Крем чорба од тиква и компири

Крем чорба од тиква и компири

За сите љубители на вкусните чорби, денешна препорака на Gotvi.mk е да ја зготвите крем чорбата од тиква и компири. Брзо се подготвува, а има одлична хранлива вредност. Рецептот и фотографијата ни ја испрати Сања Митева.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 3 чешниља лук
 • 400 грама исчистена бела тиква
 • 1 поголемо парче компир
 • 1 дл. павлака за готвење
 • 1,5 литар зеленчукова супа
 • мешан зачин
 • црн пипер
 • масло за јадење

Начин на подготовка

 1. Кромидот и лукот се сецкаат ситно.
 2. Исчистената тиква се ренда на покрупно ренде, компирот се лупи и се сече на покрупни коцки.
 3. На малку масло се пропржуваат кромидот и лукот, а потоа се додаваат компирот и тиквата. Се додава зеленчуковата супа и се вари уште 20 минути на умерена температура.
 4. Омекнатиот зеленчук (компирот и тиквата) се цеди и со малку течност од варењето се става во блендер.
 5. Зеленчукот се врака во супата во која се вареше. Доколку сакате чорбата да биде поразредена се додава малку вода.
 6. Се додаваат зачини по желба и чорбата се вари додека да зоврие.
 7. Во готовата чорба се меша павлаката за готвење.

На здравје!

60 Коментари

 1. Pingback: Крем супа со брокула и моцарела – Gotvi.mk

 2. Pingback: Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин – Gotvi.mk

 3. Pingback: Пирето веќе никогаш нема да биде исто – Gotvi.mk

 4. Pingback: Нешто поинакво во кујната: Лути пржени компирчиња – Gotvi.mk

 5. Pingback: Мора да се знае: Оваа „здрава” храна е покалорична и од помфритот – Gotvi.mk

 6. Pingback: Крцкави компири со палента – нема подобро – Gotvi.mk

 7. Pingback: Ручек идеја: Компир на поинаков начин – направете потпечено пире – Gotvi.mk

 8. Pingback: Обожавате компир? Еве топ 10 рецепти со компири кои треба да ги пробате – Gotvi.mk

 9. Pingback: Ручек идеја: Потпечени компири со брокула – Gotvi.mk

 10. Pingback: Компир на 10 начини – кулинарски трикови со кои секогаш ќе добиете одличен вкус – Gotvi.mk

 11. Pingback: Како да излупите компир за 5 секунди (видео) – Gotvi.mk

 12. Pingback: Додадете само една состојка во компирот и ќе има неодолив вкус – Gotvi.mk

 13. Pingback: Потпечен француски компир – тава со преубав вкус – Gotvi.mk

 14. Pingback: Сакате да јадете компир? Прочитајте ги овие 7 кулинарски трикови за совршени компирчиња – Gotvi.mk

 15. Pingback: Пире со многу зеленчук – омиленото јадење со поинаков вкус – Gotvi.mk

 16. Pingback: Ручек или вечера? – Сеедно, само 20 минути ве делат од совршенство – Gotvi.mk

 17. Pingback: Рецепт на денот: Солен тарт – одлично мезе за со пиво – Gotvi.mk

 18. Pingback: ВИДЕО Генијален трик – Лупењето компири веќе не е здодевно – Gotvi.mk

 19. Pingback: ВИДЕО: Направете крцкав помфрит како од McDonald’s – Gotvi.mk

 20. Pingback: Од компир никогаш доста: Неодолив спој со пармезан – Gotvi.mk

 21. Pingback: Врвните готвачи го ставаат во се: Придобивките од мускатно оревче – Gotvi.mk

 22. Pingback: ВИДЕО: Нареди месо и зеленчук во тава – резултатот совршенство! – Gotvi.mk

 23. Pingback: РЕБРА ВО СОС: Пикантен деликатес за сите гурмани – Gotvi.mk

 24. Pingback: Немате идеи за ручек: Изненадете го семејството со солена торта – Gotvi.mk

 25. Pingback: ПОСНО И ВКУСНО: Овој петок ќофтиња од леќа – Gotvi.mk

 26. Pingback: Месо со една овошка за највкусен неделен ручек – Gotvi.mk

 27. Pingback: ВИДЕО: Ви здодеа од вообичаените ручеци? – овој заслужено го носи епитетот деликатес – Gotvi.mk

 28. Pingback: ЕВТИНО И БРЗО: Солени бомбици за 5 минути – Gotvi.mk

 29. Pingback: ВИДЕО: Ова е повеќе од деликатес – Gotvi.mk

 30. Pingback: ЕВТИНО И ВКУСНО: Посни мафини кои ќе ги јадете со сласт – Gotvi.mk

 31. Pingback: ВИДЕО: Крцкави компири по кои полуде светот – веднаш ќе ги зготвите – Gotvi.mk

 32. Pingback: ЗА ГУРМАНИ: Богата тава со месо и сос – Gotvi.mk

 33. Pingback: Уште еден посилен земјотрес во Македонија – Gotvi.mk

 34. Pingback: Никогаш не купувајте кујна во оваа боја – носи несреќа и сиромаштија – Gotvi.mk

 35. Pingback: За многумина Македонци ова е омилено јадење: Направете вкусен џигер – Gotvi.mk

 36. Pingback: ВИДЕО: Направете Киндер мафини – омилените чоколади на сите генерации – Gotvi.mk

 37. Pingback: ВИДЕО: Стави месо спанаќ и јајце во грне – она што го доби е совршено – Gotvi.mk

 38. Pingback: Секој залак е уживање: Мини питички со јаболка – Gotvi.mk

 39. Pingback: ВИДЕО: Мислевте нема ништо повкусно од Рафаело бомбиците? – пробајте пудинг – Gotvi.mk

 40. Pingback: Домаќински десерт: Посна торта со мед – Gotvi.mk

 41. Pingback: Познатата српска пејачка стана веган – Gotvi.mk

 42. Pingback: Загатката со јадење која го збуни светот – секој дава различен одговор – Gotvi.mk

 43. Pingback: Знаете ли дека белата чоколада не е чоколадо? – Gotvi.mk

 44. Pingback: ДЕСЕРТ БЕЗ ШЕЌЕР: Посен колач од гриз и кокос – Gotvi.mk

 45. Pingback: ВИДЕО: Стави темно пиво во пилешкото – ручек кој ќе се памети – Gotvi.mk

 46. Pingback: Има две деца а изгледа како божица – еве што јаде Џесика Алба – Gotvi.mk

 47. Pingback: Лекува многу болести но во овој случај може да убие – Gotvi.mk

 48. Pingback: ВИДЕО: Пресече геврече на половина па го испржи – невидено вкусно – Gotvi.mk

 49. Pingback: Ставете лимон во собата во која спиете – еве зошто – Gotvi.mk

 50. Pingback: Не е лазања, ниту мусака: Специјалитет по кој полуде цел свет – Gotvi.mk

 51. Pingback: Имате дрвени тапи од вино во домот? – неверојатно е што се може да направите – Gotvi.mk

 52. Pingback: ФОТО: Актерката од „Парампарче” е во Скопје – Gotvi.mk

 53. Pingback: Овие намирници НИКАКО не ги чувајте во фрижидер – многу е штетно – Gotvi.mk

 54. Pingback: Ова е рај: Погледнете како Сека го почнува денот – Gotvi.mk

 55. Pingback: Никој нема да им одолее – Ќофтенца во сос од домати и пармезан – Gotvi.mk

 56. Pingback: Трик со замрзнат лимон кој го олеснува животот: Оваа финта ќе ја користите постојано! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 57. Pingback: ВИДЕО: За безбеден дом – со една вилушка спасете се од крадци – Gotvi.mk

 58. Pingback: Најдобрите совети за слабеење од Доктор Оз – Gotvi.mk

 59. Pingback: АПСОЛУТЕН ХИТ: Највкусните и најнеобичните компири од рерна! (ВИДЕО) – Gotvi.mk

 60. Pingback: Поховано пикантно пилешко (ВИДЕО) – Gotvi.mk

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*