29. Pingback: ПОЈАДОК КОЈ ТОПИ КИЛОГРАМИ: Јадете го ова и слабејте – Gotvi.mk

 30. Pingback: ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ? Единствен трик за поховање месо – Gotvi.mk

 31. Pingback: Рецепт за вкусна пица Маргарита – Gotvi.mk

 32. Pingback: Пилешки прстени – Gotvi.mk

 33. Pingback: Печен карфиол повкусен од месо – нов вкус во кујната – Gotvi.mk

 34. Pingback: Оваа смеса топи килограми –до атлетско тело со малку пари – Gotvi.mk

 35. Pingback: Едноставен рецепт за совршено тесто за пица – еве во што е тајната! – Gotvi.mk

 36. Pingback: Дали рокот на траење на производите е точен? – мора да го знаете ова – Gotvi.mk

 37. Pingback: ДЕНЕСКА НА МЕНИ: Наредете компири, ставете месо и бешамел – деликатес! – Gotvi.mk

 38. Pingback: Јадете ги почесто: Овие намирници „вријат” од витамин Ц – Gotvi.mk

 39. Pingback: Почнуваат Божиќните пости – еве што смеете да јадете – Gotvi.mk

 40. Pingback: Како да направите селски лонец со јунешко месо и зеленчук (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 41. Pingback: Пица со спанаќ – Gotvi.mk

 42. Pingback: РЕЦЕПТ ЗА ПОЧЕТНИЦИ! Направете тортиљи за буквално 15 минути! – Gotvi.mk

 43. Pingback: ВИДЕО: Ваква пица не сте јаделе – ја расече на средината , а потоа… – Gotvi.mk

 44. Pingback: БРЗО И ЗДРАВО: Оваа година најмногу се јадел овој намаз – Gotvi.mk

 45. Pingback: Пица со свеж домат – Gotvi.mk

 46. Pingback: Пилешки гради на италијански начин – Gotvi.mk

 47. Pingback: ОВА МОРАТЕ ДА ГО ПРОБАТЕ! Чикаго пица со дебело и крцкаво тесто, полно со прелив! – Gotvi.mk

 48. Pingback: Бела пилешка крем чорба – Gotvi.mk

 49. Pingback: Харинга со јаболко – Gotvi.mk

 50. Pingback: Намаз од чадена риба – Gotvi.mk

 51. Pingback: СУСАМ ПИЦА: Омиленото италијанско јадење со нов додаток! – Gotvi.mk

 52. Pingback: Пица пита ролат (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 53. Pingback: ЗДРАВО И ВКУСНО! Еве зошто треба да конзумирате јогурт секој ден – Gotvi.mk

 54. Pingback: Еве одличен рецепт за вкусна италијанска пица! – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*