Пилешко со паста и песто сос

Пилешко со паста и песто сос

Овој превкусен рецепт ни го праќа Ива која за него се инспирирала од Кујната на Џејми Оливер. Еве како да подготвите пилешко со паста и песто сос.

Состојки:

 • 180 грама пилешко месо
 • 5-6 чешниња лук
 • 20 шери домати
 • 250 грама боранија
 • тврди јуфки или сечени лазањи за 4 лица
 • бејби спанаќ
 • зачини
 • масло за готвење
 • чили по избор
 • песто
 • пармезан

Начин на готвење:

 1. Пилешкото месо се става на мрсна хартија и се зачинува со сол, црн пипер и рузмарин. По вкус можете да додадете и семки од анасон.
 2. Месото се витка во хартијата и со сукало се тапка со цел да се впијат зачините во самото месо. На овој начин подебелиот крај се изедначува со потенкиот во облик на шницли.
 3. Во тавче за готвење се става масло и откако ќе се загрее во него ги ставаме парчињата месо. Се пече на средна температура помеѓу 7 и 8 минути.
 4. Во тавчето се додаваат чешнињата лук, а по вкус можете да додадете и малку чили.
 5. Месото се превртува неколку пати, а 5 минути пред крајот се додааат шери доматите кои се претходно добро измиени и пресечени на половинки.
 6. Боранијата (свежа исчистена или замрзната) се става во сад со врела вода. Се остава да се вари помеѓу 4 и 10 минути.
 7. Откако ќе се сварат, во истиот сад се додава пастата (тврди јувки или сечени лазањи).
 8. Пред самиот крај на варењето се додава малку бејби спанаќ и неколку мали лажички песто. Се сервира со песто сос и пармезан.

На здравје!

34 Коментари

 1. Pingback: Јуфки трио формаџо – Gotvi.mk

 2. Pingback: ФОТО: Џејми Оливер чека петто дете – Gotvi.mk

 3. Pingback: Песто за 5 минути – Gotvi.mk

 4. Pingback: Хороскоп – која храна треба да ја јадете, а која да ја избегнувате – Gotvi.mk

 5. Pingback: Уметност – направете фигури од кафе пена – Gotvi.mk

 6. Pingback: Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција – Gotvi.mk

 7. Pingback: Голем хуманитарен гурмански пикник во Скопје – Gotvi.mk

 8. Pingback: Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција – Gotvi.mk

 9. Pingback: Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција – Gotvi.mk

 10. Pingback: Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот? – Gotvi.mk

 11. Pingback: Ја фрлате течноста од киселите краставички? Правите голема грешка – Gotvi.mk

 12. Pingback: НАЈНОВО: Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција – Gotvi.mk

 13. Pingback: Тајната е во путерот – рецептот за вкусен тост на принцот Чарлс – Gotvi.mk

 14. Pingback: Принцот Хари е на диета – прочитајте што не смее да јаде – Gotvi.mk

 15. Pingback: Наместо да слабеете се дебелеете? Прочитајте што е причината – Gotvi.mk

 16. Pingback: Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори – Gotvi.mk

 17. Pingback: Секој ден во јогуртот ставала од овој зачин – резултатот е неверојатен – Gotvi.mk

 18. Pingback: 18+ ВИДЕО: Џејми Оливер лиже десерт вибратор – Gotvi.mk

 19. Pingback: ВРЕМЕНСКА: Конечно се враќаат сонцето и летото – Еве од кој ден – Gotvi.mk

 20. Pingback: ВИДЕО: Нема послатко од мали дечиња – ги прашаа што е диета, одговорите урнебесни – Gotvi.mk

 21. Pingback: ВИДЕО: Невреме во Кичево, поплавен патот кон Охрид – Gotvi.mk

 22. Pingback: ФОТО: Наместо торта, за роденден доби 1001 роза – Gotvi.mk

 23. Pingback: По невремето во Кичево, патот кон Охрид повторно отворен за сообраќај – Gotvi.mk

 24. Pingback: ФОТО: Еве како ќе се вика петтото дете на Џејми Оливер – Gotvi.mk

 25. Pingback: ВИДЕО: Како изгледала последната свечена вечера на Јосип Броз Тито – Gotvi.mk

 26. Pingback: ВИДЕО: Хаос во Белград – Фрлил 7 молотови коктели врз ресторан на Мекдоналдс, внатре имало многу деца – Gotvi.mk

 27. Pingback: ВРЕМЕ Е ЗА ЗИМНИЦА: Подготовка на кисели краставички – Gotvi.mk

 28. Pingback: Станија: Тешко е да се биде пејачка, многу поубаво се снаоѓам како старлета (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 29. Pingback: ФОТО: Цеца на Инстаграм: Заљубена сум! – Gotvi.mk

 30. Pingback: Посен банана колач кој не се пече: Идеален за празниците, а се подготвува за 5 минути! – Gotvi.mk

 31. Pingback: ВИДЕО: Британската Кралица се појави во јавност по 20 дена тешка настинка – Gotvi.mk

 32. Pingback: Еве зошто не е добро да се биде вегетаријанец – Gotvi.mk

 33. Pingback: Ги стави нозете во јаболков оцет – за 30 минути се случи ова! – Gotvi.mk

 34. Pingback: Научниците шокираат со откритието: Овие намирници го штителе срцето – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*