Вкусен појадок

Вкусен појадок

Појадокот е најважниот оброк во денот. Хранливиот и вкусен појадок ни дава енергија во текот на целиот ден. Пробајте го овој рецепт за вкусен појадок – лепче со ајвар, таратор и рукола.

Состојки:

 • 1 леб
 • 1 мала тегла ајвар
 • 1 краставица
 • 1 кисело млеко
 • маслиново масло
 • ореви, лук и копар
 • рукола


Начин на подготовка:

 1. Краставиците се лупат и сецкаат на ситни парчиња. Краставицата може и да се изренда.
 2. Во истиот сад се додава киселото млеко и малку маслиново масло. Состојките се мешаат додека не се добие таратор. По избор може да се додаде истолчен лук, ореви и копар.
 3. Парчињата леб се редат на рамна чинија. Врз нив се нанесува еден слој ајвар.
 4. Врз ајварот рамномерно нанесете од тараторот.
 5. Одозгора украсете со цели или сечкани ливчиња рукола.


На здравје!

18 Коментари

 1. Pingback: Ќе се изненадите: Торта од ајвар – вистински деликатес – Gotvi.mk

 2. Pingback: Солени бомбици со биено сирење – се топат во уста – Gotvi.mk

 3. Pingback: Вкусни пица бомбици – совршени за со пиво – Gotvi.mk

 4. Pingback: Временска за цела недела – Gotvi.mk

 5. Pingback: СЈАЕН ТРИК: Подгответе пица во тава (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 6. Pingback: Полнета пица – вкус како од врвните пицерии – Gotvi.mk

 7. Pingback: Најбрзиот рецепт за ајвар – Gotvi.mk

 8. Pingback: Интернетот полуде по овој рецепт: Тесто за домашна пица од само две состојки! – Gotvi.mk

 9. Pingback: Разбудете го семејството со мирис на врели лиснати погачици – Gotvi.mk

 10. Pingback: ЛАЖНА ПИЦА: Подгответе го омиленото италијанско јадење на брз и едноставен начин! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 11. Pingback: Вкусна пица во леб, која знаат да ја подготват и почетници! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 12. Pingback: ЗИМНИЦА КАКВА ШТО НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ: Салата која сите ќе ја обожаваат! – Gotvi.mk

 13. Pingback: Сигурно не сте знаеле дека пица можете да направите и на ОВОЈ НАЧИН! – Gotvi.mk

 14. Pingback: Рецепт за вкусен медитерански прелив – Gotvi.mk

 15. Pingback: Зимница во тегла: Варени пиперки (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 16. Pingback: Наполнила СТАР ЛЕБ со топен кашкавал и лук. И добила нешто ПОДОБРО И ОД ПИЦА! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 17. Pingback: Без овој рецепт зимницата не е целосна: Пиперки во павлака – Gotvi.mk

 18. Pingback: Испекла цела главица лук: Со крајниот резултат ги воодушеви сите! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*